Sigma porazila v prvním zápase 3. předkola soupeře z Kazachstánu 2:0 a zajistila si před odvetou velmi nadějnou pozici. Nelze se však ubránit pocitu, že to možná mohlo být ještě o chloupek lepší.

„Stav 2:0 nám dává dobré vyhlídky, ale uvědomuji si, že jsme teprve v poločase a že jsme měli štěstí. Kajrat prokázal kvalitu,“ hodnotil duel trenér Sigmy Václav Jílek.

Natěšená Sigma vlétla na soupeře, který vyřadil silný nizozemský Alkmaar, ve velkém stylu.

Očekávaný zasunutý defenzivní blok odblokovala rychlými akcemi po stranách a hosté nevěděli, kam dřív skočit.

„Úvod byl vynikající, podle našich představ. Soupeř nás možná trochu podcenil,“ soudil Jílek.

Kýžený gól přišel v 21. minutě, kdy největší tlak paradoxně opadl.

Napřahujícímu Houskovi sice soupeř míč odebral, ale tak nešťastně, že po odrazu skončil přímo před obráncem Martinem Sladkým.

Ten se nerozmýšlel a sice netypicky levačkou, ale o to parádněji zakroutil balon pod břevno. Skvělý úvod!

Od 37. minuty navíc Hanáci hráli přesilovku. Na kolmou přihrávku Housky si naběhl Pilař a po lehkém kontaktu s obránce Sujumbajevem upadl. Sudí Irrati pískl faul a Kazacha vyloučil Plšek pak z trestného kopu střílel těsně nad branku.

Druhý gól přišel až na začátku druhého poločasu. Neudržitelný Falta se uvolnil, odcentroval, Plšek pustil míč k Pilařovi, který si ho zpracoval a z voleje parádně prostřelil brankáře.

V těch chvílích se řešilo v podstatě jen to, kolik gólů dezorientovaní Kazaši dostanou.

Přišlo však nečekané drama. Dvě žluté karty dostal během deseti minut zbytečně kapitán Michal Vepřek.

„Tohle by se kapitánovi stát nemělo, i když neumím posoudit, jak přísné to vyloučení bylo,“ řekl Jílek.

Kajrat ožil a začal znovu zlobit. Juan Felipe z trefil tyč, o chvíli později pálil bombou z dálky kapitán Islamchan.

Infarktové situace přišly v poslední desetiminutovce. Hosté po rohu trefili tyč, vzápětí Hála místo přihrávky Zahradníčkovi brejk dvou na jednoho nepochopitelně utopil v kličkách.

„Byl jsem na něj hodně zlý. Martin tvrdil, že spoluhráče neviděl. Ale tam jsme měli přidat třetí gól a to by bylo vynikající,“ řekl Jílek.

I tak Sigma udělala nadějný první krok. ale v dalekém Almaty musí udělat i druhý.

Že ještě není nic rozhodnuto připomněl Hanákům kouč Kajratu Carlos Alós.

„Stále věříme v postup. Bude to těžké, ale věříme, že to můžeme zvládnout. Doufám, že přijde plný stadion, pomohou nám fanoušci a uděláme to pro Sigmu co nejtěžší,“ uvedl.

SK Sigma Olomouc - FC Kajrat Almaty 2:0 (1:0)

Branky: 21. Sladký, 50. Pilař.
Rozhodčí: Irrati – Preti, Liberti. ŽK: Vepřek, Kalvach - Eseola. ČK: 68. Vepřek - 37. Sujumbajev. Diváci: 6118.

Sigma: Buchta – Sladký, Štěrba, Jemelka, Vepřek – Kalvach – Pilař (62. Hála), Plšek (85. Yunis), Houska, Falta – Nešpor (75. Zahradníček). Trenér: Václav Jílek.

Kajrat: Plotnikov – Lunin, Bateau, Politevič, Sujumbajev – Isael, Juan Felipe – Isael, Islamchan (78. Iličevič), Aršavin (53. Kuat) – Eseola (57. Eppel). Trenér: Carlos Alós Ferrer.