Vychovávat hráče, které pak ukradnou jiné kluby. I to se ve fotbale stává. A týká se to i SK Sigma Olomouc. Hanácký klub patří k nejúspěšnějším týmům v České republice, co se týče výchovy mladých hráčů.

Žáci i dorostenci Sigmy vyhrávají své soutěže, kmenoví hráči Olomouce plní reprezentační výběry. Jen v tom elitním, tedy národním týmu, má trenér Petr Rada tři odchovance Sigmy – Rozehnala, Ujfalušiho a Kováče. Ti svou kariéru rozjeli v prvoligovém áčku Sigmy.

Ale jsou i hráči, kteří zůstanou fanouškům v Olomouci utajeni a nikdy je na Andrově stadionu neuvidí. Jiný klub je Sigmě „ukradne“ ještě v mládežnické kategorii.

Posledním takovým příkladem je talentovaný střelec Filip Rozsíval (*1993). Ten přes zimní přestávku zmizel do bundesligového HSV Hamburk.

„Nedali jsme k tomu souhlas, ale přesto tam je. Nechápeme to, vždycky jsme měli s Hamburkem dobré vztahy,“ říká Jiří Kubíček, sportovní ředitel SK Sigma Olomouc.

„Odmítl u nás smlouvu, kterou podepsalo pět jeho vrstevníků, a odešel,“ podotkl Kubíček. „Protestujeme proti tomu u FIFA, jsme zvědavi, jak to dopadne,“ řekl olomoucký sportovní ředitel.

Klička: hráč jde do ciziny za rodiči

Šéf sportovních tříd SK Sigma Olomouc Pavel Tököly podobný postup odsuzuje.

„Aby hráči odcházeli v tak raném věku, s tím samozřejmě nesouhlasím. Měli by zůstat alespoň do osmnácti až dvaceti let,“ řekl Tököly.

Podle něj by se Rozsíval nemusel v Německu ztratit.

„Je to trošku problémový hráč, ale mohl by se tam prosadit,“ podotkl Tököly.

Pokud klub nedá souhlas s uvolněním hráče, dá se využít ještě jedna, možná ne příliš férová, klička. Hráč následuje své rodiče do nového místa jejich zaměstnání a bydliště.

Podobným přetahováním talentů bez odstupného by mohly zabránit nové fotbalové směrnice. Dosud nesmí měnit kluby mezi jednotlivými státy hráči mladší šestnácti let.

Platini: chci do 18 let zákaz přestupů

Odliv mladých fotbalistů do zahraničí se ovšem možná už brzy zastaví. Přední fotbalové kluby podpořily myšlenku prezidenta UEFA Michela Platiniho, aby hráči do 18 let nesměli přestupovat do ciziny.

„Máme povinnost chránit mladé fotbalisty a jejich kluby, proto je zvýšení věkového limitu nevyhnutelné. Souhlasí s tím všichni. Federace, kluby, ligy i hráči,“ konstatoval spokojeně Platini.

Dohoda, kterou podepsaly UEFA, Asociace evropských klubů sdružující všechny přední týmy Evropy, i hráčská unie, podléhá schválení FIFA a především Evropské unie. V případě, že by odporovala jejím zákonům, hodlá UEFA požádat bruselské zákonodárce o výjimku.

Podporu Platiniho návrhu už vyjádřil eurokomisař Ján Figeu. Výkonný výbor FIFA se touto záležitostí bude zabývat 19. března.

Do Hamburku zmizel i Štěpánek

Rozsíval není prvním hráčem, který takovým nebo podobným způsobem z SK Sigma Olomouc zmizel. Před časem odešel do Hamburku obránce Miroslav Štěpánek, ale tento transfer dopadl ještě pro Hanáky dobře, nakonec se s německým klubem dohodl na finanční kompenzaci. A prospěl i Štěpánkovi.

Odchovanec Sigmy loni s Hamburkem podepsal profesionální smlouvu, stále patří do základní sestavy české reprezentační devatenáctky. A v této sezoně už hraje nejvyšší soutěž, hostuje v rakouském Kapfenbergu.

Na Sigmě loví také Sparta

Před časem vyfoukla pražská Sparta Sigmě útočníka Aleše Krče (*1990).

V silné letenské konkurenci dosud nastupuje pouze v dorostu, zatímco jeho vrstevníci Jakub Petr a Martin Doležal už v Olomouci patří do prvoligového kádru a v Gambrinus lize už nastupují.

Možná prvním případem ukradeného hráče ze Sigmy jinam byl záložník Pavel Širanec (*1984). Toho Hanákům odloudil Liberec. Někdejší mládežnický reprezentant se ale zatím do nejvyšší soutěže výrazně prosadit nedokázal.