Dva prestižní souboje během jediného týdne připravil los Gambrinus ligy a také výběr televizních společností pro fanoušky i hráče fotbalové Sigmy.

Po vítězném pondělním duelu s Baníkem Ostrava budou hrát už v pátek svěřenci trenéra Zdeňka Psotky moravské derby v Brně. Zbrojovka se momentálně trápí a stále jí v tabulce patří jedna ze sestupových příček.

K nápravě posledních nezdarů však pro brněnský klub není ideální klima. Kouč Psotka totiž s oběma rivaly drží unikátní bilanci.

V pondělí absolvoval na lavičce A týmu šestý soutěžní zápas proti Baníku a stále drží vynikající bilanci tří výher, dvou remíz a jediné porážky z mrazivého prosince 2009, kdy Ostravané ve vítkovickém azylu vyválčili vítězství 2:0.

S Brnem se mu vede ještě lépe. Z dosavadních pěti duelů remizoval pouze v tom prvním. V září 2008 se na Andrově stadionu hrálo 1:1. Poslední brněnská výhra je ještě o půl roku starší. Mužstvo Brna s trenérem Petrem Uličným tehdy porazilo Pulpitovu Sigmu 1:0.

Psotkova hanácká družina v současnosti táhne sérii čtyř vítězství. Nejvýraznější se zrodilo v říjnu 2009.

Olomoucký kouč stál tehdy na hraně vyhazovu. Totální ofenzivou ale rozprášil Brno 5:0, Sigma se zvedla a odstartovala asi nejlepší sérii zápasů pod Psotkovým vedením.

Poslední vzájemné utkání loni v létě vyhráli Hanáci před svými fanoušky hladce 3:0. Kaňkou zápasu ale bylo zranění Radima Kučery, který pak vynechal celý zbytek podzimu.

Proti Baníku si odbyl jarní premiéru a před prestižním soubojem do jihomoravské metropole vzkazuje.

„Brno hraje o záchranu, ale my tam opět musíme jet vyhrát a věřím, že ten úkol splníme, protože momentálně jsme někde jinde než Brno. Věřím, že ukážeme svoje kvality.“

Fans Sigmy v Brně: Stovka, možná dvě

Do Brna se chystá i solidní počet olomouckých fanoušků. Sdružení Sigma United vypraví tentokrát hned dva autobusy.

To znamená, že Hanáky by mělo v ochozech stadionu na Srbské podporovat minimálně okolo devadesáti příznivců.

„Zájemci se nám začínají pomalu nabalovat. Vedle členů našeho sdružení s námi opět pojedou také členové věrnostního programu Sigmy. Navíc, kdo už byl v Jablonci nebo Teplicích, tak zve i své známé. Zájem byl tedy poměrně velký, ale třetí autobus už bychom nejspíš nenaplnili,“ prozradil předseda sdružení fanoušků Sigma United Tomáš Vaida.

Speciální autobusy vyjedou z tradičního místa u letadla v 18.30. Další desítky fanoušků nejspíš zvolí cestu po vlastní ose.

„Uvidíme, kolik nás nakonec bude. Bylo by příjemné, kdyby to byly alespoň dvě stovky, ale záleží to na spoustě věcí,“ doplnil Vaida.

Celkově se na stadionu v Srbské ulici vysoká návštěva nečeká. Časy, kdy mače Brna se Sigmou sledovalo bezmála pětadvacet tisíc diváků, jsou, zdá se, nenávratně minulostí.

Stejně jako stadion Za Lužánkami, kde se v devadesátých letech památné bitvy odehrávaly.

V listopadu roku 1994, také v pátek, a přesto, že televize vysílala přímý přenos, přišlo 24 152 diváků!

Na Srbskou se tolik fanoušků ani nevejde, a ani je to tam netáhne.

Ovšem pravděpodobně spíš kvůli bídným výkonů současného brněnského mužstva než neútulnosti stadionu.

Ještě před třemi lety vidělo Sigmu v Brně přes osm tisíc diváků, což se dá označit za důstojnou kulisu. Naproti tomu poslední dvě výhry Hanáků, obě shodně 2:1, sledovalo sotva dva a půl tisíce věrných.