Příležitost, jak zachránit prapodivnou sezonu, to je pro fotbalisty Sigmy Olomouc domácí pohárová soutěž – od jara hraná jako Pohár České pošty.

Ve středu od sedmnácti hodin čeká na Hanáky první díl čtvrtfinále, v němž se utkají s Baníkem Ostrava.

Otázkou je, s jakou vážností oba kluby k pohárové soutěži přistoupí. Pro oba je totiž momentálně prvořadá především záchrana v nejvyšší soutěži. Sigma je na čtrnáctém místě s dvoubodovým náskokem na patnáctý Baník.

„Pohár určitě bereme vážně. I když hlavní cíl je záchrana. Kdekoliv jsem trénoval, tak jsem k poháru přistupoval jako k normálnímu mistrovskému utkání a to je i tady,“ ubezpečuje trenér Sigmy Petr Uličný fanoušky, že v žádném případě nemíní pustit možnost zahrát si v pohárové Evropě ze zorného pole.

„Rozhodně chceme postoupit do dalšího kola. Jediný rozdíl je v tom, že chci dát šanci i hráčům, kteří nebyli v základní sestavě jako, Jirouš, Dreksa, Nepožitek, tedy hráči, kteří s námi jezdí na zápasy, ale nedostávají se na hřiště,“ prozradil Uličný.

V bráně zřejmě Blaha, v poli Dreksa i Jirouš

V bráně by se tak mohl objevit od začátku Martin Blaha, v poli pak zmiňovaní Dreksa, Nepožitek, Jirouš, Podaný… A také Marek Heinz, který v posledních dvou ligových duelech skončil jen na lavičce náhradníků.

„Nebude hrát jen Vepřek, kterého šetříme, protože má určité zranění, které vždycky potřebuje doléčit. Počítáme s ním až na Teplice. Uvidíme, jak na tom bude Ordoš se zády, i když na jeho místo máme náhrady,“ řekl Uličný.

Zkušený stratég počítá s tím, že pohárové bitvy s Baníkem budou těsné. Ačkoliv Baník minulý týden přišel v zápase na Spartě o zraněného tahouna Václava Svěrkoše, který musí na operaci s kolenem a do konce sezony bude mimo. Na marodce je také stoper Jozef Adámik.

„Baník jde v soutěži nahoru, chce se zachránit stejně jako my. Nevím, jak k tomu přistoupí, ale určitě to bude těžký soupeř. Hraje se dvoukolově doma venku. Rozhodne se na hřišti. Budeme chtít první zápas vyhrát, abychom měli pro odvetu dobrou výchozí pozici,“ uvedl.

Malura: Už je na čase Sigmě nějakou branku dát

Oba zápasy s Ostravany už má Sigma v této sezoně za sebou. Na začátku soutěže ještě pod trenérem Psotkou smázli Hanáci Baník doma hladce 3:0.

Prosincová odveta už byla po bodovém odečtu čistě záchranářským soubojem a po remíze 0:0 byla o něco málo spokojenější Sigma. Koneckonců právě tento výsledek dělá rozdíl mezi oběma kluby v aktuální tabulce.

„Už je snad na čase nějakou branku Olomouci dát. Optimální by samozřejmě bylo vítězství, ale třeba remíza, nejlépe tak 1:1, by byla vynikajícím výsledkem,“ usmál se trenér Baníku Pavel Malura, který k duelu přistoupí velmi podobně jako jeho protějšek.

„Prostor dostanou i hráči, na které se zatím tolik nedostalo. Vzhledem k tomu, že jsme přišli o Vencu Svěrkoše, tak mají šanci se porvat o místo v základu, ale zdůrazňuji, že každému k tomu může pomoci jenom výjimečný výkon,“ řekl.

Poslední pohárový souboj Sigmy s Baníkem je starý právě deset let. V březnu 2002 prohráli Olomoučané pod trenérem Vaďurou v jednokolovém osmifinále po bezbrankové remíze na pokutové kopy.

Tento duel si pamatují na olomoucké straně asistent Josef Mucha a kapitán Radim Kučera, který tehdy nedal penaltu. Na ostravské pak veterán Lukeš a zraněný Svěrkoš.