Potřebnou herní pohodu budou hledat ve stejném prostředí jako v předchozích letech, dokonce bydlí ve stejném hotelu jako před dvěma lety.
Fanoušci Sigmy věří, že tentokrát jejich tým skutečně pohodu najde a už nebude hrát na spodku tabulky. „V Rakousku budeme pilovat, pilovat a pilovat,“ říká trenér SK Sigma Olomouc Zdeněk Psotka.

Sigma má tento týden na programu herní soustředění. Budete tam už jen nacvičovat a ladit taktiku?
Budeme už jenom nacvičovat. Je to herní soustředění, všechno se bude točit kolem herních činností v utkání a regenerace. Budeme pilovat, pilovat a pilovat.

Po návratu už bude jasný základní kádr?
Ano, po soustředění už bude základní kádr daný.

Je důležité mít herní soustředění v cizině?
Hlavně je důležité, že jsou tam zahraniční soupeři. Musíme nasát jiný fotbal, poznat jiné soupeře, než máme doma, něčemu se trošku přiučit se silnými protivníky. To je důležitější než místo soustředění.

Budete sestavu hodně točit, nebo už nějaký zápas odehraje tým v ostrém složení?
Ve čtvrtek hrajeme proti Bělehradu, ten je z těch soupeřů asi nejsilnější. Tam bychom si chtěli vyzkoušet hráče, kteří se momentálně jeví jako ti, co by měli patřit do základního kádru. V těch ostatních utkáních to prostřídám, abychom rovnoměrně rozložili zátěž.

Řekl jste: trošku se přiučit se silnějšími. Ale tentokrát Sigma nemá za soupeře moc zvučné celky.
Až na Bělehrad to jmény nejsou tak zvuční soupeři jako v minulých letech. Ale bohužel, ty silnější a lepší kluby mají své požadavky, a třeba i to mít soupeře tým, který byl do pátého místa v lize. A to Sigma nesplňovala. Ovšem třeba prvních jedenáct hráčů Bělehradu může být silnějších než patnáctý až pětadvacátý ve West Hamu.

Takže i tohle může být jednou z motivací pro novou sezonu? Čím lepší budete, tím budou příští léto lepší soupeři v přípravě?
Přesně tak (úsměv).

V přípravě zatím hráče rozdělujete tak, aby odehráli co nejvíce celých zápasů. To v předchozích letech nebývalo obvyklé.
Jednou ze součástí fyzické přípravy je i samotné utkání. Pokud chceme, aby vydrželi zátěž v mistrovském utkání, tak musejí hrát i v přípravě.
Budete se na herním soustředění věnovat i standardkám? To byla vždycky velká olomoucká zbraň, ale v posledních sezonách moc nefungovala.
Určitě se tomu samozřejmě budeme věnovat.

Jaký systém nácviku praktikujete? Takový ten brücknerovský, propracovaný, precizní, s přesně určenými pozicemi nebo napočítanými kroky?
Vůbec se nedovolím srovnávat s trenérem Brücknerem, to ani náhodou. Ale na nácvik klademe důraz, na přesné postavení hráčů. V některých fázích je to hodně zdlouhavé, musíme kluky přesvědčit o tom, že to je důležité, abychom to v zápasech potom prodali.

O defenzivních standardkách se hodně hovoří, zda je bránit osobně, zónově nebo kombinovaně. Jaký styl zvolíte vy?
Jsem v Olomouci už pětadvacet let, jsme tady vychovaní bránit zónovou obranou, takže to bude zónová obrana. Je to čistší, koncentrujeme se na míč. Někdy používám kombinovanou obranu. Ale osobní obranu nepraktikujeme, protože je podle mě nečistá a jsou to fauly.

Jak to bude se stoperem Martinem Hudcem? Na soustředění odcestoval.
Jeho situace se pořád řeší. Samozřejmě naše přání je, aby tady zůstal. Ale na druhou stranu vím, že Martin po zahraničí už dlouho touží. A pokud bude konkrétní nabídka, tak odejde.

Naopak vzhledem ke zdravotnímu stavu neodjel záložník Vojtěch Štěpán. Co ho trápí?
Má dlouhodobě poraněný přitahovač už z loňské sezony. Má spoustu činností, které už může dělat, ale při střelbě ještě není stoprocentní.

Do Rakouska s týmem vyrazil i útočník Jakub Petr. Je to proto, aby se po zranění kolena už v kolektivu pomalu vracel zpět?
Jeho rehabilitace jde podle plánu, všechno je, jak má být. Dostal od lékařů souhlas k tomu, že už může začít běhat. Takže jede s námi, bude tam mít rekondiční trénink. Bude tam s námi fyzioterapeut Urban, dorazí i ortoped Ditmar, takže Jakub bude pod kontrolou. Už se zapojí k týmu, do kterého patří.