Posledním ostrým testem bude sobotní generálka v Třinci. Potom už jsou na řadě Bohemians Praha.

„Stále máme malé procento proměněných šancí. Ale v posledních čtyřech zápasech jsme dali sedm gólů, což není špatné,“ říká trenér SK Sigma Olomouc Zdeněk Psotka. Právě ofenzivu musí Hanáci zlepšit, v minulé sezoně měli nejhorší útok z celé ligy.

Sigma se o víkendu vrátila z herního soustředění. Jak jste s ním byl spokojený?
Co se týče zázemí, všechno bylo perfektně připravené. Myslím, že náš vedoucí mužstva odvedl velký kus práce. Ať už co se týče zajištění hřiště, rehabilitace, vůbec sledu všeho potřebného. Všechno vyšlo dobře. Původně jsme měli zájem, že bychom hráli s těžšími soupeři. Nakonec díky ochotě trenérů Zemana a Máčaly jsme sehráli dvě těžká utkání, která nás určitě prověřila. Takže po organizační stránce to bylo dobré.

Kromě společenské stránky jste mohl být spokojený i s předváděnou hrou. Ani jeden zápas jste neprohráli?
Tak s výsledky spokojen být můžu. Co se týče hry, k ideálu se nejvíce blížilo utkání s Bělehradem. Proti Maďarům, tam jsme vypadali dobře herně, ale ten soupeř nebyl tolik silný. Ale vytvářeli jsme si spoustu šancí, které jsme neproměňovali. Ale tam byli většinou mladší hráči. Proti Bělehradu jsem byl spokojený i s hrou. Bylo vidět nasazení, srdíčko, kvalita, dobrá defenziva, výborný přechod do útoku, vytvářeli jsme si spoustu šancí, zvládli jsme i standardky, které jsme pilovali. Třetí zápas, bohužel, byl takovou jedinou kaňkou na soustředění. Dostatečně jsme se nepřipravili, byli jsme nedůslední, možná se už hráči viděli na cestě domů. První poločas byl z naší strany málo agresivní, co se týče defenzivy, a totálně nepřesný, co se týče ofenzivy. Těžko jsme se dostávali do hry. Ve druhém poločase už to ta druhá sestava zvládla a skóre jsme otočili.

Byl první poločas zápasu s Bahrajnem, tedy ta ofenzivní část, ovlivněn zraněním útočníka Hubníka? Musel střídat už v 17. minutě.
Tam byla chyba úplně někde jinde. Už v zárodku, byla tam spousta nepřesností už na naší polovině. Takže ti tři útočníci se ani nedostali do hry.

Ve všech třech zápasech měla Sigma dost brankových příležitostí. Je největší problém proměňování šancí?
No, já bych to až zase jako problém neviděl. Pořád se mě na to někdo ptá. V posledním utkání jsme dali tři góly, předtím dva, v zápase před odjezdem do Rakouska také dva. Za poslední čtyři zápasy jsme dali sedm branek, což není špatné. V přípravě se trefili všichni útočníci. Jako problém bych to neviděl. Problém zatím vidím ve stabilitě výkonnosti. Ale to je také tím, že jsme pořád ještě v přípravě. A v procentu proměňování šancí. Gólů jsme dávali dost, ale šancí jsme si vytvořili mnohem víc.

Nastoupil proti Olomouci Bělehrad v nejsilnější sestavě?
Podle informací, které máme, tam měli asi šest hráčů základní sestavy a zkoušeli tři nové hráče, Francouze, ti byli excelentní. Úplně v nejsilnější sestavě nehráli, ale silní byli.

Hráli jste proti reprezentaci Bahrajnu. To je pro tuzemského fanouška exotika. Jaký to byl soupeř?
Byla to velká neznámá. Všichni hráči byli výborní technicky, byli rychlostně vybavení a dokázali to spojit. V prvním poločase hráli naprosto jednoduše, na jeden dva doteky, hlavně ve středním pásmu. A pokud jim vydržely síly, tak byli neustále nebezpeční.

