„Doma jsme bývávali silní, ale teď se dostáváme do určité křeče. Venku pro nás ty zápasy možná mohou být jednodušší,“ říkal pro klubový web po posledním herně nepříliš povedeném domácím vystoupení s Viktorií Žižkov kapitán Sigmy Radim Kučera.

Na druhou stranu Hanáci si dali za cíl získat v prvních třech kolech sedm bodů a to se jim i přes nevýrazné výkony povedlo. Psychickou deku by tak mohli alespoň částečně odhodit.

„Nějaký cíl, který jsme si z prvních tří kol dali, jsme splnili, tak se nemusíme stresovat. Ale musíme šlapat dál, uhrávat v každém zápase nějaké body, abychom se co nejdříve dostali co nejdál od toho sestupového pásma,“ tvrdí další stoper Aleš Škerle.

Historické prameny hovoří jasnou řečí. Sigma s úřadujícími mistry nijak nezáří. Z dosavadních sedmatřiceti utkání jich prohrála polovinu, ale když už si na vítěze ligy vyšlápne, pak je jedno, zda se hraje doma nebo venku.

„Plzeň bude útočit. My bychom mohli mít víc prostoru na kombinaci, jakou jsme měli v přípravě, nebo pro brejky. Proč by se nemohlo v Plzni něco uhrát?“ táže se Jakub Podaný.

Plzeň je v laufu, my ne

Pokud nastoupí, může spolu s parťákem Jiroušem pomoci úspěšným výsledkem kromě Sigmy i kmenové Spartě v boji o titul.

„Plzeň je v laufu. My ne, uvidíme, co s tím uděláme. Nikde ale není napsané, že tam nemůžeme získat. Ale musíme v tom zápase předvést daleko více než proti Viktorce Žižkov,“ dodal zkušený borec.

Z devíti vítězství nad aktuálním mistrem dobyla Sigma venku hned čtyři. Jedno z nejpamátnějších, na Strahově se Spartou, zajistil na jaře 2001 asistent Petra Uličného Josef Mucha.

Kapitán Plzně Pavel Horváth se zase na podzim 1996, tedy před více než patnácti lety, coby hráč Slavie podílel gólem na vítězství obhájců titulu 3:0.

Oživí některý z nich zaprášené vzpomínky?

Mimochodem, současný šéf olomoucké lavičky Uličný se svou osobní statistikou proti mistrům nijak nevymyká z pole ostatních koučů.

Ze sedmi utkání vyhrál jako trenér Sigmy s obhájcem jen jednou. To by jistě stálo za vylepšení.

Sigma vs. mistři:

Celková bilance: 37 utkání

9 výher / 9 remíz / 19 porážek

skóre: 30: 53

Nejlepší sezony:

1995/96 (se Spartou doma 3:1, venku 2:0)

2009/10 (se Slavií venku 2:1, doma 3:1)

Nejhorší sezony:

1996/97 (se Slavií 0:3 venku, 0:1 doma)

2001/02 (se Spartou 0:3 doma, 0:1 venku)

2006/07 (s Libercem 0:1 doma, 1:2 venku)

Poslední zápas:

Sigma – Plzeň 2:3 (7. a 90. Heinz – 4. a 9. Bakoš, 79. Kolář).