Za týden touto dobou bude mít fotbalová Gambrinus liga za sebou svůj vstup do roku 2012. Pro olomoucké fotbalisty bude mimořádně důležitý, a jak doufají, také úspěšný. Do duelu s Českými Budějovicemi zbývá šest dnů.

Trenér Petr Uličný absolvoval s týmem všechna přípravná utkání a je už jen na něm, aby vybral takovou jedenáctku, která dá jeho návratu na prvoligovou scénu punc vítězství.

Olomoucký deník si vzal při hledání ideální základní jedenáctky pro první jarní zápas na pomoc Vlastimila Paličku.

Bývalého kouče Sigmy, Jablonce či Ratíškovic, se kterými skončil dvakrát na třetím místě ve druhé lize a zahrál si ve finále poháru.

„Není to pro mě jednoduché, když nejsem uvnitř týmu. Posoudit formu a výkonnost hráčů zvenku je obtížné,“ omlouval se šéftrenér mládeže 1. HFK Olomouc.

Přesto se o několik svých postřehů podělil.

V bráně Zlámal, napravo mladík Hála

V bráně Uličný žádné složité dilema řešit nemusí. Zdeněk Zlámal byl na podzim zaslouženě vyhlášen nejlepším hráčem Sigmy a také v přípravě předvedl několik vynikajících výkonů.

Horší je to s obrannou čtveřicí. Kvůli kartám nesmí nastoupit proti Českým Budějovicím Tomáš Janotka, s nímž Sigma v zimní pauze prodloužila smlouvu. Jeho místo podle všeho zaujme teprve devatenáctiletý Martin Hála.

„Předpokládám, že když bude moct, tak pravého obránce bude hrát právě Janotka,“ míní Palička.

O Hálu ale ve vypjaté pondělní bitvě strach mít nebude.

„Je sice mladý, ale něco za sebou už má na úrovni mládežnických reprezentací, takže to není žádný zelenáč. Samotný věk navíc není rozhodující. On sám říkal, že se těší. A trenér si jej v přípravě dostatečně prověřil,“ říká.

Zbytek defenzivní linie by měl být jasný. Zleva Michal Vepřek, uprostřed Aleš Škerle a Radim Kučera.

Bez Rossiho by to byl problém

I když…

Nejzkušenějšího borce z kádru Sigmy přepadla nemoc, a proto vynechal generálku s Trenčínem.

„S ním i Rossim ale počítám do základu,“ řekl po nedělním posledním testu před ligou kouč Uličný.

Tím se ale dostáváme k dalšímu zádrhelu při sestavování olomouckého stroje. Defenzivní záložník Rossi je totiž zatraceně důležitým kolečkem.

„Pro ofenzivní mužstvo, jaké má Sigma, to platí dvojnásob,“ říká Palička.

Brazilec začal v neděli s tréninkem. Nejpozději ve čtvrtek by mělo být jasno, jak jeho bolavá achillovka snáší zátěž a zda bude připravena pro pondělní ostrý start.

„Kdyby ne, byl by to problém, ale nastoupit bychom nějak museli,“ zůstává nad věcí Uličný.

Nepožitek nebo Pospíšil?

Sparťana Huška se Olomouckým přivést nepodařilo, a tak v případě Brazilcovy absence by se rozhodovalo mezi dvojicí Radim Nepožitek Martin Pospíšil. Koho by Uličný upřednostnil?

V dospělém fotbale přece jen otrkanějšího Nepožitka nebo perspektivního Pospíšila? Palička by volil zkušenost.

„Neznám je detailně, ale zvolil bych Nepožitka, v dospělém fotbale toho má za sebou víc,“ řekl.

Nepožitek se o trochu lépe jevil i v zápase s Trenčínem, v němž odehrál každý z adeptů poločas. Na druhou stranu hrál v prvním dějství, kdy šlapal celý tým jako hodinky, což mu pozici ulehčilo.

4-1-4-1

Ve středu hřiště by se měli o dirigentskou taktovku podělit Michal Ordoš s Markem Heinzem.

„Oba jsou velké osobnosti. Musím je trochu usměrňovat, aby nepředržovali balon a také aby z jejich strany bylo kvalitnější bránění. Ale všechno se dá odnaučit. Vypadá to, že šanci tito dva dostanou,“ prozradil Uličný.

Ani Palička nevidí v Heinzovi s Ordošem v záloze problém.

„Důležité je, v jakém budou hrát rozestavení. Vychází mi to 4-1-4-1. A pak si myslím, že mohou hrát uprostřed vedle sebe. Směrem dozadu musí být samozřejmě oba zodpovědní. Třeba u Marka Heinze to byl v minulosti problém, ale na druhou stranu, když jsem ho viděl v televizi třeba při zápase se Spartou, tak podal úžasný výkon. Už je to taky zkušený hráč. S Ordošem si uvědomují, že to na nich bude stát. Mohlo by to fungovat,“ myslí si Palička.

Na křídlech je víceméně jasno. Vlevo naskočí od začátku Jakub Podaný. Zimní posila ze Sparty se uvedla hattrickem v prvním zápase a také v dalším přípravných střetnutích hýřila aktivitou.

V neděli byl Podaný u prvních dvou branek, a to ještě další dvě obrovské příležitosti zahodil.

Na pravé straně nejspíš dostane přednost Jan Schulmeister, byť výkony jeho konkurenta Adama Varadiho šly v přípravě strmě nahoru.

Na hrotu Jirouš

Na hrot si trenér Uličný přál „gorilku“ a sportovní manažer Jan Gottvald mu přání splnil.

Martin Jirouš, který v Sigmě stejně jako Podaný hostuje ze Sparty, má v souboji dvou habánů mírně navrch a do základu tím pádem o něco blíž než Zdeněk Klesnil.

Jirouše by postavil proti Budějovicím i Palička.

„Jirouše si pamatuju z doby, kdy jsem zachraňoval Vítkovice. Tenkrát hrál za Sokolov a moc se mi líbil. Kromě toho, že je vysoký, tak se zdál být i pohybově velmi kvalitní. Mám ho zafixovaného jako velmi dobrého hráče, který byl ale potom zraněný a teď znovu dostává šanci. Klesnila tolik neznám. Samozřejmě vím, že hrál za Opavu, Šumperk, juniorku a všude dával góly. Ale liga je liga. Přiklonil bych se spíš k Jiroušovi,“ řekl.

„Podle mě se Sigmě povedlo mužstvo přes zimu vhodně doplnit. Honza Gottvald udělal velký kus práce,“ míní Palička.

„Na počet to možná byli „jen“ tři hráči, ale všechno posty, které Sigmu pálily. Právě Jirouš, ale i Podaný a Ordoš budou posilami. Škoda, že nemůže hrát Hořava, ale věřím, že mužstvo je dostatečně a že jedna dvě absence by ho neměly ohrozit tak, aby svůj úkol nezvládlo,“ prohlásil Palička.

Co dodat? Snad jen, aby měl kouč Uličný šťastnou ruku a obnovená premiéra v nejvyšší soutěži mu vyšla.

„Já bych si to jako Olomoučák moc přál. Začátek bude hodně důležitý. S Budějovicemi i Žižkovem to jsou zápasy o šest bodů. Ale to samozřejmě všichni vědí,“ dodal Palička na závěr.