VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Známky pro Sigmu: jak hráče hodnotí trenér a novináři

Olomouc /HODNOCENÍ KAŽDÉHO HRÁČE/ - Na zasloužené dovolené jsou už fotbalisté olomoucké Sigmy. Po čtyřech letech se do Olomouce vrátí evropské poháry. Podívejte se na hodnocení všech 27 hráčů z letošní ligové soupisky pohledem sportovních redaktorů Olomouckého deníku a trenéra Zdeňka Psotky

5.6.2009 3
SDÍLEJ:

Radost fotbalistů Sigmy.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Tím nejvytíženějším byl letos režisér a dirigent Melinho. Zasáhl do 27 zápasů a odehrál 2420 minut. Hned těsně za Melinhem jsou podle počtu minut další opory týmu. Záložník Marek Kaščák a brankář Petr Drobisz.

Nejméně minut odehrál útočník Vojtěch Schulmeister, který se před odchodem do nizozemského Almela stihl objevit ve dvou utkáních celkem na 91 minut. Během nich se dokázal zapsat jednou mezi střelce, když na domácím stadionu pokořil brankáře Plzně.

Nejlepším kanonýrem týmu se stal Michal Ordoš. Letní posila dala celkem 11 branek, bohužel ne všechny do správné branky. Ke slušným devíti zásahům přidal Ordoš také dva vlastence. Za Ordošem byl s 5 góly druhý Melinho. Čtyřikrát se trefili Hubník a Janotka.

Nejproduktivnějším hráčem byl tak trochu podle očekávání Brazilec Melinho. Celkem nastřádal 12 bodů za 5 branek a 7 gólových nahrávek.

I za ně si vysloužil od redaktorů Olomouckého deníku na sezonní vysvědčení jedničku. Stejně jako krajan Rossi, kolegové ze zálohy Hořava a Kaščák, defenzivní opora Škerle, žolík Janotka, střelec Schulmeister a spolehlivý náhradník Štětina.

Nejhůře – tedy se čtyřkou – vyšli z hodnocení nevýrazní mladíci Pospíšil a Doležal, mlčící střelec Toleski a záložník Tomáš Kazár.

Zlým mužem byl s osmi žlutými kartami jarní kapitán Marek Kaščák. Šest žlutých nasbírali Ordoš, Hořava, Komárek a Hubník. Sigma viděla v sezoně 4 červené karty. Jmenovitě Rossi, Onofrej, Nepožitek a Toleski.

Vyberte nejlepšího hráče:ANKETA: Kdo byl nejlepším hráčem Sigmy?

Petr Drobisz

(26 zápasů/ 2340 minut/ 3 ŽK)

Známka Deníku: 2

Hodnocení Deníku: Spolehlivá jednička. Než se čtyři kola před koncem zranil, nechyběl ani minutu. Ve většině zápasů patřil mezi stěžejní opory týmu.

Zdeněk Psotka: Dokázal, že je nadprůměrným gólmanem v naší lize. I když měl výkyvy, hodněkrát nás podržel.

Tomáš Lovásik

(2 zápasy/ 180 minut)

Známka: 3

Na svou šanci čekal trpělivě, až přišla v Příbrami. Ale hned se zase zranil. Čistým kontem v posledním zápase s Bohemians pomohl týmu do pohárů.

Psotka: Obrovský přínos pro mužstvo. Jeho práce trenéra brankářů byla naprosto bezchybná. Takhle si představuju moderní brankářský trénink.

Martin Šustr

(2 zápasy/ 180 minut)

Známka: 2

Osmnáctiletý dorostenec unesl v závěru ligy tíhu zodpovědnosti. Doma se Zlínem ani na ostravských Bazalech nezklamal.

Psotka: Překvapení. Měl obrovské štěstí, že se situace vyvinula tak, že se dostal do brány. Obě utkání, která odchytal, zvládl. Pokud na sobě bude dál pracovat, tak má před sebou velkou budoucnost.

