V první bitvě, té pohárové, utrpěly hanácké šiky bolestnou porážku. Sparta vyhrála ve středu na Andrově stadionu 4:2 a výrazně nakročila do pohárového semifinále.

Teď se ale hraje liga. Druhý tým tabulky hraje na hřišti třetího.

A obě strany si dobře uvědomují, že na první měření sil bude nejlepší zapomenout. I když v případě Sigmy spíš poučit se z chyb a až pak hodit nevydařený mač za hlavu.

Hanáci v něm propadli především, co se defenzivy týče.

„Musíme se zkoncentrovat na ligu a pokusit se zvládnout ten sobotní zápas, který může být úplně jiný. Musíme si vstoupit do svědomí především ohledně bránění," říkal hned po utkání trenér Sigmy Roman Pivarník.

Do obranné čtveřice se ve středu po delší době vrátil kapitán Škerle, ale daleko větším problémem než jeho nerozehranost byla absence Tomáše Hořavy.

Mladíci Pospíšil a Houska klíčového muže, který se lehce zranil při rozcvičce, při vší snaze nedokázali nahradit.

„Typického defenzivního záložníka nemáme a bez něj se velký fotbal hrát nedá. Nedělají to ani velkokluby. Tomáš, i když je ofenzivní a v podstatě pořád ještě mladý hráč, tak už má přes stovku zápasů v lize a tu defenzivní práci má zažitou. Chce to čas, než si zákonitosti toho postu zažijí i další naši mladí hráči. Na ostatní soupeře v lize to možná stačí, ale Sparta s Plzní, to už je jiný level," míní Pivarník.

Jestli bude Hořava připraven na dnešní duel, to není stoprocentně jisté, každopádně by to pro Sigmu byla komplikace.

„Moc možností nemáme. Museli bychom hrát asi ve stejném složení jako ve středu, ale samozřejmě s lepším výkonem," uvedl kouč.

Sigma ve čtvrtfinále poháru proti Spartě

Sigma ve čtvrtfinále poháru proti Spartě. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Čekáme plný dům

Pivarníkovi v pohárovém zápase chyběla také větší odolnost týmu v osobních soubojích.

„Chyběla nám agresivita. Ten rozdíl v důrazu byl dnes jasně vidět. Musíme se s tím lépe vyrovnat a přitvrdit," řekl Aleš Škerle. A jeho spoluhráč brankář Zdeněk Zlámal šel ještě dál.

„Každý si v hlavě musí říct, že teď bude válka. My máme obrovskou motivaci už tím, že to je Sparta. Po tomhle výsledku ta motivace musí být ještě stonásobně vyšší, protože jsme hráli fakt špatně," burcoval sedmadvacetiletý fotbalista spoluhráče.

Hanáci budou spoléhat i na větší podporu z tribun. Pohárový souboj sledovaly zhruba tři tisícovky diváků. V sobotu se čeká i třikrát víc.

I sparťané si uvědomují, že kulisa tentokrát ani zdaleka nebude tak komorní jako naposledy.

„V sobotu čekáme plný dům. Na jednu stranu je to super, protože fotbal se hraje pro lidi a každému se hraje mnohem líp před plným stadionem," prohlásil útočník Václav Kadlec, ve středu střelec dvou branek.

„Na druhou stranu tady v Olomouci umí být fanoušci trochu nenávistní. To pro nás zase tak dobré nebude," dodal.

Bouřlivější kulisa

Obezřetný je před sobotním duelem i kouč Sparty Vítězslav Lavička.

„Každý úspěšný výsledek a vydařený výkon dává týmu sebevědomí do dalších zápasů. Nechceme to vítězství přeceňovat, ale jsme rádi, že jsme navázali na naše předchozí vystoupení v Gambrinus lize proti Plzni," řekl Lavička.

„Tentokrát ale očekáváme náročnější zápas než ve středu. Určitě bude bouřlivější kulisa, Sigma nebude chtít dvakrát za sebou přenechat na domácím hřišti body soupeři a asi dojde i k určitým korekturám v sestavě Sigmy," dodal Lavička.

Pro Olomouc je sobotní duel jednou z posledních možností, jak se ještě zamíchat do boje o titul.

Na soupeře, stejně jako na vedoucí Plzeň, ztrácejí Hanáci pět bodů.

„Je to velmi důležité utkání pro Spartu i pro nás. Sparta se po výhře nad Plzní nebude chtít dostat zpátky do ztráty, protože existuje předpoklad, že Plzeň vyhraje," řekl olomoucký trenér Pivarník. „My si zase chceme upevnit naši pozici na třetím místě," připomněl, že za Hanáky číhá na svou šanci o bod zpátky Jablonec.

Upevnit si třetí místo znamená Spartu porazit. Jenže to se zatím na jaře povedlo pouze Chelsea v Evropské lize.