O exportu tří bodů na nedalekou Hanou rozhodli Tomáš Hořava a Michal Hubník.

Klasicky výbornou atmosféru domácích Fanaticos dotvořila vůně svařeného vína a slivovice, Fotbalisté Sigmy možná i pod tímto dojmem zapoměli na svoji žalostnou bilanci na hřišti pondělního soupeře.

Do Slovácka se pustili bez jakékoliv bázně a už ve 3. minutě byli za svoji snahu odměněni. Hubník vrátil míč na velké vápno Tomáši Hořavovi, ten se s ním nerozpakoval a technickou střelou obstřelil brankáře Filipka.

Hanáky vedoucí branka nabudila a v první půlhodině na hřišti dominovali takovým způsobem, že fandové Slovácka museli probudit své hráče pískotem.

Ještě než se jim to podařilo, spálila Sigma šanci po kombinaci Janotky s Hubníkem na pravé straně. Vzápětí pálil vedle Šultes a ve 30. minutě zakončil nadvládu Olomouce drzým průnikem a následnou střelou nad agilní Janotka.

Pak ale hosté trochu vyklidili pole a Slovácko vycítilo šanci. Prvním náznakem byla Ondřejkova hlavička v 32. minutě po centru Švancary, kterou zadáci Sigmy dokázali odvrátit.

O tři minuty později musel sáhnout k zákroku večera olomoucký gólman se slováckou minulost Petr Drobisz, který fantasticky vyrazil pohotovou střelu Volešáka. V 39. minutě pak ještě musel nadvakrát likvidovat situaci po centru Kuncla a následné dorážce Švancary.

Slovácko se tlačilo dopředu i na začátku druhé půle, jeho finální fáze už ale nebyla tak nebezpečná, jako na konci prvního dějství.

Sigma se naopak začala spoléhat na rychlé brejky a už její kombinace z 60. minuty, na jejímž konci byla neúspěšná střela Hořavy, naznačila, že by to nemusela být špatná strategie.

To se potvrdilo v 69. minutě, kdy po pravé straně utekl Jakub Petr, jeho centr do šestnáctky propadl až na osamoceného Hubníka, který v těžké pozici dokázal vstřelit svoji osmou branku v probíhající sezoně.

Trenér Slovácka Miroslav Soukup reagoval nasazením další útočníka, do hry poslal makedonského forvarda Nestorovskiho. Ten se brzy po svém příchodu dostal do dvou nadějných příležitostí, jeho střelám ale chybělo víc klidu.

Dvoubrankový náskok dával hostům klid a tak mohli čekat na další brejky, obzvláště když snaha domácích byla hodně nenápaditá a olomoucká obrana ji bez větších problémů eliminovala. Na dvě stovky fanoušků Sigmy tak mohli zakončit svůj výjezd pokřikem: „Hoši děkujem!“

„Bylo to utkání dvou rozdílných poločasů,“ hodnotil utkání olomoucký kouč Zdeněk Psotka.

„V prvním jsme hráli to, co jsme chtěli. Samozřejmě nám hodně pomohl brzký gól. Slovácko zase chodilo do nebezpečných brejků, při jednom z nich nás podržel brankář Drobisz,“ chválil zkušeného gólmana.

„V druhém poločase jsme chtěli hrát z nižšího bloku a chodit do brejků. Prvních patnáct minut jsme ale vůbec neměli míč pod kontrolou,“ hněval se Psotka.

„Slovácko se dostalo do velkého tlaku, paradoxně se ale nedostávalo do takových šancí, jako v první půli,“ pokračoval. „Jsme rádi, že jsme to utkání zvládli a že jsme zase na druhém místě.“

Domácí trenér Soukup si pochvaloval kvalitu pondělní dohrávky.

„Vždy utkání hodnotím ze dvou rovin. Z té výsledkové je to jasné – prohráli jsme 0:2 a jsme bez bodu. Z té druhé – fotbalové – si myslím, že šlo o kvalitní utkání. Znovu jsme v domácích podmínkách odehráli dobrý zápas. Mrzí mě však totálně prospaný úvod, do 25. minuty byla Sigma jasně lepší,“ uznal.

„Závěr prvního poločasu už byl z naší strany dobrý, vytvořili jsme si slušené gólové přiležitosti. Ale fotbal se hraje na branky, rozhoduje produktivita. Můžu být spokojený s tím, že jsme se herně Olomouci vyrovnali. Ale nemůžu být spokojený s tím, že když si ve druhém poločase vytvoříme převahu, tak ji nedokážeme vyjádřit žádnou přílěižotstí. Proto jsme dnes prohráli,“ analyzoval Soukup.

1. FC Slovácko – SK Sigma Olomouc 0:2 (0:1)

Branky: 3. Hořava, 69. Hubník. Rozhodčí: Paták – Filípek, Handlíř. ŽK: Ondřejka – Petr, Hubník. Diváků: 5138.

Střely na: 4 – 3. Střely vedle: 7 – 5. Rohy: 5 – 2. Ofsajdy: 4 – 1. Fauly: 11 – 11.

Slovácko: Filipko – Kuncl, Reinberk, Mezlík, Kubáň (84. Szmek) – Fujerik (69. Nestorovski), Kordula, Valenta (73. Hlůpik), Volešák – Ondřejka, Švancara. Trenér: Miroslav Soukup.

Olomouc: Drobisz – Janotka, Dreksa, Škerle, Vepřek – Hořava, Rossi, Bajer – Petr (69. Machalický), Šultes (52. Navrátil), Hubník (86. Ordoš). Trenér: Zdeněk Psotka.