Po první třetině ligy už je Sigma v horní polovině tabulky. Krize z poloviny září se zdá být zažehnána. Pravdu ale ukáží až další zápasy

Nejinak tomu bylo i po moravském derby s Brnem, které Sigma vyhrála 2:0.

Ještě téměř v polovině září se totiž zdálo, že mladý kouč stojí při svém prvním prvoligovém angažmá nad propastí. Po sedmi kolech měli Olomoučané na kontě slabých pět bodů.

Kdo ví, co by se dělo, nebýt zázračného obratu z 2:3 na 4:3 v posledních sedmi minutách zápasu s Jihlavou. Kotůlek by nejspíš ani v případě nezdaru vyhozen nebyl.

Neustále vzrůstající tlak podpořený i protesty nespokojených fanoušků by se dost možná stal neúnosným.

K ničemu takovému ale nakonec nedošlo. Góly Karaše 
a Doležala vystřelily Sigmu 
k lepším zítřkům.

Na Bohemians už Hanáci byli lepší než soupeř. Vyhráli 2:0 a konečně také udrželi čisté konto. Stejně jako s Brnem.

„Toho čistého konta si moc vážím, i když soupeř měl nějaké příležitosti," poznamenal olomoucký trenér po derby.

Zlámal neměl štěstí, Blaha ho teď má

Kotůlkovi se vyplatila sázka na „věčnou dvojku" Martina Blahu.

Trpělivého čekatele poslal na hřiště místo Zdeňka Zlámala a on teď mezi tyčemi přinesl Sigmě potřebné štěstí. Sám se samozřejmě také o obrat k lepšímu přičinil.

Už 
s Jihlavou 
i přes tři inkasované branky mužstvo dokázal několikrát podržet. S Bohemians 
a Brnem už byl neprůstřelný.

„Bob Zlámal je samozřejmě kvalitní gólman, ale v těch předchozích zápasech neměl štěstí. Martin Blaha ho teď má. Pro nás dobře, pro Boba bohužel," konstatoval Kotůlek.

Kůra na Ordoše zabrala

Sáhnout do sestavy, to se bývalý výborný obránce a vicemistr Evropy z roku 1996 tedy rozhodně nebojí.

V začátku sezony bez milosti posadil nedávného reprezentanta a krále ligových kanonýrů Michala Ordoše. Dokonce prohlásil, že by se nebránil jeho odchodu.

„Ale také jsem nikoho nezatratil. Řekl jsem, že pokud Michal bude pracovat, jak má, šanci dostane," připomínal nedávno.

Tahle kůra na Ordoše zabrala. Srovnal se a v posledních týdnech patřil k nejlepším hráčům Sigmy. I s Brnem, a to navzdory faktu, že zahodil penaltu.

„Na tréninku si Michal počká na gólmana 
a s přehledem to potom proměňuje. Tentokrát mu to nevyšlo, ale nakonec to nahradil brankou. Radost jsem po té penaltě ale pochopitelně neměl," prohlásil Kotůlek.

Podobnou proceduru teď dost možná zkouší i na Janu Navrátilovi. Drobný šikula, který měl mít v létě nakročeno do Sparty, zůstal proti Brnu jen na lavičce náhradníků.

Když ho pak trenér po hodině hry vypustil do arény, přihrál na obě branky.

„Poslední tři zápasy nebyly podle mých představ. Bylo tam od něj málo aktivity. Chtěl jsem mu 
i trochu ulevit. Proto jsem se rozhodl pro Šimona Faltu. Honza byl ale do zápasu nachystaný a možná mu to i trochu prospělo, protože nahrál na dva góly," pousmál se nenápadně Kotůlek.

"Vybrakované" mužstvo se silnou lavičkou 

Mužstvo, které se jevilo po odchodu záložníka Pospíšila do Plzně jako vybrakované, se totiž dává dohromady.

Zlámal, Dreksa, Schulmeister, Lietava, Navrátil, Varadi, Wijlaars – takové bylo obsazení lavičky náhradníků v zápase s Brnem. To už je slušný potenciál, aby se s utkáním, které se nevyvíjí podle představ, dalo něco udělat.

„Doufám, že ta vítězná vlna bude pokračovat," přeje si Kotůlek před sobotním prvním osmifinále domácího poháru.

„V něm se chceme dostat co nejdál a poprat se o Evropu," naznačil kouč už po postupu přes Chrudim v minulém kole, kudy nejspíš povede hanácká cestička.

V ligové tabulce pravdy, jíž v průběhu sezony tak rád brával za bernou minci oblíbenec hráčů i fanoušků Petr Uličný, má Sigma i po třech výhrách stále varovný minus jeden bod.

Zdá se, že po kostrbatém rozjezdu olomoucký stroj nabírá rychlost. Důležité ale je, mít se stále na pozoru. Až další podzimní zápasy ukáží, zda se hrozící krizi ve strojovně podařilo opravdu zažehnat.