„Ve finále lze říci, že je to pro nás šťastné, ale ohromně cenné vítězství," potvrdil její kouč Václav Jílek.

Proč? Navzdory situaci v tabulce narazili Hanáci na ohromně houževnatého soupeře, jehož navíc pokropil živou vodou gól vstřelený na začátku druhé půle.

Olomouc tak poprvé v sezoně prohrávala. To když Hlavsa táhl rychlý brejk po levé straně, nádhernou kolmicí vyslal dopředu Vladimíra Mišinského, který byť nepatří mezi nejrychlejší, nedal olomouckým stoperům šanci a zakončil přesně k pravé Buchtově tyči.

„Triviální obranná chyba. Nejdřív jsme šli dva na hráče s míčem, pak dva na Mišinského, ale ani jednu situaci jsme nevyřešili dobře," zlobil se Jílek.

Jeho snaha o motivaci v poločasové přestávce tak příliš nevyšla. Svým svěřencům totiž prozradil, že ostravský Baník, největší konkurent Sigmy v boji o postup, prohrává na půdě Táborska.

„Nebyla to žádná velká motivace, bylo to takové závěrečné popíchnutí před odchodem na hřiště. Člověk hledá nějaké možnosti, kterými by mužstvo pomohl. Taková informace mohla pomoct energii," upřesňoval trenér Hanáků, které mohly mrzet dvě povedené rány Housky a tři situace Yunise z prvního poločasu, jenž neskončily brankou.

Té byl po hodině hry blízko Plšek. Nejlepší střelec Sigmy však po Zahradníčkově přímáku trefil hlavou pouze tyč, na druhé straně zase vychytal Buchta zblízka Mišinského.

Radost Olomouckých, které přijel podpořit i Jan Navrátil, současný záložník Liberce, tak přišla až v 66. minutě.

Petr si na pravé straně udělal dobrý den z vítkovického kapitána Mikuly a předložil míč před prázdnou bránu Jakubu Yunisovi, který se nemýlil.

O dvacet minut později přidal Yunis i vítěznou trefu, když si v malém vápně rychle zpracoval míč a z otočky zamířil přesně k tyči.

„Sám jsem byl zvědavý na to, jak se mužstvo popere s tím, když bude poprvé prohrávat. Za těmi góly jsme ale šli a byli jsme za to odměněni," oddechl si Jílek poté, co Sigma (po remíze Baníku v Táborsku) poskočila na první místo v tabulce.

Kouč Vítkovic: Se Sigmou se nemůžeme rovnat

Čtyřicetiletý trenér tak zažil úspěšný víkend, v pátek byl totiž jako asistent u toho, když česká jednadvacítka po výhře nad Moldavskem postoupila na Euro.

„Slavil jsem jenom do jedenácti hodin, pak už jsem zase přehodil myšlenky zpátky na Sigmu. Není to jednoduché, ale dá se to zvládnout," uzavřel s úsměvem Václav Jílek.

„Chystat mužstvo po inkasované pětce ve Frýdku na Sigmu, která je v podstatě ligový tým a má v zádech šest vítězství za sebou, bylo strašně těžké. Ale tým musím obrovsky pochválit, kluci se nebáli, chtěli hrát a fantasticky bránili. Můžeme být spokojeni, že jsme s takovým soupeřem vůbec drželi krok, protože se s ním nemůžeme rovnat," sympaticky zhodnotil duel i domácí lodivod Roman West.

MFK Vítkovice – SK Sigma Olomouc 1:2 (0:0)

Branka: 47. Mišinský – 66. a 87. Yunis. Rozhodčí: Adámková – Kotík, Vysloužil. ŽK: Hruzík, Vaněk, Mišinský, Ondráček – Petr, Šindelář. ČK: 89. Vaněk. Diváků: 759.

Vítkovice: Ognyanov – Cverna, Hruzík (88. Coufal), Mikula, Prajza – Vaněk – Fiala, Ondráček, Jurča (76. Demeter), Hlavsa – Mišinský (86. Kraut). Trenér: Roman West.

Sigma: Buchta – Sladký, Škerle, Šindelář, Jemelka (80. Buchvaldek) – Houska, Plšek – Zahradníček (86. Hála), Petr, Falta – Yunis (90. Habusta). Trenér: Václav Jílek.