„Je to pro nás rána. V době, kdy už to vypadalo, že kádr pro jaro je prakticky hotový, přijde tohle. Mě to mrzí o to víc, že k Hořavovi mám blízký vztah,“ řekl sportovní manažer Sigmy Jan Gottvald.

„Na jaře to měl být pro nás jeden z klíčových hráčů. Budeme si muset nějak poradit. Ovšem z domácích zdrojů. Takového hráče jako je Hořava, který by byl navíc v našich finančních možnostech neseženeme,“ uvedl Gottvald.

Podobně se vyjádřil i trenér Sigmy Petr Uličný bezprostředně po utkání, kdy nebylo jasné, zda se podezření na vážnější zranění Hořavy potvrdí. „Kdyby se měl Hořava zranit, tak by mě to moc mrzelo, protože bych řekl, že je to náš klíčový hráč. Ale jak to bude s jeho zraněním, to musí říct nejdřív doktoři,“ prohlásil Uličný.

Pro Hanáky je situace o to nepříjemnější, že v úterý vedení klubu de facto vyřadilo z kádru jiného záložníka Lukáše Bajera, který odmítl prodloužit s klubem smlouvu a chce odejít do zahraničí.

Že by se Bajer v krizové situaci pro olomouckou zálohu mohl do týmu vrátit však podle sportovního manažera Gottvalda nepřipadá v úvahu.

„Nedokážu si to představit. Byli bychom úplně za hlupáky. Já mu rozumím, že chce odejít na zahraniční angažmá a přál bych mu to, ale nedovedu si představit, že by odváděl stoprocentní výkony, když už by byl jednou nohou jinde,“ řekl Gottvald.

Kouč Uličný by se návratu Bajera do mužstva nebránil. „Momentálně je ale to v rovině Bajer versus vedení. Říkal jsem mu, že je mi to líto, že odchází. Já bych si přál, aby tady zůstal, ale je to jeho rozhodnutí a jeho hlava. Já to respektuji,“ řekl.

Bajer v současné době trénuje s áčkem, na herní kemp do Turecka, kde se bude mužstvo před začátkem ligy sehrávat, ale neodcestuje. Jeho budoucnost se bude řešit až po návratu prvního týmu ze soustředění.

Obě strany se však budou snažit vyřešit situaci ještě v zimním přestupním termínu. Bajer proto, aby nepřišel v béčku či na tribuně o půlrok kariéry. Sigma zejména proto, aby na hráči alespoň něco utržila. V létě by totiž mohl do zahraničí odejít zadarmo.

Testování pokračuje

Hanáci ve středu neměli šťastný den. Nepodařilo se jim ani otestovat slovenského stopera Petera Jánošíka, který musel odcestovat se Slovanem do maďarského Gyoru.

„Slovanu se zranili dva hráči a proto nám ho nakonec nepustili a není jisté ani to, zda dorazí na sobotu. Slovan ho totiž možná bude potřebovat,“ sdělil Gottvald.

V sobotu Sigma hraje Sigma poslední přípravné utkání před odletem do Turecka s Dunajskou stredou. „Chtěli jsme ho vidět ve dvou zápasech, nakonec bude muset stačit jeden. Uvidíme, jak se nám bude líbit, a pak se rozhodneme, co dál,“ říkal kouč Uličný.

Na postu stopera proti Karviné nastoupil vedle Aleše Škerleho Václav Koutný, který zaskočil za lehce zraněného kapitána Radima Kučeru, s nímž kouč počítá podle vlastních slov pro jaro do základní sestavy. Druhou půli s Koutným odehrál Pavel Dreksa.

„Máme tady tyto čtyři, ale pořád si myslím, že ještě jeden by tady s námi být mohl pro případ, že by přišlo nějaké zranění nebo karty. Ale kdyby angažování Jánošíka nevyšlo, tak bychom to asi nechali tak,“ poznamenal Uličný, který také stále hledá alternativu na pravý kraj obrany za Tomáše Janotku, jenž v prvním jarním kole proti Českým Budějovicím kvůli disciplinárnímu trestu nesmí nastoupit.

Podle všeho se rozhodne mezi Adamem Varadim a Martinem Hálou. Oba nastoupili v prvním poločase. Varadi vpravo, Hála vlevo.

„Hálu musíme dávat doleva, protože máme zraněného Vepřeka. Je to šikovný chlapec, hlavně směrem dopředu. Ono je to teď hodně moderní, ale jak já říkám, předpokladem úspěchu je gól nedostat. Proto na tom děláme a snažíme se soupeře i vysoko napadat, abychom míč získali. Zatím se nám to v přípravě dá se říct daří,“ pochvaloval si Uličný.

Další gól Jirouše

Spokojený mohl být i s vítězstvím, za nímž Sigmu po rohu Nepožitka nasměroval hlavou Aleš Škerle. Druhou branku krátce nato přidal chladnokrevně Martin Jirouš. Po svém příchodu ze Sparty se trefil i ve druhém zápase, do nějž zasáhl.

„Jestli to bude posila? Záleží na tom, jak bude pokračovat. Pokud bude dávat gól v každém utkání, a hlavně v těch mistrovských, tak to samozřejmě posila bude,“ usmál se Uličný. „Konkurenci má tady v podobě Ordoše, Schulmeistra či Klesnila velkou. Ale přál bych mu, aby mu angažmá vyšlo. A aby nám pomohl.“

Právě Klesnil, další habán v olomouckém dresu, přidal ve druhém poločase třetí branku. Mohl přidat i čtvrtou, ale sám před brankářem namířil svou střelu jen do tyče.

Karviná moc nehrozila. Zlámal se zapotil jen při vlastní mizerné rozehrávce v prvním poločase, kterou však soupeř nepotrestal, a v závěru, kdy si nenechal pokazit čisté konto a předvedl efektní zákrok proti kroucené střele Fulneka.

SK Sigma Olomouc – MFK Karviná 3:0 (2:0)

Branky: 41. Škerle, 43. Jirouš, 68. Klesnil. Rozhodčí: Nenadál – Vysloužil, Peřina. Diváci: 152.

Sigma: 1. poločas: Zlámal – Varadi, Škerle, Koutný, Hála – Navrátil, Heinz, Pospíšil, Hořava (6. Nepožitek), Podaný – Jirouš. 2. pol.: Zlámal – Janotka, Dreksa, Koutný, Vavřík – Schulmeister, Navrátil, Nepožitek, Pospíšil, Tomeček – Klesnil. Trenér: Petr Uličný.

Karviná: Paleček – Hrtánek, Mráz, Hoffmann, Knotig – Ciku, Jursa, Bartozel, Bartošák – Fulnek, Presl. Střídali: Cverna, Puškáč, Legierski, Motyčka, Pecha. Trenér: Karel Kula.