Olomouc – Hlavní sudí Michal Bílek, na čárách mu asistují Vladimír Šmicer a doktor Petr Krejčí.

Ne, to není bezduchý výmysl, tato neobvyklá trojice rozhodčích včera odřídila poslední herní test české fotbalové reprezentace před úterním duelem s Litvou. „Já si jich jako hlavní ani tolik nevšímal,“ smál se „arbitr“ Bílek na adresu svých pomezních pomocníků.

Národnímu týmu na Andrově stadionu sparingovala domácí Sigma. Spíše než o klasický přátelák se ale jednalo o nácvik herních a standardních situací.

„Olomouc nám vyšla vstříc, že jsme si proti ní zahráli, ale bylo to spíš o tom si nacvičit rohové a trestné kopy,“ přiblížil Bílek.

Tomu odpovídal i jeho metr. „Upozorňoval jsem hráče Olomouce, že ten zápas je pro nás a že se občas může stát, že písknu něco, co by normální rozhodčí nepískl. Chtěli jsme si vyzkoušet standardní situace a kluci ze Sigmy to vzali úplně v pohodě,“ pochvaloval si.

Svěřenci Zdeňka Psotky měli simulovat litevskou hru, což se jim podle Bílka dařilo. „To, co jsme po nich žádali, splnili. Bránili standardní situace podobně jako Litva, s tímhle jsme do toho šli.“

Rosický laboruje s třísly

Na veřejnosti uzavřeném modelovém zápase absentoval z českého výběru pouze Tomáš Rosický, který stále cítí natažená třísla.

„Kromě Tomáše jsou všichni fit, což je pozitivní. Chtěli jsme, aby se dnešní zátěž hodně přiblížila zápasu, a to se povedlo,“ řekl Bílek.

Záložník Arsenalu by měl být do úterý fit. „Kdyby se dnes hrál zápas, tak do něj půjde. Ale máme ještě čas na to, aby se dal úplně do pořádku. Věřím tomu, že od zítřka už s námi bude.“

Komplikací tak byl především fakt, že právě největší hvězda české reprezentace je důležitou součástí standardek. „Chyběl, protože v Praze jsme je nacvičovali s ním. Ale vzali to za něj jiní. Je to určitě škoda, že se nemohl zúčastnit, protože jsme chtěli zkoušet situace, na kterých se podílí,“ uznal Bílek.

Stejně jako utkání i jeho skóre zůstalo utajeno. „Nějaké branky padly, ale byl to spíš trénink. Po něm vám taky neřeknu, kdo všechno se trefil,“ usmíval se dobře naladěný kouč reprezentace.

Sestava na Litvu?

Něco z utajovaného zápasu přece jen uniklo průzory mezi tribunami. Možná, že zahajovací sestava z pátečního utkání bude podobná i proti Litvě: Čech – Pospěch, Hubník, Kadlec, Pudil – Plašil, Polák, Hübschmann, Štajner – Fenin, Baroš.

„Já mám o sestavě jasno, ale něco málo by se mohlo změnit. Máme jeden otazník v obraně a jeden v útoku,“ řekl Bílek bez další konkretizace.

Dnes ráno čeká národní tým regenerace na tréninkových plochách v areálu Androva stadionu. Ta startuje v 10.30 a bude veřejnosti přístupná. „Bude to v podstatě klasický pozápasový trénink,“ uvedl pětačtyřiceti­letý kouč.

Večerní program mu mělo obstarat sledování nejbližšího soupeře z kvalifikační skupiny I. Nakonec ale nenašel možnost, jak duel Litva – Skotsko v Olomouci naladit. „Asi to bude tak, že Skotsko bude naším největším soupeřem. Proto by bylo dobré, kdyby Skotové zaváhali,“ projevil přání.