O vítězství Sigmy rozhodl v 36. minutě Michal Hubník, kterého našel na zadní tyči přihrávkou Pavel Šultes.

„Vítězství už jsme potřebovali. Se Zadarem jsme jen remizovali, předtím prohráli s Rapidem. Doma jsme taky v podstatě porazili jen Hněvotín a Troubky, takže to bylo opravdu potřeba,“ shrnul přípravu defenzivní štít olomoucké zálohy Marek Kaščák, který v parném počasí odehrál celé utkání.

„Bylo strašné vedro, ale takové vítězství se cení.“

Porazit nejlepší dánský klub je především psychickou vzpruhou před blížícím se startem ligy, která pro Olomouc začne v neděli 18. července v plzeňských Štruncových sadech.

Hubená výhra se ale nerodila lehce.

„Byli nepříjemní, měli rychlé útočníky, byl to celkem dobrý zápas. My jsme kvalitně bránili a vyráželi do brejků. Měli jsme stejně jako oni několik šancí, které jsme neproměnili, ale naštěstí dal Míša Hubník jediný gól a vyhráli jsme,“ podotkl slovenský záložník.

Ten zároveň prozradil, že vítězství se následně proměnilo v chutnou večeři.

„Kodaň ve středu porazila Jablonec 3:0, takže nás trenér trochu motivoval. Za dobrý výsledek jsme měli slíbené steaky,“ usmíval se Kaščák.

Steaky na "beerfestu"

Na těch si Hanáci pochutnali v typicky rakouské atmosféře.

„V Bad Radkensburgu měli zrovna nějakou oslavu, připadalo mi to jako na beerfestu,“ rozesmál se.

„Všichni seděli v krojích, my jsme měli vlastní stůl, dali jsme si steak a jeli jsme.“

Soustředění v rakouském Söchau si stejně jako celá výprava velmi pochvaloval.

„Byli jsme v podstatě v horách, takže i přes vysoké teploty to bylo celkem příjemné. Všechno tam bylo na úrovni. Hřiště vynikající, stejně tak hotel nebo jídlo. Kousek od něj jsou termály, kam jsme jezdili na regeneraci. V Rakousku jsem podmínky pro tato soustředění prostě výborné,“ vypočítával osmadvacetiletý rodák z Bardějova, který v minulé sezoně nejvíckrát navlékl kapitánskou pásku.

Tu teď ale předal velezkušenému obránci Radimu Kučerovi, který se do Sigmy vrátil po pěti letech v německém Bielefeldu.

Kapitán Kučera

V kádru Olomouce, odkud do Bundesligy odcházel, se znovu velmi rychle aklimatizoval.

„Úplně bez problémů. V Sigmě něco odehrál, byl kapitánem a je to znát. Je to zkušený hráč, super kluk, vynikající do party. Ta volba je správná a já jsem rád, že bude Kučis kapitánem,“ potvrzuje Kaščák, že s předáním pásky nemá žádný problém.

Poté, co se během léta spekulovalo, jestli vůbec v Sigmě zůstane, odehrál celou generálku a má tak velkou šanci se opět prosadit do základního kádru.

„To je ale hlavně otázka na trenéra. Proti Kodani jsem hrál, budu se samozřejmě snažit abych nastupoval i v sezoně, ale to chce každý z kluků. Mančaft máme dobrý, je tu velká konkurence, a to je jen pro prospěch týmu. Každý musí makat, protože má za sebou dalšího hráče, který je připraven nastoupit,“ řekl Kaščák.

Rozebírali bitvu Němců se Španěly

Ten se krátce zmínil i o světovém šampionátu, který rovněž do přípravy Sigmy zasáhl.

„Na soustředění jsme dělali rozbor zápasu Německo – Španělsko. Každý dostal na starosti jednoho nebo dva hráče, pak jsme to zhodnotili,“ vysvětlil.

„Já jsem měl defenzivní záložníky Německa, Khediru se Schweinsteigerem. Musel jsem se dívat, jaký mají přínos pro tým. Byla to výuka dobrou formou,“ dodal Kaščák.

Rakouské soustředění Sigmy:

SK Rapid Vídeň – SK Sigma Olomouc 1:0 (0:0)

Branky: 90. Trimmel. Hráno v Oberwartu

Rapid Vídeň: Payer (46. Hedl) – Kayhan (78. Trimmel), Sonnleitner (66. Patocka), Soma (46. Eder), Katzer (65. Dober) – Hofmann (69. Hinum), Heikkinen (69. Kulovits), Pehlivan (76. Saurer), Kavlak (60. Drazan) – Jelavič (76. Nuhiu), Salihi (65. Gartler). Trenér: Peter Pacult.

Sigma Olomouc: Blaha – Janotka, Kučera, Škerle, Vepřek – Bajer, Hořava (68. Navrátil), Kaščák, Petr (74. Melinho) – Hubník (86. Vašíček), Šultes (60. J. Schulmeister). Trenér: Zdeňek Psotka.

SK Sigma Olomouc – NK Zadar 1:1 (1:1)

Branky: 33. Murin – 45. Čurjurič. Hráno v Söchau.

Sigma Olomouc: Drobisz – Koutný, Dreksa (32. Hubník, 60. Petr), Murin, (60. Hořava) – Schulmeister (75. Janotka), Melinho, Rossi (82. Kučera), Navrátil (60. Hořava) – Vašiček (75. Hubník), Šultes (35. Kučera, 50. Dreksa). Trenér: Zdeněk Psotka.

NK Zadar: Gluič – Puljič, Con, Glumac, Peraič, Banovič, Jerbič, Šare, Mršič, Čurjurič, Santini. Střídali: Ježina, Bilaver, Gregov, Skočibušič, Torbarina, Terkeš, Gospič, Žilič, Anič. Trenér: Dalibor Zebič.

SK Sigma Olomouc – FC Kodaň 1:0 (1:0)

Branka: 36. Hubník. Hráno v Bad Radkensburgu.

Sigma Olomouc: Drobisz – Janotka, Škerle, Kučera, Vepřek – Petr (73. Navrátil), Kaščák, Hořava, Bajer – Hubník (85. Melinho), Šultes (75. Schulmeister). Trenér Zdeněk Psotka.

FC Kodaň: Wiland – Pospěch, Zanka, Antonsson, Wendt – Claudemir (52. Kristensen), William Kvist (75. Delaney), Nørregaard, Vingaard (65. Zohore) – Dame N'Doye, Ailton. Trenér: Johan Lange.