Letos je parta z Hané namočená zase, ale na rituály nespoléhá.

Třeba útočník Adam Varadi se opírá i o sílu tradice: „Myslím, že do ligy patříme a že by bez nás byla chudší. Věřím, že v Liberci vyhrajeme a nesestoupíme."

Ligu v sobotu čeká velké finále. O mistrovi (Sparta) a majitelích vstupenek do Evropské ligy (Plzeň, Mladá Boleslav, Liberec) je už rozhodnuto, ale pořád se neví, které dva týmy sestoupí.

Definitivně jasno bude až v sobotu před 20. hodinou.

Situace v ligovém podpalubí je pořádně zamotaná, týmy dělí jediný bod. Když se Deník ptal expertů, kdo podle nich lize zamává, první odpovědí byl často rozpačitý smích.

Kdo sestoupí z ligy?
Ladislav Vízekolympijský vítěz 1980
„Kdo sestoupí? Dva z těch čtyř. Ne, vážně: je to strašně zajímavé a strašně napínavé. Ale kdybych si měl na někoho vsadit, bylo by to Znojmo a Olomouc. Pokud by si to Znojmo ukopalo, nejspíš by stejně spadlo kvůli stadionu a slabá Olomouc prohraje v Liberci."

Martin Frýdek, vicemistr Evropy 1996
„Podle mě Znojmo a Slavia. Znojmo má problémy se stadionem a myslím, že už žádnou další výjimku nedostane. A proč Slavia? Nevěřím, že jim to Ostraváci nechají. Jako sparťanovi by mi velké derby chybělo, ale Slavii se prostě tahle sezona nepovedla."

Michal Špit, brankář Jablonce
„Pokud opravdu administrativně sestoupí Znojmo, vychází mi k němu jeden z dvojice Bohemians, Olomouc. Sigma nemá se zachraňováním zkušenosti, navíc hraje v Liberci. I Bohemka má těžký los, s Plzní to bude šichta. Slavia podle mě nesestoupí, má lepší tým než třeba Olomouc."

Marek Jankulovski, bývalý reprezentační obránce
„Nikomu to nepřeju, namočené jsou i tři tradiční kluby. Slavia to bude mít těžké, protože hraje v Ostravě, Bohemka má doma druhou Plzeň… Ale v nejhorší pozici je Znojmo, které má trable se stadionem, a Olomouc. Ta mě hodně zklamala. Uvidíme v sobotu."

Zakopne Bohemka či Slavie? 

Začněme fakty: nejhůř jsou na tom předposlední Olomouc (ta může sestoupit po třiceti letech) a poslední Znojmo.

Musejí zvládnout svoje zápasy a zároveň spoléhat na zakopnutí Slavie a Bohemians, kteří se zatím drží těsně nad sestupovým pásmem.

„Budeme se snažit poslední zápas uhrát a uvidíme, jak to dopadne," citoval klubový web znojemského záložníka Tomáše Cihláře.

Mimochodem, Znojmo hraje poslední zápas doma, ale v Jihlavě. Kvůli nezrekonstruovanému stadionu jezdil nováček do azylu v Brně, to však zítra v jeho aréně čeká souběžně hraná partie s Jabloncem.

„Myslím, že to vůbec nebude mít vliv, vždyť venku hrajeme celou sezonu," řekl Cihlář, jehož parťákům mohou fanoušci celý týden posílat motivační vzkazy do kabiny. „Dokud je nějaká šance na záchranu, budeme o ni bojovat. Kdekoliv."

Zaplatí fandům vstupné

O osudu Znojma se však nemusí rozhodnout jen na hřišti, do druhé ligy ho může stáhnout jeho stadion. Kvůli němu nejspíš bude muset klub žádat o další výjimku a je krajně nejisté, že ji znovu dostane.

Příjemnější starosti se stadionem mají Bohemians: zastupitelstvo v týdnu rozhodlo, že se Praha 10 stane majitelem mytického Ďolíčku.

Teď ještě udržet ligu a týden dostane pro Klokany sladkou pointu. Ale pozor, Bohemians v derniéře hostí druhou Plzeň.

Jistotu nemají po zpackané sezoně ještě ani slávisté, kteří před mačem v Ostravě zaplatí fandům vstupné.

„Nepamatuju, že by Slavia byla někdy v takové situaci. Doufám, že to nedojde tak daleko, že bychom spadli," pravil 40letý brankář Radek Černý, jehož čeká možná poslední zápas v životě.

Přijde po něm žal, nebo euforie?

Dvě party se zachrání, dvě sestoupí
SLAVIA (13. místo, 30 bodů)
Forma: po dvou výhrách přišla porážka v Brně a remíza se Slováckem.
Soupeř: Ostrava (venku)

BOHEMIANS (14. místo, 29 bodů)
Forma: slibná. Díky dvěma vítězstvím za sebou naděje na záchranu žije.
Soupeř: Plzeň (doma)

OLOMOUC (15. místo, 28 bodů)
Forma: Sigma minule porazila Znojmo, ale dál musí spoléhat na ostatní.
Soupeř: Liberec (venku)

ZNOJMO (16. místo, 27 bodů)
Forma: bídná. Z posledních pěti zápasů nováček vyhrál jediný.
Soupeř: Dukla („doma" v Jihlavě)

Pomůže někdo Sigmě? Podívejte se, co ji v lize zachrání 

Jiří Fišara, Martin Mls