Na propadu fotbalové ligy se podílejí především špatné výsledky klubů s největším fanouškovským potenciálem.

Lize chybějí především takzvaně velké zápasy, na něž chodí pěticiferné počty diváků.

Poslední tři sezony nabízely takové zápasy pokaždé devětkrát nebo desetkrát za podzim, letos byly takové duely jen tři.

Propad divácké přízně stihl na podzim hlavně pražské kluby, které v posledních sezonách návštěvnost táhly. Sparta má po podzimu průměr 7774 na zápas, to je ale skoro o 2000 méně než za předešlý podzim, a trápící se Slavii klesly návštěvy skoro na polovinu z loňských 11 044.

I tak má ale Slavia, hlavně díky derby, průměr 6595 na zápas a v příslušné tabulce je druhá.

Třetí místo už patří olomoucké Sigmě, kde se naopak zájem o fotbal zvedl. Přes hranici deseti tisíc se dostal zápas se Spartou (11805) a průměru, který činí 6203 diváků, se vymyká ještě moravské derby s Brnem (7310).

Na olomoucký stadion si našlo letos na podzim cestu o více než 1500 diváků než před rokem.

Velkou zásluhu na tom mají pochopitelně skvělé výsledky Psotkovy družiny. A to ještě další šlágry v podobě utkání s ostravským Baníkem, pražskou Slavií a vedoucí Plzní hanácké fanoušky čekají na jaře.

Podobně velký propad jako pražská S potkal i Bohemians 1905 (dosavadní průměr 3722), kterým po stěhování z Ďolíčku spadly návštěvy na necelé dvě třetiny, Ostrava (4602) zase prožila divácky nejslabší podzim za posledních 15 let.

Slušně se naopak drží oba nováčci. Kdyby Hradec mohl zapsat skutečné návštěvy se Spartou a se Slavií, tak se pyšní průměrem někde okolo 7 tisíc. Ústí zase s 3199 diváky drží průměr jako loni Kladno a Střížkov dohromady.

(fik, čtk)