Šestatřicetiletý rodák z Vigantic stihl předtím odehrát v Česku 279 prvoligových utkání a vstřelil v nich 25 branek.

Při pohledu na loňskou tabulku je podobná sázka na zkušenost navýsost výhodná. Obranu mistrovské Sparty diriguje rovněž šestatřicetiletý Tomáš Řepka, třetího Baníku stejně starý René Bolf, Jablonci k druhému místu pomohl o dva roky dříve narozený Pavel Drsek.

Přesto ani jeden z těchto hráčů nemá na kontě tolik startů v české lize jako Kučera. A svoje zkušenosti by chtěl nyní Sigmě vrátit. Třeba i jako „vychovatel“ dalších stoperů.

„Vyrůstal tu vedle mě Roman Hubník nebo David Rozehnal, to jsem byl sice mladší, ale pět let uběhlo jako voda a zase se těším,“ řekl navrátilec z Bielefeldu. Vizitka jeho předchozích „učňů“ je tedy velmi slibná.

Sigma disponuje hned několika talentovanými stopery. V áčku by to mohli být na podzim tři – Dreksa, Kalas i Murin.

„Ti mladí kluci vypadají talentovaně, jsou šikovní. Já se jim budu snažit přizpůsobit a doufám, že si ode mě taky něco vezmou,“ uvedl Kučera, který v Arminii nasbíral 108 startů v Bundeslize, dalších 12 přidal ve druhé nejvyšší německé soutěži.

Další mohl přidat, ale konkrétní nabídka z problémy sužovaného klubu přišla příliš pozdě.

„Ještě včera (v úterý, pozn. red.) mi poslali finanční návrh na smlouvu. Ale už by bylo blbé, abych volal Zdeňkovi Psotkovi a řekl mu, že teda nakonec nepůjdu, když jsem mu to v pátek slíbil,“ vysvětloval.

„Vůbec nevím, jaké tam budou pro příští sezonu možnosti, kádr se spíš bude rozprodávat,“ přemítal nad možným rozdílem v peněžence.

Na Hané cítí větší šanci zajistit si i další angažmá. Třeba v roli trenéra či funkcionáře.

„Tady je to zatím na jeden rok s tím, že pak můžu pokračovat. Myslím si, že z dlouhodobého hlediska je pro mě lepší Sigma než Bielefeld.“

Sám se ale přiliš starý necítí.

„Já i v šestatřiceti letech musím říct, že se člověk pořád učí, protože ta doba jde neuvěřitelně rychle dopředu. Všechno se modernizuje,“ usmíval se.

Hazarduju, ale jméno si kazit nechci

Podobně nad tím, že by na svoji šanci v základní sestavě mohl třeba nějakou dobu za nadějnými mladíky čekat.

„Až se tam dostanu, tak je tam nepustím,“ dodal odhodlaně, ale zároveň se smíchem.

„Riziko je v šestatřiceti letech samozřejmě větší, může se stát cokoli. Ale za tu dobu, co jsem tu strávil, jsem byl málokdy zraněný. Snad to tak půjde i teď a štěstí se mě bude držet.“

Po některých nevydařených návratech někdejších hráčů Sigmy na Hanou se nevyhne ani těmto úvahám o riskování svého dobrého jména.

„Samozřejmě hazarduju, ale jméno bych si nerad zkazil. To je právě ten cíl. Právě proto se budu snažit podávat co nejlepší výkony.“

O jeho velkém odhodlání svědčí i cíle, které si před dalším působením v Olomouci klade.

„Nikdy v životě jsem nevyhrál nic. Chtěl bych vyhrát třeba český pohár. Nebo českou ligu. Vím, že je to vysoký cíl, ale proč ne?“ tázal se.

Pět německých sezon Radima Kučery

Číslo dresu: 31
Přišel: 15. 8. 2005 ze Sigmy Olomouc
Bundesliga (zápasů/branek): 102/7
2. Bundesliga: 18/1

Kučera a něktěří další návratilci do ligy

Jméno - Narozen - Aktuální klub - St./br. - zahraniční angažmá

Radim Kučera - 1. 3. 74 - Sigma Olomouc - 279/25 Arminia Bielefeld
Tomáš Řepka - 2. 1. 74 - Sparta Praha - 266/11 - Fiorentina, West Ham
René Bolf - 25. 2. 74 - Baník Ostrava - 236/25 - Auxerre
Pavel Drsek - 22. 9. 76 - Baumit Jablonec - 82/12 - Duisburg, Bochum, Panionos Atény