Daniel Rossi

(23 zápasů / 1872 minut/ 1 gól/ 5 asistencí/ 2 ŽK/ 1 ČK)

Známka: 1

Na podzim se zpočátku v záloze hledal. Pak ho trenér Psotka posunul na pravého beka a Brazilec se našel. A byl lepší než kdykoliv předtím. Na jaře to byl on, kdo Sigmu táhl. Důležité góly připravoval i sám dával.

Psotka: Riskli jsme to s tím, že jsme ho zařadili na pravého obránce. No a podle mého názoru spolu s Krajčíkem byl asi nejlepším hráčem na tomto postu v české lize.

Martin Komárek

(21 zápasů/ 1845 minut/ 2 góly/ 6 ŽK)

Známka: 3

Na podzim stabilní kámen základní sestavy, na jaře spíš zaskakoval. Odvedl si svoje, ale nezářil

Psotka: Na podzim odehrál skoro všechno. Byla to jeho první velká série v lize. Jaro začal tím, že měl vážné zranění, dostával se do toho pomalu. V závěru, když dostal příležitost, tak prokázal, že má velkou perspektivu.

Aleš Škerle

(24 zápasů/ 2072 minut/ 2 asistence/ 2 ŽK)

Známka: 1

U fanoušků to má těžké. Muž s pověstí nekopy se ale vypracoval v jednoho z nejlepších obránců ligy. Však na něj sázel i trenér Psotka. V několika zápasech vedl mužstvo jako kapitán.

Psotka: Jednoznačně jedna z největších osobností v kabině. Jeden z nejrychlejších hráčů v lize na postu obránce. Určitě jeden z nejprospěšnějších hráčů pro tým.

Martin Hudec

(22 zápasů/ 1624 minut/ 2 góly/ 1 asistence/ 4 ŽK)

Známka: 2

Defenzivní opora i útočná zbraň. Při výšce 185 centimetrů jeden z nejlepších hlavičkářů v Česku. Zejména na jaře patřil právem mezi důležité články Psotkova týmu.

Psotka: Martin je hráč, který když má svůj den a hraje proti těžkému soupeři, tak podává reprezentační výkony. Ale měl také spoustu výpadků, zejména při utkáních, kdy jsme potřebovali více kvalitní rozehrávky. Celkově je ten dojem ale pozitivní.

Darko Šuškavčevič

(15 zápasů/ 1173 minut/ 1 gól/ 2 ŽK)

Známka: 3

Podzimní kapitán dohrál ve 20. kole s Kladnem. Hlavně v první části ligy dodával týmu potřebné zkušenosti. Na jaře už se sázelo na jiné.

Psotka: Osobnost číslo jedna. Kapitán, i když potom už pásku neměl, pořád byl lídrem a největší osobností v kabině. Když jsme věděli, že mu nebude prodloužena smlouva, pomáhal béčku, kde udělal velký kus práce ve výchově mladých stoperů.

Jakub Heidenreich

23 zápasů/ 1839 minut/ 1 asistence/ 3 ŽK)

Známka: 3

Objev loňské sezony letos trošku zaškobrtl. Hlavně z kraje jarní části neodpovídaly jeho výkony potenciálu, který v sobě má. V závěru sezony si dojem vylepšil. Patří mezi nejžádanější hráče Sigmy.

Psotka: Proi mne spíš pozitivní překvapení, přestože hodně chyboval a hodně utkání se rozhodlo po jeho chybách. Ale na druhou stranu v těžkých utkáních s Teplicemi nebo Libercem odvedl hodně dobrý výkon. Určitě je toho ale dost toho, co by měl zlepšovat.

Ladislav Onofrej

(12 zápasů/ 821 minut/ 2 asistence/ 5 ŽK/ 1 ČK)

Známka: 3

Na podzim hrál poměrně pravidelně, na jaře skončil už po třetím kole kvůli zranění.

Psotka: Laco byl na jaře i na podzim vždycky delší dobu zraněný. Když ale hrál, tak prokázal velkou kvalitu.

