Bodů už má Sigma 22, je na šestém místě, na dohled má medailové pozice.

„Na začátku sezony jsme byli v pozici jakoby outsiderů. Teď jsme se dostali do nové role, najednou musíme. A musíme se to naučit zvládnout,“ říká trenér SK Sigma Olomouc Zdeněk Psotka.

Utkání proti Příbrami jste nezačali zrovna ideálně. Hodně rychle jste prohrávali.
Celý týden jsme se na utkání připravovali, že ho musíme zvládnout. Hlavně co se týče psychické stránky. Protože to byl zápas, ve kterém soupeř byl diváky i médii podceňován. Ale co jsem měl možnost vidět Příbram, tak hraje velice dobře organizovaně hlavně směrem dozadu. Překvapili nás spíše aktivnější hrou, dobře dostupovali naši rozehrávku. My jsme tam měli spoustu nepřesností. Hostům se podařilo dát první branku a na týmu byla v prvním poločase vidět nervozita. S přemíry snahy jsme dělali spoustu chyb v rozehrávce. Naštěstí nám pomohla krásná branka Tomáše Hořavy.

Ve druhém poločase jste soupeře doslova přejeli. Co se dělo v kabině o přestávce?
Jediné, co jsme se v přestávce dělali, bylo, že jsme se hráče snažili uklidnit. Aby znovu získali sebevědomí, abychom hráli náš fotbal. Naštěstí se nám podařilo vstřelit druhý gól, což nás obrovsky uklidnilo. A pak už byl zápas pod naši kontrolou.

Úkol jste tříbodový splnili. Potvrdilo se, že Příbram bude těžký soupeř, i když výsledek vypadá jednoznačně?
Příbram nás skutečně v prvním poločase překvapila aktivní hrou, že se snažila napadat naši rozehrávku už na naší polovině. My jsme tam kupili hodně nepřesností, proto jsme se nemohli dostat do hry. Ale pořád jsme se snažili o kombinaci, o rychlý přechod. Bylo to jenom o zklidnění. Dostat do hlav, že můžeme hrát, že si můžeme věřit. Pomohl nám druhý gól a také důraz v zakončení.

Čtyři góly, to se na Andrově stadionu hned tak nevidí.
To, že jsme je dali, je, řekl bych, taková odměna za tu spoustu šancí, které jsme měli v předchozích kolech.

A trest pro ty diváky, kteří nepřišli, byť jste je nalákali výhrami v předchozích dvou kolech.
Nechci to komentovat. My jsme v prvním poločase potřebovali právě to domácí prostředí. Potřebovali jsme prolomit to, že se nám tolik nedařilo. Kluci potřebovali trošku povzbudit. A tam nám chybí větší pomoc diváků. V tom by nám obrovsky pomohli, aby náš výkon byl ještě lepší a sebevědomější.

No, sebevědomější to bylo dost. Na to, že jste prohrávali. Ti samí hráči by v minulé sezoně prohráli 0:1. Už se i tohle jaksi vyvíjí.
Ano. Určitě tam je vidět posun. Už sami někteří v kabině nabádali, abychom se zklidnili a hráli, že to zvládneme. Ale pořád se musíme učit. Teď jsme se dostali do jiné role. Najednou musíme, předtím jsme byli jakoby outsideři. Takže se to nyní musíme naučit a zvládnout to. Další pokus máme v sobotu ve Zlíně.

Michal Ordoš dal znovu dvě branky. Těší vás, že si drží střeleckou formu?
Super. Je to výborné. Těší mě práce všech tří hráčů, kteří hráli nahoře, i Tomáš Hořava hrál velice dobře. Ale řekl bych, že absolutorium zaslouží Laco Onofrej. Odpracoval to po celé lajně. V defenzivě byl stoprocentní, do ofenzivy dal přihrávky na gól. Toho bych dneska vyzdvihl.

Ordoše jste vystřídal. To jste nechtěl, aby dal hattrick?
(smích) Chvilku tam na mě oba útočníci koukali. Jeden chtěl zůstat na hřišti, aby dal gól, druhý chtěl dát hattrick. My jsme druhá střídání pojali trošku i tak, že vzhledem k výsledku pošleme do hry mladé hráče. Šli tam Nepožitek a Nuc, aby získali zkušenosti, aby se dostali do hry.