Hrají ve Zlíně, což je poslední mužstvo Gambrinus ligy. Jestli Sigmu požene dopředu pohoda a úspěšná série v zádech, domácí budou mít motor možná ještě větší – hrají o život.

Na Andrově stadionu se roli favorita nebrání. „Jsme v takové pozici, že je povinnost výhry na naší straně. Nebude to ale jednoduché. Zlín hraje o záchranu, o holé přežití. Podle toho také k utkání přistoupí,“ řekl trenér SK Sigma Olomouc Zdeněk Psotka.

Zlín je v tabulce na posledním místě, ale umí doma zabrat. Naposledy se o tom přesvědčil Baník, který tam ještě jedenáct minut před koncem prohrával 1:2.

„Zlín v předchozím domácím utkání s Ostravou předvedl dobrý výkon, ještě předtím porazil doma Plzeň. Jeho síla je doma. Ale všichni předpokládají, že tam vyhrajeme, tuto roli respektujeme a budeme se o to samozřejmě snažit,“ podotkl.

Sigmě se daří, přesto trenér musí udělat změny v sestavě. Hrát ve Zlíně nemohou záložník Marek Kaščák a útočník Michal Hubník. Oba mají jednozápasový trest za čtyři žluté karty.

„Je to oslabení, oba patří k oporám. A zvlášť v utkání venku, protože oba hrají s velkým nasazením. Ale celý podzim se snažíme pracovat na tom, aby byl kádr dostatečně široký a připravený na podobné změny,“ uvedl Psotka.

Prozradit, koho pošle do hry místo vykartovaných hráčů, před zápasem nechtěl. „Zvažujeme několik variant,“ podotkl Psotka. „Ti hráči, kteří tam přijdou, musejí prokázat, že jsou schopni tam nastoupit a říct si o místo v sestavě,“ řekl Psotka.

Hanáci jsou na utkání dobře připraveni. „Samozřejmě hledáme, kde má soupeř slabiny. Ale v jádru se naše hra nemění. Budeme se o to zase snažit, chceme se prosadit vlastní hrou. Zlín je třeba známý tím, že je silný ve standardních situacích. Připravovali jsme se na to, doufám, že to zvládneme,“ řekl Psotka.

Kromě dvou vykartovaných opor ještě trápí některé z hráčů zranění. Stále nemůže trénovat stoper Aleš Škerle, naopak Martin Hudec už je v pořádku.

"Hudec je v plné přípravě, bude k zápasu připraven,“ řekl Psotka. Absence Michala Hubníka dává šanci mladým útočníkům, kteří jsou v kádru.

Martin Doležal, který je jedním z nich, je ale od minulého víkendu a utkání za juniorku lehce zraněný. „Stále to zkouší, věřím, že bude připraven,“ dodal Psotka.

Poprvé na domácím hřišti povede Zlín nový trenér Stanislav Levý. Mužstvo převzal před dvěma týdny a Zlín od té doby prohrál dvakrát v Praze. Nejdříve s Bohemians 0:1 a poté se Spartou 0:2.

„S Olomoucí to bude mnohem těžší zápas. Sparta nebyla v pohodě, naopak Sigma se veze na vlně euforie,“ podotkl Levý.

„Olomouc má vhodně poskládaný tým s vyváženou defenzivou a ofenzivou. Momentálně hraje kvalitní fotbal. Na to ale v naší situace nemůžeme brát ohled. K soupeři musíme mít respekt, ne však strach,“ uvedl Levý.

Jenže právě sebevědomí teď jeho svěřencům chybí. Kromě toho, že fotbalisté Tescomy nesbírají body, nedávají ani branky. Na gól čekají už dlouhých 227 minut.

Program 14. kola

SO: 14.30: Ostrava – České Budějovice. 15.00: Liberec – Kladno. 17.00: Zlín – SK Sigma Olomouc, Plzeň – Mladá Boleslav.
NE: 17.00: Příbram – Jablonec, Bohemians Praha – Sparta. 20.00: Slavia Praha – Žižkov (ČT4).
PO: 17.15: Teplice – Brno (ČT2).