Tomáš Nuc

(12 zápasů/ 417 minut/ 2 ŽK)

Známka: 2

Muž s dvojími plícemi. Nebo spíš kluk? Na podzim stihl čtyři minuty, na jaře už naskakoval pravidelně. Velký příslib.

Psotka: Dostával příležitost střídavě. Hrál, když měl Rossi trest, pak střídal. Do budoucna si myslím, že bude spíš ofenzivním hráčem, než pravým obráncem. Patří k hráčům, kteří mají takovou tu drzost a tato vlastnost ho předurčuje k tomu, že by se mohl jednou prosadit.

Marek Kaščák

(27 zápasů/ 2381 minut/ 2 asistence/ 8 ŽK)

Známka: 1

Jarní kapitán a velká opora. Další z podceňovaných hráčů, který se až neskutečně zvedl. Přiznejte se, kdo z vás by před rokem řekl, že si zálohu bez Kaščáka málem nedokáže představit? Také pro kouče byl Slovák, který se na Hané usadil, téměř nepostradatelný.

Psotka: Na hřišti ohromně pracovitý. Postupem času se stal kapitánem, lídrem a mluvčím týmu. Musí na sobě ale ještě pracovat a podle mě má ještě rezervy k tomu, aby byl opravdu velkým hráčem. Můj osobní pohled je, že na podzim byl ještě o trochu lepší než na jaře.

Vít Štětina

(4 zápasy/ 215 minut/ 1 ŽK)

Známka: 1

První alternativa za Kaščáka. Zahrál si ve čtyřech zápasech a nepočínal si o nic hůř než olomoucký kapitán.

Psotka: Od Radima Nepožitka dostal šancí nečekaně hodně. Všechna utkání, ve kterých nastoupil, tak zvládl velmi dobře. Musíme si u něj trochu pohlídat ten jeho životní styl. Snažíme se hráče tlačit do toho, aby byly stejně poctiví ve škole, jako na hřišti.

Tomáš Hořava

(26 zápasů / 2056 minut/ 4 góly/ 6 ŽK)

Známka: 1

Budoucí hvězda. Až začne dávat víc gólů, V Sigmě, ani v Česku ho nikdo neudrží. Při vší úctě k ostatním letos jednoznačně nejlepší záložník. Poctivost v tréninku by mohl už ve svých dvaceti vyučovat.

Psotka: Má obrovský potenciál. Je to jeden z hráčů, který dbá na to, aby byl připravený. Dává si navíc ať už z hlediska kondice nebo techniky. Je to takový prototyp mladého hráče, tak jak by měli fungovat.

Radim Nepožitek

(6 zápasů/ 293 minut/ 1 asistence/ 1 ŽK/ 1 ČK)

Známka: 3

Zatím na něj v sestavě nezbývalo místo. Jeho čas ale určitě přijde. Proti Teplicím exceloval, pak se ale nechal hloupě vyloučit v Příbrami a kvůli trestu už si nezahrál.

Psotka: Radim čekal dlouho na svoji šanci, protože ta konkurence uprostřed halvu je u nás obrovská. Šanci dostal v závěru, ale bohužel svojí nedisciplinovaností v MSFL si pokazil i závěr první ligy. Kdyby nebyl vykartovaný, tak by příležitostí dostal víc a určitě by prokázal, že má velký talent.

Tarciso Pereira – Melinho

(27 zápasů/ 2420 minut /5 gólů/ 7 asistencí/ 4 ŽK)

Známka: 1

Brazilskou náturu v sobě nezapře. Když se mu chce, je nejlepší na hřišti, jindy se ale nechá snadno otrávit. Rozhodně patřil k tahounům a tabulka produktivity to jen potvrzuje.

Psotka: Patřil k nejlepším, náš nejproduktivnější hráč. Dával góly, měl přihrávky. Musím říct, že jsme obrovsky rád, že jsme se v létě domluvili, aby tady zůstal. Nerad říkám, že někteří hráči jsou nenahraditelní, ale kdyby odešel Meli, byla by to pro nás velká ztráta.

