Na vedoucí Spartu ztrácí Viktoria deset kol před koncem stejný počet bodů. Pokud chce ještě soutěž zdramatizovat, musí v Olomouci bezpodmínečně vyhrát.

„Zápas s Lyonem ale ukázal všem škarohlídům, že Plzeň má pořád velkou sílu. Zejména směrem dopředu má kvalitu. Prosazovala se dobrou kombinací a prosazovala se výkonem, který stabilně podává poslední tři čtyři roky," říká před utkáním trenér Olomouce Zdeněk Psotka.

Čtvrteční duel v Evropské lize, v němž Viktoria francouzskému soupeři zle zatápěla, bere jako varování.

„Že by to v nás budilo hrůzu, to je příliš silné slovo, ale respekt určitě," řekl Psotka.

„Tím, že hráli hodně těžkých zápasů, tak mají sebevědomí na rozdávání. Jsou odvážní, dovolí si jeden na jednoho. V tom jsou silní. Pro diváky je to atraktivní soupeř, pro nás o to větší motivace ukázat se," dodal.

Pro olomoucké publikum mohl být zápas ještě zajímavější, kdyby do něj mohl nastoupit Tomáš Hořava. Fotbalista, který v Sigmě hrál ještě do loňského léta, ale stále odpykává disciplinární trest.

„Je to pro nás asi lepší varianta. Tomáš je teď ve velké formě, pro Plzeň to bude oslabení, řekl Psotka.

Horváth? Pořád Pan Fotbalista

Kromě Hořavy ještě do zápasu nezasáhne kvůli karetnímu trestu Michal Ďuriš. Hrát nebude z obvyklé základní sestavy Viktorie ani Milan Petržela, který má zlomenou kůstku na ruce.

„Olomouc bude chtít doma zvítězit, ale my chceme bodovat naplno a já pevně věřím, že uděláme všechno proto, abychom předvedli dobrý výkon. Chceme navázat na výkon z domácího zápasu s Lyonem," řekl pro klubový web trenér Plzně Dušan Uhrin ml.

„Plzeň má ale dost široký a kvalitní kádr, aby si z absencemi poradila," míní Psotka.

Ve čtvrtek například odehrál vedle Hořavy výborný zápas Patrik Hrošovský (na podzim Znojmo). P

lzeň tak po dlouhé době nastoupila do důležitého zápasu bez jednoho ze symbolů svých úspěchů v poslední pětiletce – Pavla Horvátha.

„Na to, jaká je jeho role v Plzni se musíte zeptat pana Uhrina," usmíval se Psotka.

„Pro mě je to pořád pan fotbalista, který dokáže z minima vytěžit maximum. Ať kvalitní přihrávkou, nebo kvalitním výběrem řešení," konstatoval olomoucký kouč.

Nachystaní jsme

Proti Sigmě by se měl Horváth do sestavy s největší pravděpodobností vrátit. Hanáci se ale na něj speciálně nechystají.

„V minulosti jsme několikrát využívali i osobní obrany nebo zdvojování, ale on je tak silný hráč, že si dokáže prostor najít. Je těžko bránitelný, i kdyby s ním někdo devadesát minut běhal," poznamenal Psotka, který se spíš zaměřuje na přípravu vlastního týmu.

„Musíme hrát s maximálním nasazením od začátku zápasu. Ale to chceme po hráčích v každém zápase," řekl Psotka.

Před Plzní řeší hlavně potíže v defenzivě. Zdravý už je sice brankář Zlámal, ze hry jsou však oba krajní obránci Aleš Škerle a Adam Varadi. Oba dostali čtvrtou žlutou kartu při porážce v Jablonci.

„Je to komplikace, protože oba hráli pravidelně. Máme připravené dvě alternace. Jednu ofenzivní, jednu více defenzivní. Uvidíme, pro kterou se nakonec rozhodneme, ale nachystaní jsme," řekl Psotka.

Start Falla je nejistý

Na pravém kraji obrany by mohl poprvé po zranění nastoupit Vlastimil Vidlička, jenž už se připravuje naplno s mužstvem. Vlevo by měl hrát Jan Javůrek.

Psotka ještě prozradil, že zdravotní problémy měl v týdnu Senegalec Fall. Jeho start je tak přinejmenším nejistý.

Další dotazy na změny v sestavě už odbyl trenér Sigmy s omluvou: „To po mně přece nemůžete chtít. Uvidíte v neděli."

Tak tedy v neděli. Hraje se od 17 hodin.