„Myslím, vstup do sezony je úspěšný," říká expert Deníku Vlastimil Palička.

Bývalý trenér prvoligových celků Jablonce i Olomouce ale připomíná, že důležitou roli v hodnocení hraje poslední utkání v Ostravě, které Hanáci otočili a vyhráli 2:1.

„Myslím, že právě toto vítězství otočilo to hodnocení do pozitivní roviny. Kdyby se to nepodařilo, asi by se jejich bilance za úspěšnou nepovažovala," ře­kl.Jihlava vs. Sigma Olomouc

Pod vedením nového trenéra Romana Pivarníka Sigma do nového ligového ročníku vstoupila ziskem druhé trofeje v historii klubu. Na půdě mistra z Liberce vyhrála 2:0 a navíc uspokojila i výkonem. Na ten se ale Hanákům dlouho nedařilo navázat.

Nepovedený začátek

Vstup do ligy se nepovedl. Deštivá bitva v Českých Budějovicích skončila porážkou 0:1 a navíc po necelé čtvrthodině musela odstoupit ze hry jedna z klíčových postav Sigmy brankář Zdeněk Zlámal, v létě koupený z italského Udine.

„Zápas v Českých Budějovicích Sigma nezvládla. Hráči soupeře si v týdnu před ligou přečetli, že Sigma bude hrát o mistra, a to je namotivovalo tak, že Budějovicím to pomohlo až k vítězství. Ostatní výsledky jsou ale podle mě v normě. Snad jen na domácí remízu s Hradcem, kterou ale nahradili vítězstvím na Baníku," říká Palička.

Výhra se Slováckem a tři remízyHráči Sigmy

Ještě před Hradcem Sigma doma porazila 2:0 Slovácko a remizovala na Slavii. Po domácí plichtě s Východočechy však začala na tým dopadat na úvod sezony až překvapivě ostrá slova kritiky, která neutichla ani po dalším nerozhodném výsledku v Jihlavě. Pro Pivarníka šlo o emotivní zápas, neboť právě z Vysočiny, kterou dovedl po letech marného snažení do první ligy, do Sigmy v létě přišel.

„Když třikrát remizujete, nebo i prohrajete uprostřed sezony, tak to nikoho nerozhodí. Ale když je to na začátku, kde si chce body nasbírat každý, vedení dost často znervózní a pak to zohledňuje," říká Palička, jenž zažil v Sigmě v ročníku 2006/2007 odvolání po čtvrtém kole se ziskem jednoho bodu.

Právě jihlavský zápas přinesl určitý zlom, i když ještě ne výsledkový. Herně však Hanáci zejména v prvním poločase excelovali.

„Myslím, že jsme hráli výborně. Jen jsme měli dát další góly," říkal kouč po duelu.

I jemu ale bylo jasné, že tři body z ostravských Bazalů už tým potřebuje víc než sůl. Nakonec se to podařilo a hlavně druhá půle, v níž „Modrá lavina" oděná tentokrát do oranžového domácí fotbalisty doslova smetla, je příslibem do dalších kol po reprezentační pauze.

„Zápasy s Baníkem jsou hodně prestižní. Vítezství v derby Sigmě jistě pomůže. Půjde nahoru," je přesvědčen Palička.Baník Ostrava vs. Sigma Olomouc - vlevo Dreksa Pavel, vpravo Antonín Fantiš

Zásah do prémií?

Sigmu podle něj nerozhodí ani drobná roztržka ohledně prémií, jejichž výplata byla hráčům po utkání s Hradcem pozastavena a kouč Pivarník za to vedení po Ostravě kritizoval.

„Podle mě jsou zbytečná pravidla, která se nedodržují. Hráči mají prémiový řád a v něm částky, které jim mají být vypláceny za remízy. A když pak remízy přijdou, jsou prémie pozastaveny. To je ale v Česku zvykem, že management klubu v takových situacích zasahuje do věci, aby pak mohl říct, že ten zásah prospěl," řekl pro server iSport.

