Za všechno mohou poslední čtyři měsíce, které jsou pro klub ze západočeské metropole jako ze sna.

V květnu získala Plzeň mistrovský titul, v červenci a srpnu se pak přes tři předkola probila až do základní skupiny Ligy mistrů.

„V přípravném období vždy chceme hrát s týmy, které hrají Ligu mistrů, a zítra budeme mít možnost se s takovým týmem porovnat,“ libuje si Psotka.

Na Sigmu opravdu čeká na české poměry prvotřídní soupeř.

V bráně je zkušený Marek Čech, na opačné straně hřiště zase slovenský snajpr Bakoš. Kraje hřiště patří hbitým křídlům Petrželovi s Pilařem, v záloze se starají o kreativitu reprezentanti Jiráček s Kolářem, k tomu zezadu všechno diriguje sice oplácaný, ale stále vynikající Horváth.

„Největší síla Plzně je asi v tom, že mají sebevědomí a odvahu podstupovat souboje jeden na jednoho a jít do zakončení,“ konstatoval Zdeněk Psotka.

Není však zcela jisté, zda jeho protějšek Pavel Vrba vytáhne z rukávu všechna jmenovaná esa.

Už v úterý vykročí Plzeň vstříc dalšímu evropskému dobrodružství zápasem proti běloruskému Borisovu a hned kvarteto jejích hráčů hrálo v uplynulém týdnu za národní tým. Obojí vede k dohadům, zda plzeňský kouč nenechá některé klíčové hráče odpočívat.

„Musíme zátěž rozložit, neboť nás čekají během deseti dnů tři těžké zápasy,“ naznačoval trenér Viktorie před středečním pohárovým zápasem v Karlových Varech, který úřadující mistr vyhrál 4:1.

Na druhou stranu si obhájce titulu nemůže dovolit ligu šidit.

„Víme, že momentálně v ligové soutěži jsme v bodovém zisku trošku za očekáváním. V Olomouci chceme bodovat, určitě nehodláme odjíždět s prázdnou,“ řekl Vrba.

Reprezentační přestávky k delší přípravě nemohla využít ani Sigma.

„Připravovali jsme se nejprve na pohár v Jihlavě, což bylo pro nás těžké utkání. Pak zase byli někteří hráči s jednadvacítkou. Pár hráčů bylo do neděle zraněných tak, že s námi nemohli trénovat, takže nakonec ta příprava byla vlastně kratší. Ale známe se dlouho. Zase tak výrazné změny v týmech nejsou a styl hry je u obou mužstev podobný. Myslím si, že to bude podobné utkání jako ta předchozí,“ řekl Psotka.

Pilař lepší jak Rezek, ale taky rád spadne

Plzeň opravdu hraje v současném složení už delší čas a na hřišti je to vidět. Jedinou letní změnou byl příchod Pilaře, který nahradil Rezka, jenž zamířil na Kypr.

„Pilař je podle mě lepším hráčem než Rezek. Velmi dobrý technicky, ale také si na hřišti rád spadne. Připomíná mi Chramostu,“ rýpl si Psotka.

V posledním ligovém kole prohrála Plzeň doma se Spartou 0:2 a právě Pilař si stěžoval na přílišnou tvrdost soupeřových zadáků. Sparta na soupeře oproti dřívějším střetnutím skutečně přitvrdila. Že by ale s podobnou taktikou vyrukovala na Plzeň i Sigma, se nedá předpokládat.

„Budeme se snažit držet svého stylu hry. Plzeň je ale natolik silným mužstvem, že je velká pravděpodobnost, že budeme hrát víc zezadu a budeme muset plnit víc i defenzivní úkoly. Ale budeme se snažit hrát pořád stejně, i když má Plzeň velkou kvalitu a soupeři dokáže svou hru vnutit,“ uvedl Psotka.

Kdo do brány?

Aktuální je před utkáním v Olomouci stále brankářská otázka.

Klub v týdnu potvrdil, že na hostování z italského Bari přivedl Zdeňka Zlámala, ovšem jestli nová posila nastoupí už proti Plzni, je momentálně ve hvězdách.

Klub totiž stále čeká na Zlámalovu transfer kartu z Apeninského poloostrova.

„S Bari je komunikace dobrá, čekáme teď na italský svaz. Ale věříme do poslední chvíle,“ řekl vedoucí týmu Sigmy Adam Košař, který administrativu s Italy řeší.

Další otazník se vznáší nad tím, zda by v případě definitivního dotažení Zlámalova hostování Psotka poslal brankáře okamžitě do ostrého zápasu.

„Uvidíme, jestli nám bude vůbec umožněno ho nasadit. Byl tady s námi čtrnáct dní na začátku přípravy. Kluci ho poznali. Herní praxi ale neměl, protože na žádném utkání s námi nebyl. To sžití s obranou a způsobem hry, který praktikujeme, asi bude na delší dobu,“ řekl Psotka.

Avšak ani kdyby do branky znovu musel talentovaný mladík Martin Šustr, neměl by olomoucký kouč obavy.

„Martin Šustr už měl v Jihlavě dobré utkání. Je to mladý talentovaný gólman a žádné utkání vyloženě nepokazil. Sice nechytil nic navíc a se Slováckem tam měl špatné rozhodnutí, které nás stálo dva body, ale Martin je typ gólmana, který zapadá do našeho stylu hry. Hraje dobře nohama, zapojuje se do hry, dobře čte hru. Vidíme v něm velikou perspektivu,“ uvedl na adresu mladého brankáře.

Kromě nejistého startu Zlámala ještě Psotka nemůže počítat s obráncem Murinem, který je po otřesu mozku v Jihlavě v rekonvalescenci. Ostatní hráči jsou zdraví.

Utkání se hraje v pátek od 20.15 v přímém přenosu stanice Novasport.