Olomouckou Sigmu stály provize pro hráčské agenty 1204400 korun.

Stejně jako před dvěma roky (tehdy šlo o čtvrt milionu korun) se jedná o jednu z nejnižších částek mezi českými profesionálními kluby. Jak již dříve Deníku potvrdil sportovní manažer klubu Ladislav Minář, souvisí si to s tím, že do Sigmy v poslední době přicházejí hráči po skončení smlouvy nebo na hostování s opcí.

Jenže na milionovou cifru lze nahlížet i poměrovou optikou „cena-výkon“. A v tomto ohledu jde bohužel o katastrofální výsledek.

Olomouc totiž v minulém roce přivedla šest fotbalistů (Bidje Manzia, Emmanuel Antwi, Antonio Romero, Michal Obročník, Zdeněk Linhart, Roman Polom), z nichž se žádný z nich neprosadil do základní sestavy.

Většina z nich se neprobojovala ani do užšího kádru, nastupovala převážně za juniorku a na Andrově stadionu již nepůsobí…

Zbyl pouze nevýrazný Manzia, který spíš zabírá místo mladším odchovancům, a stoper Polom, jenž kryje záda Jemelkovi s Radakovićem. I jeho budoucnost je navíc nejistá.

„V létě se uvidí, co bude dál, kam půjdu. Teď to nechávám být, bylo by předčasné to řešit,“ řekl v rozhovoru pro Deník 26letý obránce a naznačil, že pravděpodobně změní působiště.

Nepovedené příchody pomohly mladým

Sečteno podtrženo: přestupová politika Sigmy by se měla zlepšit. Byť je vstup nového akcionáře Lukáše Urbance do klubu na dobré cestě a finanční situace Hanáků by se měla zlepšit, vyhazovat peníze za jeden krátkodobý propadák vedle druhého není dobrou vizitkou současného managementu.

Jedno malé paradoxní pozitivum se však přece jen najde – nebýt nepovedených příchodů, těžko by talentovaní odchovanci Jemelka, Kalvach či Texl někdy dostali ligovou příležitost…

Kolik peněz daly kluby loni agentům?

(údaje jsou uvedeny v milionech korun)

Sparta 121,1
Slavia 83,3
Plzeň 16,1
Dula 6,7
Liberec 6,3
Bohemians 5,2
Jablonec 5,1
Zlín 4,4
Ostrava 3,3
Mladá Boleslav 3,3
Brno 2,6
Teplice 1,9
Slovácko 1,8
Olomouc 1,2
Jihlava 0,7
Karviná 0,7