„Nesvědčí to úplně o pohodě uvnitř klubu, ale na druhou stranu to nejdůležitější jsou výsledky," míní Palička.

Plusové body

Ty Hanáci hlavně při pohledu do tabulky pravdy nemají špatné. Jsou na plus třech bodech a lépe si vedla jen vedoucí Sparta (+7) a druhá Plzeň s třetím Jabloncem (+4).

„Je třeba vidět, že z osmi zápasů (započítán i pohár v Prostějově – pozn. red.) máme šest zápasů venku. Po patnácti minutách jsme přišli o Zlámala, skončil Kučera a z osy týmu, která tu byla na jaře, je stále zraněný Klesnil," vypočítával Pivarník ještě před utkáním v Ostravě.

O více času pro Pivarníka žádá i Palička.

„Obecně má každý trenér jiné představy, preferuje jiné věci než ten předchozí. Než si to hráči zažijí, tak to chvilku trvá. Uvidíme v dalším průběhu sezony," tvrdí současný šéftrenér mládeže v 1. HFK Olomouc.

Konkurence v klubu

Vstup do angažmá Pivarníkovi podle Paličky paradoxně ztěžuje také šíře olomouckého kádru.

„Mysleli si, že budou hrát evropské poháry, ale teď je nehrají a to může být problém. Velká konkurence je dobrá věc, ale také to může být dvousečná zbraň. Každý hráč chce hrát, a když nehraje, není spokojený. Trenér to může chtít trochu otupit, ale když utkání není tolik, tak při rotaci v sestavě trpí souhra. Zvlášť pokud je u týmu nový trenér," myslí si Palička.

Pivarník v dosavadních osmi soutěžních zápasech protočil jednadvacet fotbalistů. Už po třetím kole jich bylo devatenáct. Na Sigmu neuvěřitelně vysoké číslo.

Vedle Škerleho už se vystřídali tři stopeři Golban, Šindelář a Dreksa. Jako optimální se jeví varianta s posledním z nich. Na hrotu útoku hráli Ordoš i nejlepší střelec přípravy Doležal. Změny se nevyhnuly ani středu pole, kde, zdá se, nakonec zvítězí „superofenzivní" verze s Pospíšilem a Hořavou jako defenzivnějšími záložníky a Ordošem jako podhrotovým hráčem. Stálice posledních let Brazilec Daniel Rossi se přesunul v Ostravě na pravý kraj obrany, kde nejspíš bude bojovat o místo s Tomášem Janotkou.

Tedy změn je víc než dost. Reprezentační přestávka tak bude sloužit hlavně ke stabilizaci. „Kondičně jsme připraveni dobře. Budeme pilovat hlavně souhru a pracovat na detailech," prozradil kouč Pivarník. Po přestávce už by měl mít k dispozici i marody Klesnila se Zlámalem. Start druhé sezony části obstará domácí zápas 16. září s Libercem, který bude chtít na Hané odčinit porážku ze superpoháru.

Sigma v sezoně 2012/13

Superpohár

Liberec – Sigma 0:2 (24. Doležal, 27. Ordoš z pen.).

Gambrinus liga

1. kolo: Č. Budějovice – Sigma 1:0 (64. Otepka z pen.).

2. kolo: Sigma – Slovácko 2:0 (43. Škerle, 65. Ordoš z pen.).

3. kolo: Slavia – Sigma 1:1 (27. Vepřek vl. – 12. Ordoš).

4. kolo: Sigma – Hr. Králové 1:1 (22. Vepřek – 39. Šisler).

5. kolo: Jihlava – Sigma 1:1 (80. Tecl – 27. Doležal).

Pohár České pošty

Prostějov – Sigma 1:4 (49. Papoušek – 11. Heinz, 55. Doležal, 71. Plšek, 90. Hořava).

Gambrinus liga

6. kolo: Ostrava – Sigma 1:2 (21. Fantiš – 67. a 74. Ordoš).