„Disciplinární komise neuzavřela případ, protože předložené důkazy nepovažuje za dostatečné k tomu, aby bylo učiněno zásadní rozhodnutí, a případ odročila do skončení dokazování u soudu první instance,“ přednesl na oficiální tiskové konferenci po skončení zasedání mluvčí svazu Jaroslav Kolář.

Nejdřív se tak Sigma dočká trestu či očištění po 21. červenci, na kdy je u olomouckého okresního soudu plánováno další líčení.

„Komise dnes rozhodla naprosto rozumně. Předložili jsme další důkazy a z jednání mám dobrý pocit,“ prohlásil pro ČTK předseda představenstva Sigmy Josef Lébr, jenž byl už mírnější ve vyjádřeních na adresu předsedy disciplinárky Jiřího Goldy, kterého ještě v pátek vyzýval k rezignaci.

„Je to trochu složitější. Nešlo pouze o tuto kauzu, ale i o další případy. Některé věci jsme si dnes vzájemně vyříkali – já pochopil částečně jeho argumentaci, on podle mého trochu pochopil moje názory,“ uvedl Lébr.

Goldův postoj

Nicméně svůj pohled na celou kauzu, který byl čitelný z jeho vystoupení po posledním zasedání komise, Golda nijak výrazně nezměnil.

Kdyby totiž záleželo jen na předsedovi komise, pak by Sigma pravděpodobně nejvyšší soutěž opustila. Nebo by sezónu minimálně začínala hluboko v mínusu a dostala i pořádně vysokou finanční pokutu.

„Disciplinární komise je kolektivní orgán, který má sedm členů a to se dnes ukázalo. Mohu konstatovat jen to, že s dnešním rozhodnutím disciplinární komise se zásadně neztotožňuji. Můj názor byl jiný, ale prohrál,“ konstatoval Golda.

A mezi členy komise nastal poměrně závažný rozkol. Golda podle všeho dokonce zvažoval, že rezignuje.

„Nakonec jsem se rozhodl, že to nevzdám. Chci pokračovat, ale chci jít na nejbližší jednání výkonného výboru a požádat ho o důvěru, abych věděl, zda můžu ve své práci pokračovat. Protože jistě chápete, že bez podpory orgánu, který mě jmenoval by bylo obtížné pokračovat. Chtěl bych také výkonný výbor požádat, aby provedl určité personální změny ve složení komise,“ řekl Golda, který však nechtěl hovořit o ztrátě důvěry ve své kolegy.

„Možná je to naopak a já jsem ztratil důvěru kolegů. Jsem připraven s kolegy udělat kompromis, v případě, že se dohadujeme, že za hrubý zákrok dáme čtyři nebo šest zápasů. Pokud ale já osobně mám za to, že je to korupční případ, tak v tom kompromis dělat nechci a nebudu,“ řekl dále předseda disciplinárky.

Komise jednala na Strahově od brzkých odpoledních hodin a verdikt měla vynést poprvé o půl čtvrté.

Jenže jednání se protahovalo a protahovalo. Před komisí stanuli stejní svědkové z olomoucké strany jako minulý čtvrtek před soudem, tedy Ladislav Římský a trenéři Zdeněk Psotka s Martinem Kotůlkem.

K nim přibyl bezpečnostní referent Sigmy Milan Zapletal a člen představenstva Martin Rak.

Poté se komise za zavřenými dveřmi dlouze radila a verdikt tlumočil novinářům na tiskové konferenci Kolář spolu s Goldou až ve čtvrt na osm.

Více klidu na přípravu

Pro Sigmu znamená rozhodnutí více klidu pro přípravu na novou sezonu. Brankáři Petru Drobiszovi byl uvolněn zákaz činnosti, stejně tak mohou své funkce vykonávat trenéři Psotka a Kotůlek, stejně jako ředitel klubu Jaromír Gajda.

„Jsme rádi, že komise sáhla k tomuto rozhodnutí a také nám trenérům činnost uvolnila,“ řekl kouč Zdeněk Psotka.

„Situace se trochu uklidní, ale ne výrazně. I já jsem z toho trošku unavený, ztěžuje to naši situaci i některé ekonomické záležitosti,“ prohlásil Lébr, který v minulých dnech připustil, že kvůli probíhající aféře selhala jednání o příchodu jedné z posil.