Příznivce Sigmy překvapily v přípravě výkony záložníka Melinha. Má znovu tu formu, kterou měl před lety, když do klubu přišel?
Prodělal dobrou přípravu, absolvoval všechny tréninky. Jeho vrchol bylo utkání proti Bělehradu. Kdy to od něj nebylo jenom dopředu, ale byl výborný i směrem dozadu. A korunoval to dvěma góly, navíc trefil břevno. To, co nám trochu chybí, tedy že místo zakončení ještě před vápnem hledáme přihrávku, řešil střelou. Pracuje dobře, je to příslib. Ale pořád se bavíme o přípravě. Mistrovská utkání jsou pod jiným tlakem. Doufám, že on bude právě ten, který to ustojí a dá naší hře klid.

Takže by mohl být znovu v herní pohodě?
Zatím to vypadá, že by mohl být. V přípravě i soupeři nehrají tak, jako když o něco jde. Ale Bělehrad byl hodně silný soupeř, který nás prověřil. A momenty, které rozhodují zápasy, je Melinho schopný vytvořit a také vyřešit. Takže zatím to vypadá velice dobře.

Další překvapením je osmnáctiletý útočník Martin Doležal. Toho většina fandů pořádně ani nezná.
Pro mě to překvapení není. Martin vždycky nastupoval až do hry, když byl soupeř trošku unavený, takže měl prostor. Pořád mu ještě chybí lehkost, kterou měl, protože vstřebává tréninkové dávky. Takže ještě první dva tři metry nemá. Martin je obrovsky pracovitý, nevzdá žádnou situaci, z toho hodně těží. Dohrává souboje, získá spoustu míčů. Daří se mu i v koncovce, v posledním utkání byl u všech tří gólů. Má, na to jak je mladý, už fyzické parametry mužského fotbalu. Zatím vypadá dobře, věřím, že na podzim bude podávat ještě lepší výkony.

Takže bude dostávat šanci v lize?
Určitě.

Je pro vás týden a půl před začátkem ligy velkou komplikací zranění útočníka Hubníka?
Byl na vyšetření a musím to zaklepat, s kotníkem nic nemá. Týden by měl trénovat bez kontaktu a teoreticky v pondělí by měl být připraven.

Jako největší problém stále vypadá obsazení postu pravého obránce. Už jste tam zkoušel několik variant. Hudce, Kaščáka, nebo dokonce i Rossiho.
Pořád jsme to řešili. Zatím se nám tam nejlépe jevil Martin Hudec, ale ten může v případě dobré nabídky z klubu odejít. Všichni další hráči, které jsme tam zkoušeli, to neměli zažité, ale byli by to schopni hrát. Jenže zase by nám pak chyběli na postech, které hrají ještě mnohem lépe, a nechtěli bychom takto tým oslabit. Hledali jsme řešení i v jiných klubech. S vedením jsme se domluvili, že to budeme zkoušet z vlastních zdrojů. Uvidíme, jak se vyvine situace po prvních kolech.

Takže to vypadá, že na krajích obrany ligu začnou mladíci Heidenreich s Nucem, kteří jsou teď na EURU U 19?
Je to možné. Máme už jen jedno přípravné utkání. I když s Bohemians hrajeme až v pondělí, takže možná ještě v dalším týdnu si domluvíme jeden přípravný zápas, kde bychom snad mohli vidět i hráče, co jsou na EURU.

Co bude mít tým v posledních dnech před začátkem sezony na programu?
První dva dny tohoto týdne máme testy fyzické připravenosti na fakultě tělesné kultury a sportu v Neředíně. Od středy přejdeme do režimu jako v mistrovské sezoně, kdy se už budeme soustředit na jednotlivá utkání.

V sobotu čeká Sigmu generálka v Třinci. Budete ještě tým nějak šetřit, dělat něco jinak než potom v lize?
Bereme to jako generálku. Nemyslím, že bychom měli něco schovávat. Dneska už si může každý najít informace na internetu. Budeme chtít, aby soupeř viděl naši nejlepší hru, abychom ukázali svoji kvalitu.

Kapitánem v nové sezoně bude Darko Šuškavčevič. V Olomouci není moc obvyklé, že má tuto funkci cizinec.
Hráči si sami volili kapitána a zástupce. Vítězství Darka bylo těsné. Ale naznačuje to jen to, jaký je Darko obrovský profesionál, jak si ho hráči váží. On, Aleš Škerle, Peťa Drobisz, Laco Onofrej nebo Mara Kaščák jsou těmi hráči, kteří by měli převzít odpovědnost za vedení týmu.