David Kobylík

(9 zápasů/ 524 minut/ 1 gól/ 1 asistence/ 2 ŽK)

Známka: 3

Miláček tribun. Jeho gól porazil mistrovskou Slavii. Postupem času se ale ze sestavy vytrácel. V Psotkově zaběhnutém systému těžko hledal místo. Při větší vůli z obou stran se z jeho angažmá určitě dalo vytěžit víc.

Psotka: Když nastupoval jako střídající hráč doma dokázal hru oživit. Vytvářel si šance, dal gól. Když hrál od začátku, byl limitován svojí herní kondicí. Čekal bych od něj, že zrovna v zápasech, kdy hrál on a nehrál třeba Melinho, tak aby vzal tu vůdčí roli na sebe a to se nestalo.

Tomáš Kazár

(10 zápasů/ 380 minut/ 2 góly/ 1 asistence)

Známka: 4

Na podzim znamenaly jeho dva góly výhru nad Plzní a cenný bod ze Sparty. Na jaře hostoval ve Slovácku, kde ale příliš nehrál.

Psotka: Tomáš v úvodu dal důležité góly, které nám pomohly. Když nastupoval od začátku, tak jsem ale s jeho výkony nebyl spokojen. V zimě se rozhodl, že nebude bojovat o místo v prvoligovém Zlíně a šel radši do Slovácka, do druhé ligy. Nakonec ale nehrál ani tam. Z mého pohledu zklamání.

Michal Ordoš

(27 zápasů/ 1933 minut/ 9 gólů/ 2 asistence/ 6 ŽK)

Známka: 1

Kometa. Když přišel, lidé se mu dlouho smáli. Vydržel, začal se trefovat a teď je za hrdinu. Velmi důležitá postava, nejen kvůli devíti brankám, ale také černé práci. Veselý duch v kabině.

Psotka: Zapracoval na silové složce. Postupem času byl lepší a lepší v osobních soubojích. Měl víc a víc sebevědomí. Začal dávat góly, což pro nás bylo obrovsky důležité. Byl nejlepším střelcem a dokázal fanouškům, že přišel oprávněně.

Michal Hubník

(24 zápasů/ 1944 minut/ 4 góly/ 2 asistence/ 6 ŽK)

Známka: 2

Bojovník a dříč. Letos vstřelil čtyři góly, čímž zhruba naplnil svou obvyklou normu. Spolehlivý nosič vody si v ústraní zájmu bezezbytku splnil svoje povinnosti.

Psotka: Slyšíme na něj spoustu kritiky, ale je to hráč, který na hřišti vždycky nechá 120%. Jeho doménou je právě práce při presinku, důraz v osobních soubojích. Na útočníka dává málo gólů, potřeboval by taky trochu zklidnit. Pro mužstvo ale obrovská síla na hřišti.

Vojtěch Štěpán

(14 zápasů/ 634 minut/ 1 gól/ 1 asistence/ 1 ŽK)

Známka: 2

Když rozkmitá své muší nožky, nikdo ho nechytí. Na podzim byl dlouho zraněný, na začátku jara se dostal do skvělé formy. Pak se ale znovu zranil. Občas mu chybí větší klid v koncovce. Kdyby proměnil polovinu šancí, byl by nejlepším střelcem.

Psotka: Už z předchozí sezony byl zraněn. Těžko se do toho dostával. Na jaře jeho výkony byly vynikající, ale hrozně se trápil s proměňováním šancí. Přičítám to malému sebevědomí, ale myslím, že na tom můžeme zapracovat.

Tomáš Janotka

(24 zápasů/ 1281 minut/ 4 góly/ 1 asistence/ 3 ŽK)

Známka: 1

Na pomezí základní jedenáctky a lavičky náhradníků stojí už nějaký ten pátek. Nedělá mu žádný problém naskočit do rozjetého zápasu a rozhodnout ho, jako třeba ten veledůležitý v Liberci.

Psotka: Určitě nedostával tolik příležitostí, kolik by si přál. Choval se vždycky jako profesionál a součást týmu. Mým přáním je, aby to, co Tomáš předvádí v tréninku, předváděl i v zápase.

