Opravdu ale byla Sigma oproti první třetině neúspěšná?

Samozřejmě, to, že zacouvala ze stupňů vítězů rozhodně důvod k jásotu není, ale bližší pohled na obě zmíněné tabulky odhalí zajímavé podrobnosti.

Tak třeba počet bodů. Za deset kol jich svěřenci trenéra Psotky získali 19, jen jedinkrát prohráli, a to až v desátém kole v Teplicích.

Ačkoliv ve druhé třetině soutěže porážek výrazně přibylo (4), získala Sigma jen o jediný bod méně než od začátku ligy v červenci do konce září.

A že si Sigma stále nevede vůbec zle, dokazuje i další statistický údaj.

Rozdíl mezi vedoucí Plzní a Olomoucí byl po deseti odehraných zápasech devítibodový, momentálně ztrácí Hanáci bodů jedenáct.

Na druhou stranu je také potřeba připomenout, že od jedenáctého do dvacátého ligového kola Sigma potkala jen dva přímé konkurenty v boji o Evropu.

A s oběma prohrála. Ponechme stranou, že jak po domácím souboji se Spartou, tak i duelu v Jablonci se Hanáci cítili poškozeni výroky rozhodčích.

Se slabšími to není bez chyb

Výsledek byl stejný. Prohra o gól, nula bodů, ztráta v přímé konfrontaci.

Ta nemusí ve výsledku hrát roli. To, že Plzeň dvakrát porazila Spartu, jí ještě ligový titul nevyhraje, body musí získávat i se slabšími soupeři.

A Sigma ani v této disciplíně ve druhé třetině ligy nebyla bezchybná.

Po pravděpodobně nejhorším výkonu v dosavadním průběhu sezony padla Olomouc v Hradci Králové. Jednoznačnou ztrátou je také poslední nezdar z Brna, které bojuje o ligové přežití.

Pokud chce Sigma pomýšlet na opětovné dobytí medailových pozic, musí si v podobných situacích počínat daleko suverénněji. Jako třeba na podzim na Slovácku, doma s Českými Budějovicemi nebo v prvním jarním kole v Teplicích v souboji s Ústím nad Labem.

A ještě je třeba připomenout, herně se „letní Sigma“ a ta současná výrazně liší.

Hubník: chybí střelec i bijec

Druhou třetinu ligy přerušila po sedmi zápasech na dlouhé tři měsíce zimní pauza a po ní se zatím Hanáci spíš hledají.

Již zmiňovaný duel v Ústí zvládli. Ale už proti ostravskému Baníku to ani přes výhru nebylo ono, což se v Brně jen potvrdilo. Se ztrátou střelce, ale především bijce a motivátora Michala Hubníka se Hanáci budou asi ještě nějaký čas srovnávat.

Svou roli v nevýrazných výkonech olomoucké ofenzivy hraje také zranění Jakuba Petra, po Hubníkovi nejproduktivnějšího fotbalisty Sigmy.

Na střelecké produtivitě týmu se jejich jarní absence tolik neprojevila. Dokonce Olomoučtí vstřelili o jeden gól víc než v prvních deseti kolech.

Mírné zhoršení v defenzivě

Mírně se ale zhoršili v defenzivě. Místo šesti obdržených branek inkasovala Sigma od jedenáctého do dvacátého kola celkem desetkrát.

S návratem zkušeného Radima Kučery, který do ligy naskočil poprvé od srpnového zranění před týdnem s Baníkem, se snad situace zase zlepší.

Na dlouhé rozjímání totiž není čas. V nejbližších kolech se totiž může rozhodovat o pozicích do závěrečného finiše.

Sigmu čeká na jaře polepšená a stále neporažená Slavia a pak souboj na ostří nože v Mladé Boleslavi, která je po porážce v Ostravě o tři body za Sigmou.