Záložník nebo obránce Pavel Širanec (1984) odehrál v mládežnických reprezentacích 43 zápasů. Zrovna v době, kdy se mohl začít prosazovat v mužském týmu Sigmy, pláchl do Liberce.

Ale v nejvyšší soutěži se zatím neprosadil. Odehrál jenom pouze jeden zápas v sezoně 2004/05, pak hrál druhou ligu za Hradec Králové a Čáslav.

„Je ho škoda. Je to velký talent. Levák, byl v reprezentaci spolu s Hubníkem. Měl všechny předpoklady,“ řekl sportovní manažer SK Sigma Olomouc Augustin Chromý. „Ale kromě Krče další takové případy, nejsou, je to ojedinělé,“ řekl.

Každý klub se snaží mít dobrou mládež. Právě na odchovancích si hodně zakládají v Olomouci. A jak docílit toho, že mladí hráči nebudou utíkat.

„My můžeme nabídnout kvalitu v podobě tréninkových podmínek, trenérů, tréninkových ploch, systému výchovy, který vede k výsledkům. A také v našem klubu dáváme velkou šanci odchovancům, takže mladí hráči mají větší možnost hrát první ligu než třeba ve Spartě nebo Slavií,“ řekl Chromý.

Pokud mladý hráč zmizí třeba do Sparty Praha, bude mít zřejmě větší výplatu než jinde.

„Samozřejmě tam mají o něco více peněz. Ale my už hráčům také dáváme profismlouvy v šestnácti letech. Nechceme je ale rozmazlovat. Rodičům pokaždé zdůrazňujeme, že není důležité, aby měl jejich potomek v sedmnácti patnáct tisíc korun, ale v třeba v jedenadvacet patnáct tisíc eur,“ řekl Chromý.

Sigma patří v mládeži k absolutní české špičce. Tituly v dorostu a žácích získává pravidelně.

„Výsledky v mládeži nejsou prvořadé, ale jsou strašně důležité. Pokud hrajeme top fotbal, tak je to dobrá vizitka pro klub, rodiče pak k nám kluky dávají raději. A díky tomu nám tolik hráčů neodchází,“ uvedl Chromý.

Tématu přetahování mladých talentů v českém fotbale se více a podrobně věnuje sobotní tištěné vydání Olomouckého deníku.