Ze skříně se totiž vynořil kostlivec v podobě korupční aféry z roku 2009. Evropská fotbalová unie UEFA totiž kluby s pošpiněnou minulostí ve svých soutěžích nechce.

Pro Hanáky to zatím vypadá naštěstí dobře.

„Z našeho pohledu se trest disciplinární komise FAČR na evropské soutěže nevztahuje. Celá věc je vyřešena bodovým odpočtem,“ řekl mluvčí disciplinárky i fotbalové asociace Jaroslav Kolář.

Bitva o pohár

Fotbalová Sigma bude znovu po roce útočit na první velkou trofej ve své historii.

Ve čtvrtek vyhrála v semifinálové odvetě Poháru České pošty v Teplicích jednoznačně 3:0 a postoupila do finále. To se hraje 2. května v Plzni, soupeřem Hanáků bude pražská Sparta.

To také znamená, že Olomoučtí jsou na prahu postupu do pohárové Evropy.

Teoreticky ani nepotřebují ve finále zvítězit.

Letenští jsou totiž ve hře o ligový titul. A pokud by ho získali, šla by Sigma do předkola Evropské ligy bez ohledu na výsledek.

Jinou otázkou však je, zda by byl hanácký klub do Evropy, kde naposledy v celku působil pod trenérem Zdeňkem Psotkou v sezoně 2009/2010, vpuštěn.

Postoj UEFA a FAČR

Proti tomu, aby se v Olomouci znovu představil klub typu anglického Evertonu, se však může postavit UEFA.

Důvodem je známá korupční kauza, která ovlivnila podstatnou část probíhajícího ligového ročníku.

Sigma podle disciplinární komise zmanipulovala poslední zápas sezony 2008/2009, za což byla potrestána odpočtem devíti bodů.

Problém je, že UEFA takto pošpiněné kluby ve svých soutěžích nechce, což dokázala loni v létě, kdy do Ligy mistrů, respektive Evropské ligy nepřipustila turecký Fenerbahce Istanbul (ten nakonec na nátlak ze strany UEFA stáhl sám turecký svaz – pozn. red.) a řecký Olympiakos Volos.

„Nejsem odborník na právo UEFA, ale opravdu jsme přesvědčeni, že pro tyto spekulace, které se s naším postupem do finále objevily, není důvod,“ tvrdí Robert Runták, místopředseda představenstva SK Sigma Olomouc.

„Vůbec se toho neobáváme, nepřemýšlíme o tom. Jsme si na základě rozhovorů s lidmi z FAČR naprosto jistí , že není důvod, proč bychom v pohárech nemohli hrát,“ dodal.

„Když se před rokem rozhodovalo o trestu, tak jsme o tom samozřejmě přemýšleli dopředu, zda to může mít vliv na účast Sigmy v pohárových soutěžích UEFA. Došlo tam k rozboru od právníků asociace a závěr byl, že není důvod, aby UEFA zakázala Sigmě Olomouc start v pohárech,“ prohlásil Runták

Jeho názor potvrzuje i vyjádření Jaroslava Koláře z Fotbalové asociace České republiky.

„Není nám známo, že by existovala směrnice, která by stanovovala nějaký obecný postup,“ řekl asociační mluvčí. „Disciplinární komise UEFA tento případ neřešila, protože neměla žádný důvod,“ uvedl.

A Runták doplňuje: „UEFA přistoupí k tomuto kroku v případě, že o to požádá národní asociace.“ Ta tak podle Koláře činit nehodlá.

Šance pro černého vzadu?

Svou šanci by ale teoreticky mohl ucítit klub na čtvrtém místě ligové tabulky.

„Nemohu se vyjádřit k tomu, jak se případně někdo zachová nebo nezachová, ale bavili jsme se o tom i na zasedání Ligového shromáždění s představiteli ostatních klubů a ti se také shodli, že nám nic nebrání poháry hrát. Ale je třeba připomenout, že tam ještě nejsme,“ prohlásil Runták.

Sezona, během níž si Sigma prošla strachem o ligovou existenci, bodovým odpočtem, výměnou trenéra a hektickým bojem o záchranu, však může být díky pohárové šanci hodnocena jako úspěšná.

„Bylo by to skvělé, ale pořád je před námi hodně těžkých a důležitých úkolů. Jednak vyhrát finále, ale také zůstat v první lize,“ připomněl Runták v tomto ohledu klíčové pondělní utkání s Bohemians 1905.