Trenér Zdeněk Psotka, nejmladší kouč z celé ligy, musí hned v prvním kole improvizovat ve složení sestavy. Hrát nemůžou stoper Hudec a záložník Onofreje, z pátečního tréninku předčasně odešel Brazilec Rossi. „Máme tam dvě tři varianty sestavy podle zdravotního stavu,“ říká Psotka.

Čeká vás první zápas coby kouče prvoligového týmu. Jak se těšíte?
Určitě se těším. Je to pro mě nová výzva. V přípravě jsme pracovali velice dobře, teď budeme, doufám, sklízet ovoce. Těším se na to, jakým způsobem se příprava projeví.

Na začátku přípravy jste říkal, že bude ještě v úvodu sezony trvat, než si tým zvykne na nový herní styl. Platí to pořád?
Ano. I z toho důvodu, že v mistrovských utkáních je na hráče jiný tlak a také se hraje v jiném tempu. Takže budeme stále hledat. Objeví se nějaké chybičky, které budeme muset odstraňovat.

A s přípravou jste spokojený?
Všechno fungovalo. Zázemí v Olomouci, ve Slatinicích i v Rakousku bylo všechno v pořádku. Splnili jsme všechno, co jsme si naplánovali. Pozitivní bylo, že během přípravy nebyli skoro žádní zranění. Až teď pár dní před ligou se pár drobných zranění objevilo.

Ovšem třeba u Hudce nebo Onofreje to moc drobně nevypadá.
Jsou to zranění, která mohou být na čtrnáct dní nebo také na delší čas. To se teprve uvidí. Pevně věřím, že oba budou minimálně na třetí kolo nachystaní.

V přípravě tým předvedl nejlepší výkon proti Bělehradu. Tak nějak by měl hrát v lize?
Proti Bělehradu a také v Nitře to byly zápasy, které se hodně blížily atmosférou k mistrovským, bylo to nažhavené. V obou těchto zápasech jsme hráli velice dobře směrem dopředu, ale bylo tam několik chybiček směrem dozadu. Na tom musíme zapracovat.

Máte už jasno o základní sestavě? Nebo ještě někde váháte?
Mám samozřejmě představu. Máme tam dvě tři varianty podle zdravotního stavu.

Hudec a Onofrej, to jsou zkušení hráči. Je to velké oslabení?
Jednoznačně. Začátek ligy je o zkušenostech a oba jsou to extrémně zkušení hráči na naši ligu, kteří se z těch zápasů nepodělají. A to nám určitě bude chybět.

Vy se netajíte tím, že chcete hrát ofenzivní fotbal pro diváka. Spousta trenérů ale tvrdí, že začátek sezony se moc nedá hrát na krásu, že to musí být na krev a získat body, pak až na krásu. Souhlasíte s tím?
Do jisté míry můžu souhlasit. Na začátku sezony se hraje skutečně na body. V úvodních kolech se budeme snažit, aby tam bylo stodvacetiprocentní nasazení, aby tam byla stoprocentní ochota podílet se na defenzivě. Ale zároveň bychom chtěli ukazovat, že se umíme prosadit směrem dopředu.

O cílech se na předsezonní tiskovce moc konkrétně nemluvilo. Ale určitě byste nechtěl, aby umístění bylo znovu dvojciferné jako v předchozích dvou sezonách.
Určitě ne. Šli jsme k týmu s tím, že to chceme zlepšit, že chceme jít nahoru. Hráči to cítí stejně a já pevně věřím, že postavení Sigmy bude lepší než v minulé sezoně.

Dalším cílem je návrat diváků na Andrův stadion. Asi těžko jich přijde více hned na začátek sezony?
V Olomouci v létě vždycky chodilo hodně diváků. Ale myslím, že v úvodu ligy přijdou až podle našich výsledků. Když budou výsledky dobré, tak lidi přijdou. Budeme rádi, když to bude co nejdříve.

Pořád jako největší problém vypadá obsazení postu pravého obránce. Platí pořád, že když to tam nebude klapat, tak ještě může nějaký hráč přijít?
Ano. Měli jsme tam nachystaného Martina Hudce, který se zranil. Navíc má ve smlouvě klauzuli, za jakých podmínek může odejít. Pak tam je buď mladý nezkušený hráč nebo alternativa z jiného postu, kde by ten hráč zase chyběl. Pokud by se to v prvních kolech nevyřešilo, tak máme pořád možnost někoho sehnat.

Stejnou klauzuli má i Melinho, který se znovu dostává do formy. I ten by mohl odejít.
Je to byznys, s tím nic nenadělám. Pořád má tu klauzuli ve smlouvě, pokud v minulé sezoně moc dobře nehrál, tak nabídky nechodily. Může se stát, že ještě v úvodu ligy odejde.

To by pro vás nebylo moc dobré.
Nejsem z trenérů, který by brečel, že tady nějaký hráč nebude. Museli bychom si s tím poradit, myslím, že tam máme hráče, kteří by ho mohli nahradit.

Sigma začíná ligu proti Bohemians ze Střížkova. Je to na úvod soupeř těžký, nebo lehký?
Myslím, že je to jedno. Rozhodovat bude výkon v utkání a je jedno, jestli budeme hrát proti Spartě nebo někomu jinému.

Jak nastoupí