Goce Toleski

(9 zápasů/ 461 minut/ 1 ŽK/ 1 ČK)

Známka: 4

Na začátku velké naděje a očekávání, na konci velké zklamání. Makedonský host ze Slavie nedal ani gól. Na jeho obranu je třeba říct, že se celé jaro potýkal se zdravotními problémy.

Psotka: Měl zdravotní problémy, problémy sžít se s týmem, nelíbila se mi u něj defenzivní práce. Postupem času už si myslím, že jsme našli společnou řeč. Ale sestava už se v tu dobu vyvinula jinak a o to místo si řekli jiní hráči.

Jakub Petr

(7 zápasů / 221 minut)

Známka: 3

Budoucnost má před sebou. V lize jakoby mu chybělo sebevědomí. Upoutal spíš vydařenými výkony v mládežnických reprezentacích, než hrou za Sigmu.

Psotka: Po vážném zranění začal trénovat v zimě. Měl tam utkání, která se mu povedla, ale u něj bude důležitá herní praxe, aby si zvykl na to tempo. Určitě mu pomohlo, že teď sehrál honě utkání za mladežnické reprezentace.

Martin Doležal

(9 zápasů/ 245 minut/ 1 ŽK)

Známka: 4

Další Psotkův mladík z dorostu, jeho čas přijde.

Psotka: V zimě dostal hodně příležitostí, protože Michal Ordoš byl zraněný, a hrál výborně, dával góly. Právem jsme očekávali, že do té sestavy bude naskakovat víc. Pak přišel Toleski, Ordoš se uzdravil a už se tam tak moc nedostal. Ale když jsem ho viděl na mezinárodní scéně, tak ta perspektiva je tam veliká.

Tomáš Pospíšil

(7 zápasů/ 247 minut/ 2 ŽK)

Známka: 4

Platí to samé, co u Petra s Doležalem. Všechno má před sebou.

Psotka: na podzim dostával víc příležitostí. Behem zimy měl vážné zranění. Zatím jeho výkony nejsou optimální. Bude na sobě muset hodně pracovat, aby se udržel v kádru.

Vojtěch Schulmeister

(2 zápasy/ 91 minut/ 1 gól/ 1 ŽK)

Známka: 1

Na podzim zasáhl do dvou utkání. Gólem přispěl k vítězství nad Plzní a zmizel do Nizozemska, kde se mu dařilo.

Psotka: Klasický hráč, který je prospěšný tím, že umí střílet góly, což na podzim dokázal i tady.

Autor: Jiří Fišara

5.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Libavé volí i desítky záložáků, kteří jsou od pátku na týdenním cvičení ve ve výcvikovém prostoru. Vojáci si předem museli vyřídit voličské průkazy. Hlasovali ve volební místnosti Obecního úřadu ve Městě Libavá
AKTUALIZUJEME
1 71

Volby na Olomoucku táhly, účast je i přes 60%

Na Slovanské gymnázium v Olomouci kromě voličů míří i je absolventi. V rámci oslav 150. výročí školy zde od rána probíhá den otevřených dveří
16

Voliči a absolventi. Slovanské gymnázium slaví 150 let

Gólman Sigmy Buchta: Baník nás předčil bojovností, my jej kvalitou

O šesté čisté konto v sezoně přišel po situaci, která mu bude dlouho ležet v žaludku.

Kam o víkendu? Tady je pestrý mix akcí. Vybírejte

Neseďte doma za pecí. Pořád se něco děje.

Dopravní hřiště v Olomouci se výrazně zvětší, odkloní cyklostezku

Dopravní hřiště u plaveckého stadionu v Olomouci bude dvakrát větší.

Mlha Zlámala nepřekvapila: Olomouc není na kopci, tohle tady bývá, smál se

Mohl zažít ostřejší premiéru? Těžko! Když pomineme utkání MOL Cupu v Písku, ostrý debut si brankář Zdeněk Zlámal v dresu Zlína připsal až ve čtvrtečním utkání Evropské ligy proti Kodani.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení