Stále není rozhodnuto o předkole Ligy mistrů ani o tom, kdo se do Evropské ligy pokusí probít přes kvalifikaci a kdo půjde přímo do skupiny.

Jedno je ale jisté. Evropské zápasy mají pro příští sezonu jisté všechny čtyři kluby.

Sigma klesla na pátou příčku, nicméně stále není bez šance na posun vzhůru.

V nejlepší pozici je momentálně i přes prohru 1:3 s Jabloncem Slavia. Na druhém místě má tříbodový náskok právě na Severočechy. Aby ho udržela, musí v posledním kole v Teplicích bodovat.

Jablonec má totiž lepší vzájemnou bilanci a v případě bodové rovnosti by sešívané přeskočil. Pokud by tým z Peltova království doma se Slováckem zaváhal, Slavia může slavit bez ohledu na svůj výsledek a těšit se na 3. předkolo Ligy mistrů.

TŘETÍ MÍSTO? JEDINĚ S PŘEKVAPENÍM

Jablonec má zcela ve svých rukou 3. místo. Když porazí doma již zachráněné Slovácko, zajistí si přímý postup do základní skupiny Evropské ligy.

Pokud se mu to ale nepovede, může klidně spadnout až na pátou příčku. Sparta i Olomouc totiž číhají jen o bod zpět.

Nicméně proti Slovácku stojí nejlepší tým jarní části soutěže, který se pyšní i nejlepší aktuální formou z posledních pěti zápasů a je velkým favoritem.

„Ve třetí místo musíme věřit. Fotbal je o překvapeních,“ říkal po duelu na Letné trenér Olomouce Václav Jílek, když glosoval nečekanou výhru Jablonce v Edenu.

Podobný šok příští týden na jablonecké Střelnici by byl ale zřejmě ještě o level výš.

GÓLOVÉ DOSTIHY SE SPARTOU?

Jako o trochu reálnější se tedy jeví spíš boj o čtvrtou příčku, která znamená start pohárové sezony o jedno předkolo později, tedy na začátku srpna místo druhé poloviny července. Sigma má navíc tento boj stále do velké míry ve svých rukou.

Letenští uzavřou sezonu malým pražským derby s Bohemians a Sigma doma s Mladou Boleslaví. Oba kluby mají stejně bodů i stejnou vzájemnou bilanci (1:0 a 0:1). Bude-li to tak i na konci sezony, rozhodne o pořadí skóre. Hanáci ho nyní mají o dvě branky horší (Sparta +18, Sigma +16).

Za předpokladu, že opravdu oba týmy v posledním kole zvítězí, potřebuje Sigma Mladou Boleslav porazit o tři góly vyšším rozdílem než Sparta Bohemians (např. 4:0, když Sparta zvítězí 1:0 atd.).

„Teď prostě musíme vyhrát doma a uvidíme, jak to dopadne,“ říká obránce Václav Jemelka.

Skóre by rozhodlo i v případě bodové rovnosti mezi Sigmou a Jabloncem (vzájemná bilance 0:0), pokud by Olomoučtí s Mladou Boleslaví remizovali a Jablonec doma se Slováckem padl. Pokud by ale neutrpěl se Slováckem alespoň pěti-brankový debakl, pak by zůstal v tabulce před Sigmou.

„Před sezonou bychom umístění do pětky brali, ale teď nás čeká poslední zápas a chceme do toho dát všechno, protože pro většinu z nás je to životní sezona,“ doplnil Jemelka.

Existuje ale i jedna lehce kuriózní varianta, jak se dostat na čtvrtou příčku před Jablonec se stejným počtem bodů.
To kdyby v posledním kole remizovala i Sparta a se Sigmou i Jabloncem se sešla na 53 bodech. Skóre by v takové situaci šlo do pozadí, protože by rozhodovala minitabulka ze vzájemných utkání. Třetí místo by podle ní připadlo Spartě, která proti dvěma soupeřům získala 9 bodů, čtvrté Olomouci (5) a na Jablonec (2) by zbylo až páté místo.O CO SE HRAJE?
2. místo: 3. předkolo Ligy mistrů (v případě vyřazení základní skupina Evropské ligy)
3. místo: skupina Evropské ligy
4. místo: 3. předkolo Evropské ligy
5. místo: 2. předkolo Evropské ligy

KDY SE HRAJÍ PŘEDKOLA EL?
2. předkolo: 26. července a 2. srpna
3. předkolo: 9. a 16. srpna
4. předkolo: 23. a 30. srpna
pozn.: termíny jsou zatím neoficiální, UEFA je ještě nepotvrdila

CO ROZHODNE PŘI BODOVÉ ROVNOSTI?
- prvním kritériem je bilance vzájemných zápasů, poté celkový rozdíl ve skóre, případně vyšší počet nastřílených branek
- v případě bodové shody u více týmů rozhoduje minitabulka ze vzájemných zápasů

Sigma vs. Sparta
- vzájemná bilance 1:0 a 0:1
- celkové skóre má nyní lepší Sparta o 2 branky (38:22 vs. 43:25)

Sigma vs. Jablonec
- vzájemná bilance 0:0 a 0:0
- celkové skóre má nyní lepší Jablonec o 4 branky (38:22 vs. 47:27)

Všichni tři stejně bodů
minitabulka:
1. Sparta 9 bodů, skóre 6:1
2. Sigma 5 bodů, 1:1
3. Jablonec 2 body, 0:5