„Abych pravdu řekl, zatím moc nervózní nejsem. Jsme přesvědčeni o tom, že celý realizační tým dává mužstvu maximum. Na co to bude stačit, se uvidí až v průběhu jara. Ale musíme být nastaveni pozitivně a přenést to na hráče," má jasno devětatřicetiletý kouč Hanáků.

„Naší snahou a cílem je dostat se po nejbližších zápasech do pozice, kde se nebudeme bát 
o sestup. Bude rozhodovat fotbalové srdce," pronesl na předsezonní tiskové konferenci, kde společně se sportovním manažerem Ladislavem Minářem odpovídal nejen médiím, ale i přítomným fanouškům.

„Jsme transparentní klub," vysvětlil novinku tiskový mluvčí Sigmy Petr Pelíšek.

Progres v poctivosti a pracovitosti

Baník Ostrava, Znojmo, Frýdek-Místek, Trnava, Štětín, Rabotnički a Liefering. Všechny tyto týmy Hanáci během šestitýdenního drilu dokázali porazit a zlepšit si náladu. Padli pouze s polským půlmistrem z Gliwic.

Co je však důležitější, všechny tyto duely napověděly o tom, jak je Olomouc připravena do jara a jaký pokrok udělala od říjnového nástupu Václava Jílka do funkce hlavního trenéra A-mužstva.

„Hráči udělali progres v poctivosti a pracovitosti po ztrátě míče, v obranné fázi jsme kompaktní. Soupeře nepouštíme do tolika šancí. Ale pořád máme hodně hráčů, kteří mají rádi balon 
a zbytečně zpomalují hru. Někdy o něj však naopak zbytečnou zbrklostí přijdou, to jsou dva protipóly," vyjmenoval klady i zápory ve hře energický kouč.

Minář o posilách: Na Mahmutoviče nemáme. Přemýšlíme o hráčích do středu

Do jara s novou tváří

Na velmi dobré výsledky 
v zimní přípravě se však může zapomenout, pravý boj přijde za tři dny, kdy Sigma na úvod jara hostí v záchranářském duelu pražské Bohemians 1905.

„Uvědomujeme si, že sobotní zápas je výrazně důležitý, nicméně nerozhodne o sestupu. Nechci si dělat alibi, protože do něj půjdeme s jednoznačným cílem získat tři body, ale hlavně bychom si neměli dovolit prohrát," překvapil Václav Jílek přítomné hned na úvod.

Vzápětí však svůj názor podepřel předloňskou zkušeností: „Vyhrál se první zápas se Slavií, ale nakonec se prohrálo s Baníkem, kde by stačil k záchraně bod. Myslím to tak, že za remízového stavu nepošleme našeho brankáře v devadesáté minutě na útočný roh."

Do utkání o šest bodů vstoupí patnáctá Sigma s novou herní tváří, za což může příchod Aidina Mahmutoviče, největší zimní posily.

„Hra se logicky změní, protože Aidin je dynamický hráč s dobrým náběhem, který je schopen hrát na hraně soupeřovy obrany. Ale musí se změnit i myšlení ostatních hráčů, odpustit si dotyky jeden až tři dotyky navíc. Potom se stane obrovsky nebezpečným. Na druhou stranu si musíme říct, že s námi asi v Olomouci nebude hrát nikdo tak vysoko jako soupeři v přípravě, kde se sází na vysokou presinkovou aktivitu."

Aidin Mahmutovič na tréninku Sigmy

Bosenský rychlík Aidin Mahmutovič na tréninku Sigmy. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč 

Malec se rozstřílel, Ordoš už naplno trénuje

V takovém případě by na řadu mohla přijít varianta hry na dva útočníky, kdy by agilního Bosňana doplnil Slovák Tomáš Malec.

Ten se s nově vzniklou konkurencí zatím pere statečně, v přípravě byl dokonce právě on se čtyřmi brankami nejlepším střelcem týmu.

„Tomáš to zatím snáší velmi dobře, pracuje velmi tvrdě, což je výrazná změna oproti době, kdy jsem přišel k týmu. A já jsem za to jedině rád, máme další alternativu, Aidin totiž určitě neodehraje ve všech zápasech devadesát minut. Dlouho se tady však na dva útočníky nehrálo, zkoušeli jsme to ve dvou zápasech, ale byly vidět velké nedostatky. Pakliže forvardi budou své povinnosti plnit, zejména do defenzivy, může to být překvapivé řešení," popisoval Jílek, který na rozdíl od podzimu bude moci konečně pořádně využívat i služeb Michala Ordoše, jenž prodloužil smlouvu do konce června.

„Michal Ordoš absolvoval v Turecku všechny tréninkové dávky a jednotky bez problémů a v plné míře. Sám přiznává, že se cítí velmi dobře. Jsem za to rád, protože jeho fotbalový um a překvapivé řešení nám může pomoci, nicméně mám na něj pořád vyšší nároky v defenzivní činnosti. Pozitivní je, že je tomu nakloněn a snaží se na tom pracovat," doplnil náročný lodivod.

Stoper Rode se výrazně zlepšil

Spokojený je Václav Jílek 
i s Renarsem Rodem, náhradou za Romana Hubníika.

Byť budily počáteční výkony lotyšského stopera rozpaky, ke konci přípravy naznačil své možnosti.

„Rode udělal výrazný pokrok, je u něj vysoká míra profesionality, často se 
s ním bavíme i my trenéři, což je předpoklad k adaptaci. 
V úvodu přípravy měl problém v taktické oblasti, síle 
a rychlosti, ale zvykl si a v danou chvíli naše očekávání naplňuje. Pokud to udrží, bude pro tým posilou, což ukázal 
v Turecku," hodnotil jeho měsíční působení v Sigmě trenér.

Lotyšský stoper Renars Rode. Sigma v mrazu začala zimní přípravu

Litevská posila olomoucké obrany Renars Rode. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Odchovanci? Jediný parametr je výkonnost

Překvapením zimní přípravy se stal jednoznačně jednadvacetiletý stoper Jan Štěrba, který v hierarchii středních obránců přeskočil Jana Rajnocha a v prvním zápase nastoupí právě vedle Rodeho místo vykartovaného Radakoviče.

„Sigma dlouhodobě stavěla na svých odchovancích a já bych byl strašně rád, aby to tak bylo i v budoucnu. Musí však mít odpovídající výkonnost, jiný parametr není. Honza je perspektivní hráč, který v minulosti nastupoval za reprezentační týmy. Má předpoklady pro to, aby tady v budoucnu hrál stopera na dobré úrovni. Chtěli jsme ho vidět 
v těžkých zápasech a ty zvládl," chválil ho Václav Jílek.

Za kapitána vybrali Vepřeka

Bývalý asistent trenéra pražské Sparty nechal své svěřence, aby si sami zvolili kapitána.

Stal se jím levý obránce Michal Vepřek, který pásku nosil na ruce už na konci podzimu, kdy chyběl Rajnoch i Ordoš.

Brankářskou jedničkou zůstává zkušený Miloš Buchta.

„V přípravě prokazoval vysokou výkonnost, velmi dobře pracuje, vidíme to všichni," měl jasno Václav Jílek.