Faktem však je, že body sbírají s naprostou pravidelností.

A po dvou třetinách sezony jich mají o čtyři více než v předloňské postupové sezoně, kdy slavili návrat mezi elitu již ve 27. kole.

„Fakt o čtyři? To je dobrý!“ usmíval se po úterním náročném tréninku nejlepší střelec soutěže Jakub Plšek, když se podíval na statistiku Deníku.

„Bodů máme dost, ale v posledních zápasech nám chyběla kvalita,“ upřímně doplňuje hvězda letošního ročníku.

Právě muž, jenž se letos do sítí soupeřů trefil již šestnáctkrát, může oba roky porovnávat.

V sezoně 2014/15 totiž Plšek proměnil svou nálepku „talent“ na „opora týmu“.

A už tehdy svými deseti brankami naznačil, že se v něm ve středové řadě skrývá nenápadný střelec.

Lepší z Hanáků byli jen Václav Vašíček (13 gólů) a Michal Ordoš (10).

Trenér Roman Pivarník
Škerle o konci Pivarníka: Pro mě je to pan trenér

Kromě Plška nikdo nevyčnívá

Ve vyšším počtu kanonýrů a koneckonců i branek má tehdejší mančaft trenéra Leoše Kalvody navrch před tím současným, kde kromě Plška střelecky nikdo nevyčnívá.

A i sám třiadvacetiletý záložník se v posledních dvou zápasech (v Táborsku a doma s Třincem) přesvědčil o tom, že si na něj protivníci již dávají větší pozor.

„Samozřejmě je lepší, když jsou ty góly rozprostřeny do více lidí. Na druhou stranu teď třeba máme mnohem více kluků, kteří mají hodně asistencí, ať už je to Zahre (Tomáš Zahradníček), Faltič (Šimon Falta), Kuba Petr nebo krajní beci. V tom je taky naše síla,“ podotýká vytáhlý blonďák a nedělá vědu z toho, že před dvěma roky měla Sigma touto dobou o osm vstřelených branek více.

Andrův stadion v Olomouci
Městská firma na olomoucká sportoviště se nemá o co starat

Olomouc vládne v obraně

V čem však Olomoučtí nemají letos ve druhé lize konkurenci, je defenziva.

S pouhými jedenácti inkasovanými brankami jsou nejlépe bránícím týmem soutěže.

Dalším v pořadí je českobudějovické Dynamo, které jich obdrželo čtrnáct, a ostravský Baník, který lovil míč ze své sítě patnáctkrát.

A to jej ještě zápas co zápas drží nad vodou fantastickými zákroky gólman Petr Vašek, nejlepší muž v kádru Vlastimila Petržely.

„Směrem dopředu byly oba týmy podobné, ale teď máme lepší defenzivu než tehdy, podle mě jsme vzadu lépe organizovaní, poctivější. V tom vidím největší rozdíl,“ potvrzuje Plšek.

Nejkvalitnější druhá liga za poslední roky

Důležité atributy, které vyjmenoval rodák z malé obce Jasenná, svým svěřencům naordinoval kouč Václav Jílek po úvodních třech remízách 1:1.

A kýžený efekt to přináší, tím tuplem, když je letošní ročník FNL podle expertů, médií i samotných hráčů nejkvalitnější za několik posledních let.

„Je to pravda, přesvědčili jsme se o tom na začátku sezony,“ přitakává Plšek a dodává: „Pořád se to někde omílalo, asi jsme to měli v hlavách a ta první kola jsme nezvládli. Hodně pak ale rozhodla ta šňůra devíti výher, tam mužstvo našlo svou tvář a sedlo si to. A nějak to pořád držíme.“

"Dědci" mají důležitou roli

Ona vítězná série však nepřišla mávnutím kouzelného proutku.

Kromě již zmíněné absolutní bezpečnosti ve vlastní šestnáctce hrají důležitou roli také jediní tři třicátníci v kádru druholigového lídra – Miloš Buchta, Aleš Škerle a Michal Vepřek.

„Už jim říkáme dědci,“ směje se Plšek. „Dělám si srandu, Buchtič, Alde či Sanka jsou pro nás strašně důležití, v kabině jsou znát. Mají slovo a ostatní je v šatně poslouchají,“ konstatuje již s vážnou tváří.

Zajímavé je, že předloni bylo v šatně mnohem více zkušených hráčů střední a starší generace než nyní.

Kromě Škerleho a Vepřeka v ní působili i Martin Blaha, David Bystroň, Tomáš Janotka, Ondřej Kušnír, Jan Rajnoch, Jan Schulmeister, Adam Varadi, Michal Ordoš…

Nové Sady (ve žlutém). Ilustrační foto
Nové Sady uspěly v Havířově, výhru trefil Dvorský

Mladší dorostli

Bylo jich až moc? Nebo čím je způsobeno, že současná Sigma má po dvaceti kolech o čtyři body více než tehdejší?

A hlavně jedenáctibodový náskok na třetího místo šestibodového.

„Moc? To bych neřekl, kádr byl taky dobře složený. Spíš jsme ale dorostli my mladší, třeba s takovým Hausem (Davidem Houskou) už jsme v áčku dlouho, takže bychom měli být ti tahouni i my. A snažíme se o to,“ vysvětluje Plšek.

Pravda, kromě Plška s Houskou se mezi tahouny zařadili další dva fotbalisté ze silného ročníku 1993 – Šimon Falta a Tomáš Zahradníček + o dva roky mladší forvard Tomáš Chorý.

Jílek má detailnější rozbory

Je velmi pravděpodobné, že nejpozději na konci května bude platit věta „Leoš Kalvoda a o dva roky později i Václav Jílek dotáhli Sigmu zpátky mezi českou špičku“.

Náskok na třetí Opavu je totiž opravdu luxusní.

Kde však Plšek vidí rozdíly mezi oběma muži na olomoucké lavičce?

„Každý trenér má svá specifika, oba jsou hodně rozdílní. Trenér Kalvoda měl dobře zmapované protihráče, druhou ligu znal, teď zase u pana Jílka máme třeba spíš detailnější rozbor utkání a taky si myslím, že je na náš kladen větší důraz. V trénincích i konkrétně během utkání na hřišti, kde má každý své povinnosti.“

Jen nepolevit!

Sigma po 20. kole v sezoně 2014/15:

V tabulce II. ligy: 1. místo
Bodů: 42
Bilance: 13 výher 3 remízy 4 prohry
Náskok na druhý Varnsdorf: 5 bodů
Náskok na třetí Táborsko: 6 bodů
Skóre: 46:18
Nejlepší střelci: 9 Michal Ordoš, 8 Jakub Plšek, 7 Václav Vašíček
Trenér: Leoš Kalvoda

Sigma po 20. kole této sezony:

V tabulce II. ligy: 1. místo
Bodů: 46
Bilance: 14 výher 4 remízy 2 prohry
Náskok na druhý Baník: 5 bodů
Náskok na třetí Opavu: 11 bodů
Skóre: 38:11
Nejlepší střelci: 16 Jakub Plšek, 7 Tomáš Chorý, 2 čtyři hráči
Trenér: Václav Jílek