Oba tradiční rivalové jsou velmi vážně ohroženi sestupem a úspěch v moravsko-slezském derby může být na konci sezony jazýčkem na vahách.

Sigma hraje nepřetržitě 
v nejvyšší soutěži třicet let, Baník dokonce ještě o dalších sedmnáct víc.

Před derby jsou ale oba týmy doslova na hraně. Sigmu na čtrnácté a Baník na patnácté, tudíž sestupové příčce, dělí v tabulce jen skóre.

Scénář, že jeden nebo druhý se bude po letech s ligou loučit, není rozhodně žádné sci-fi.

„Ostrava do ligy určitě patří a nechtěl bych, aby spadla. Pokud to půjde, budu rád, když se zachrání, ale v první řadě hrajeme o sebe. Jsem 
v Sigmě a budu se rvát za ni," líčí ostravský odchovanec, nyní na hanácké straně, Adam Varadi.

Ex-sigmáci jako soupeř 

Radek Látal: Snad se v lize zachrání Baník i Sigma

V podobné situaci je na druhé straně i Vojtěch Štěpán.

Jeden z nejrychlejších hráčů v lize byl u toho, když Sigma před pěti lety naposledy postoupila do pohárové Evropy. V pondělí ho na Andrově stadionu čeká úplně jiný zápas, navrch v dresu soupeře.

„Mrzelo by mě, kdyby Sigma sestoupila. Je to klub, který mi dal šanci se podívat do ligy a splnit si svůj dětský sen," prozradil Štěpán pro klubový web Baníku.

„Teď by mě ale ještě více mrzelo, kdyby spadl Baník. Tak na to musím nahlížet. Já věřím, že oba uhrajeme potřebné body a nespadne ani jeden z nás, protože by to byla určitě škoda," doplnil.

Zvláštní zápas čeká i obránce Ondřeje Sukupa. Toho Sigma před rokem a půl koupila ze Znojma. V dresu áčka si však zahrál pouze minimálně. Od léta hostuje v Baníku a do zápasu podle posledních informací bude moct nastoupit. Podzimní zápas kvůli zranění vynechal.

Trenérské rošády

Listopadové vzájemné utkání (bilance vzájemných zápasů rozhoduje na konci soutěže) skončilo na Bazalech 1:1 a krátce po něm byl z funkce odvolán trenér Hanáků Martin Kotůlek.

Se změnami na lavičce vůbec oba kluby v této sezoně nešetřily.

Baník poprvé vyměnil Martina Svědíka za Františka Komňackého 
v zimní přestávce.

Před třemi týdny ale přišla další rošáda. Svědík je zpátky spolu s triem Tomáš Bernady, Radomír Korytář a Radek Slončík.

Baník od té doby dvakrát vyhrál, když porazil Znojmo 
a Duklu, a vrátil se ze zdánlivě ztracené pozice znovu do hry o záchranu.

Na změnu není čas

Ve stejný efekt teď věří i Sigma.

Po odchodu Kotůlka totiž chřadnoucí Sigmu zkoušel vyléčit Zdeněk Psotka, jehož čas však vypršel minulý týden po porážce na Slovácku 1:3. Do konce sezony povede Hanáky sportovní manažer Ladislav Minář.

„Chystám mužstvo tak, jak jsem zvyklý. Tady je to teď ale specifické v tom, že se hráčům nedaří, a tak se malinko snažíme změnit tréninkový proces, zvolit trošinku jiný přístup k hráčům. Ale doba mezi zápasy není tak dlouhá, abychom mohli vymyslet něco nového," řekl nový kouč Sigmy.

Tomu ještě ke všemu komplikují situaci zranění. Kapitán Škerle prodělal po srážce s Košútem otřes mozku a má nařízený klid.

Záložník Radim Nepožitek si při rozcvičce na Slovácku natrhl vazy 
v koleně a do konce sezony je mimo hru.

Baník bude postrádat záložníka Kukece, který pyká za čtyři žluté karty.

Bojkot fanoušků

Nejistá je výše návštěvy. Na zpravidla nejatraktivnější zápas roku podle svých prohlášení nedorazí skalní příznivci z obou stran.

Baníkovci vyhlásili bojkot kvůli podle nich účelovému snížení kapacity stadionu (oficiálně z bezpečnostních důvodů) a také kvůli nařízení FAČR, která zakázala používání vulgarit na stadionech.

Olomoučané protestují zase proti prodeji vstupenek na jméno a zásahu v jejich sektoru při minulém utkání na Slovácku.

„Vím, že jsou tady momentálně emoce kolem fanoušků, doufám ale, že nás přijdou povzbudit," řekl olomoucký trenér Ladislav Minář.

Zápas na Andrově stadionu začíná v pondělí v 18 hodin.