Tým SK Sigma Olomouc se zátěžovým testům na odborném pracovišti Fakulty tělesné kultury (FTK) Univerzity Palackého (UP) podrobuje první dva pracovní dny tohoto týdne. V pondělí jedna skupina, v úterý druhá.

Fotbalisté projdou mimo samotného testu sérií vyšetření, včetně zdravotního stavu.

„Je to obvyklé před každou polovinou sezony. Zjišťujeme, na kolik jsou hráči připraveni. A také srovnáváme, jak jsou na tom ve srovnání s minulým obdobím,“ řekl sportovní manažer SK Sigma Olomouc Augustin Chromý.

„Záložník Vojtěch Štěpán má dokonce nejlepší výsledky ze všech sportovců, které testovali. To, co on, ještě nikdo nezaběhl,“ podotkl Chromý.

Hráčům měří mimo jiné i maximální spotřebu kyslíku, která je vyjádřena hodnotou VO2max. Na běhátku. Ale takové, jako mají na olomoucké FTK, jinde nenajdete.

„Je největší v republice. Může se na něj i s nordickou chůzi nebo kolečkovými bruslemi. Samozřejmě ho nemáme výhradně pro fotbalisty, slouží k výzkumům,“ řekl Aleš Jakubec z katedry funkční antropologie a fyziologie FTK UP, který hráče Sigmy testoval.

Nutné zlo fotbalisté snášejí, i podle toho, na kterých hrají postech. Jiné hodnoty mají brankáři, jiné třeba záložníci.

„Ono to na první pohled vypadá lehce. Ale je to dřina. Ke konci už nestačíte zvedat nohy, tuhnou vám,“ říká stoper Sigmy Martin Hudec.

Už to má za sebou a sleduje zadáka Dejana Jurkiče, který jde do finále.

„Je to perfektní, ještě dvacet sekund, vydrž, to ještě dáš,“ povzbuzuje Aleš Jakubec slovinského zadáka hanáckého klubu a na monitoru přitom sleduje spoustu údajů, ze kterých laik nemá šanci nic vyčíst. Tedy kromě času, rychlosti a polohy nekonečného pásu.

Ve finále jdou hráči patnáct kilometrů v hodině do 11% stoupání. Běhátko není jen vodorovné, takže běží do kopce.

A k čemu pak takové testy budou? „Docent Stejskal pak testy vyhodnotí. Jeho závěry a doporučení se potom odrazí v tréninku,“ řekl Chromý.

„Zjistíme, že například některý z hráčů musí více regenerovat, že je hodně unavený. Nebo že přechodil nemoc, že mu chybí nějaké látky. Hráčům měří i tuky. A někdo musí shodit, někdo naopak přibrat, protože určité procento mít musí,“ přidal sportovní manažer Sigmy.

„Podle výsledků pak optimalizujeme stravu a režim hráčů. Třeba musí doběhat určitý typ vytrvalosti,“ podotkl Chromý. Ale jen fyzička fotbalový zápas nevyhraje. „Fyzická kondice je předpoklad k dobrému výkonu. Hru ovšem ovlivňují další faktory,“ dodal Chromý.

Olomoucké pracoviště katedry funkční antropologie a fyziologie FTK UP patří k republikové špičce. Z fotbalových klubů zde dělají testy mimo Sigmy i Brno, Ostrava, Zlín, Slovácko, Opava nebo slovenská Nitra.