„Finále se nehraje každý rok, i když nám se to teď povedlo dvakrát za sebou," říká kapitán olomouckých fotbalistů Radim Kučera.

Po sezoně osmatřicetiletý obránce ukončí kariéru a má tak proti Spartě poslední příležitost získat velkou trofej.

Klub ve spolupráci s fanoušky dokonce finále Poháru České pošty zaštítil jeho jménem a sloganem „S Kučou za pohárem".

Poslední příležitost k zisku trofeje má také trenér Petr Uličný. Žádný kouč v lize nevedl svůj tým víckrát než on, přesto bude hrát své vůbec první finále.

„Ve dvaašedesáti letech! Snad ten kamarád nahoře, fotbalový bůh, nám bude přát a pak sestoupí a řekne: Johne, tak tady máš tu třešničku a běž hezky do důchodu. A když ne, tak jak říká ten Mourinho, je to sport," usmívá se muž, který vzal v zimě angažmá v Sigmě jen jako půlroční výpomoc.

Olomouc už v lize (téměř jistě) zachránil a teď stojí na prahu životního úspěchu. Pro sebe i pro celý klub.

Hanáci ještě nikdy pohár nevyhráli, to jejich soupeř Sparta od rozdělení federace hrál osm finále a triumfoval pětkrát.

Celkově vzato v olomouckém týmu mají hráči z posledního souboje o trofej převážně smutné vzpomínky.

Útočník Michal Ordoš jde do boje o pohár už potřetí. Loni byl u bolestného penaltového rozstřelu v Jihlavě. V roce 2004 prohrál ještě v barvách Slovácka finálový zápas na olomouckém stadionu s Baníkem.

Zkušenost s bojem o pohár má také Adam Varadi. O zmiňovaný triumf Baníku před osmi lety přišel, protože hostoval v Teplicích. O rok později už v jeho dresu neuspěl v Liberci proti Spartě. A jak jinak než v penaltovém rozstřelu.

„Doufám, že tentokrát to dotáhneme do vítězství," řekl Varadi.

V pátek se oba fináloví soupeři utkali v lize a Sparta vyhrála 1:0.

Rozboří golem Klesnil Spartu?

„My musíme hrát dobře jako tým, třeba jako v Plzni v lize, tak můžeme uspět. Není to jenom o jednom hráči. Ale třeba Zdena Klesnil by pro Spartu mohl být oříškem. Když teď v pátek nastoupil na posledních 30 minut, tak jim ukázal svoji sílu," míní Ordoš.

A olomoucký golem, jehož trenér Petr Uličný v pátek šetřil na finále, mu přizvukuje: Se Spartou se rozhodně dá hrát. Když předvedeme takový výkon jako v pátek, a ještě přidáme něco navíc, tak můžeme vyhrát," pověděl Klesnil.

Jeho příběh je další z celé sady olomouckých pohádek. Sezonu začínal na farmě v divizním Šumperku.

„Bude to určitě můj nejdůležitější zápas. Strašně moc se na to těším. Krásný stadion, ještě proti Spartě, co víc si přát," doplnil.

Rossi odjel, ale zřejmě nenastoupí

Premiérové finále kariéry si zahraje také dvacetiletý Martin Pospíšil.

„Jestli nastoupím, tak to bude můj nejdůležitější zápas," uvedla skromně jedna z důležitých postav olomoucké zálohy.

„Loni jsem byl s týmem v Jihlavě, ale nakonec na mě zbylo jen místo na tribuně. Byl jsem z toho i trochu smutný. Pak byl i smutný konec, takže nevzpomínám moc rád. Doufám, že si to za loňský rok vynahradíme," dodal Pospíšil.

Místo na tribuně tentokrát zaujmou hosté ze Sparty Jakub Podaný a Martin Jirouš, kteří nesmějí nastoupit kvůli dohodě klubů.

Přesto s týmem odcestovali do Plzně, stejně jako Daniel Rossi, který zkoušel v úterý večer po zranění trénovat, ale jeho start není příliš pravděpodobný.

ExSigmák Jílek vypsal na výhru Sparty prémie

Na sparťanské straně poutá pozornost především exolomoucké duo Tomáš Přikryl – Václav Jílek, kteří z Hané zamířili do Sparty v zimní přestávce.

Bývalý kouč olomoucké juniorky dokonce vypsal pro zápas speciální prémie.

Budou-li se nakonec vyplácet, se rozhodne středeční večer.

Do Plzně míří speciální vlak s olomouckými fanoušky. Další vyrážejí po vlastní ose.

Lístky se stále dají do 12 hodin koupit ve Fanshopu na Andrově stadionu a pak bezprostředně před zápasem přímo v Plzni. Utkání vysílá přímým přenosem také stanice ČT4.