Vedoucí gól obstaral v prvním poločase Tomáš Janotka, po přestávce první dvě ligové branky v životě vstřelil Martin Doležal.

Těsně před utkáním vypadl trenéru Zdeňku Psotkovi ze sestavy kvůli nemoci kapitán Radim Kučera a jeho návrat na trávník po srpnovém zranění, kvůli němuž zmeškal podstatnou část podzimu bylo nutné prozatím odložit.

Na jeho místo se postavil devatenáctiletý Václav Koutný a vedl si více než dobře. Snad jen jedinkrát zaváhal, když se ve 23. minutě u postranní čáry nechal společně se starým mazákem Janotkou obloudit naznačením Veverky, po jehož centru Volek hlavou těsně minul olomouckou branku.

Už předtím hlavičkoval nebezpečně domácí Jindráček a couvající Drobisz měl plné ruce práce, aby vytlačil míč nad břevno.

V bojovném prvním poločase to ale byly jediné domácí šance, ovšem je třeba přiznat, že hostující Hanáci na tom nebyli o nic lépe.

V desáté minutě nadělal neplechu v domácí defenzivě centr Vepřka, který chvíli poskakoval v pokutovém území, ale Martin Doležal, který se po dvou letech vrátil do základní sestavy Sigmy se nedokázal zorientovat rychleji než ústečtí obránci.

Opravdovou gólovou šanci si Hanáci vypracovali až ve 32. minutě, ale hned z ní udeřili.

Po nerozhodném vzdušném souboji mezi Ordošem a Dreksou, jenž v Ústí hostuje právě z Olomouce, se míč dostal k Šultesovi. Ten jen ideálně prostrčil skrz obranu na sbíhajícího Janotku a ten z jedenáctky levačkou uklidil míč zkušeně k tyči.

Tomáš Janotka, Martin Doležal, Petr Drobisz. Foto: DENÍK/Karel Pech

O sedm minut později domácí zahráli standardní situaci tak špatně, že po Bajerově kolmici šel Šultes sám na branku.

Jeho pronásledovatel Stožický jej těsně před vápnem fauloval a oprávněně zamířil předčasně pod sprchu. S trestným kopem Vepřka si pak Vorel poradil, pro domácí ale bylo vyloučení fatálním handicapem.

Nemuselo to tak být, kdyby Jindráček během domácího náporu na začátku druhé půle mířil zpoza vápna přesněji, nebo kdyby se od kapitána Dvořáka šťastněji odrazil míč po rohovém kopu.

Jenže nestalo se a od 65. minuty už utkání definitivně ovládla Sigma.

V 74. a 79. minutě pak potvrdil dobré rozpoložení nejlepší střelec zimní přípravy Martin Doležal. Nejprve dorazil do opuštěné branky střelu Přikryla, kterou Vorel vyrazil před sebe a pak využil volnosti, kterou mu v pokutovém území po centru Vepřka dopřála ústecká obrana.

Fanoušci Sigmy na zápase s Ústím v Teplicích. Foto: DENÍK/Karel Pech

Psotka: Do vyloučení to bylo vyrovnané

„Čtrnáct dnů jsme se na tenhle zápas poctivě chystali a první půlhodinu to bylo vidět, ale zase rozhodlo naše nedávání branek,“ hodnotil po zápase ústecký kouč Svatopluk Habanec.

Jeho olomoucký protějšek Zdeněk Psotka byl naopak velmi spokojený, protože jak sám řekl nebyl to jednoduchý zápas.

„Do vyloučení to bylo hodně vyrovnané. Ústí mělo i určité šance. Rozhodlo to, že my jsme je proměnili, zatímco oni ne,“ řekl Psotka.

Spokojen naopak nebyl s úvodem druhé půle.

„Ústí to tam risklo, my jsme naopak začali být nervózní. Dělali jsme hodně chyb v rozehrávce. Byla tam taková pětiminutovka, kdy jsme byli pod tlakem. K naší hře jsme se dostali až po druhém gólu.“

„V minulosti jsme tyhle úvodní zápasy na těžkých terénech nezvládali. Jsou hodně náročné psychicky, navíc to pro nás bylo utkání, které jsme kvůli situaci v tabulce museli vyhrát. I proto jsem rád, že se nám to nakonec povedlo,“ doplnil olomoucký trenér.

FK Ústí nad Labem – SK Sigma Olomouc 0:3 (0:1)

Branky: 32. Janotka, 75. a 79. Mar. Doležal.

Rozhodčí: Matějek – Wilczek, Mencl. ČK: 39. Stožický.

Diváků: 1250.

Ústí: Vorel – Stožický, Dreksa, Valenta, Dvořák – Mich. Doležal, Vrtělka, Martykán (85. Lamešič), Volek (65. Polák) – Jindráček, Veverka (75. Krbeček). Trenér. Svatopluk Habanec.

Sigma: Drobisz – Janotka, Škerle, Koutný, Vepřek – Bajer, Rossi, Hořava – Šultes (82. Schulmeister), Ordoš (71. Přikryl), Mar. Doležal (86. Navrátil). Trenér: Zdeněk Psotka.

Statistika: Střely na branku: 1:10, Mimo: 4:4. Rohy: 5:4, Ofsajdy: 2:2, Fauly: 10:10.