Informaci jako první přinesla MF Dnes.

„Akcie jsem prodal, protože jsem to v napjaté situaci, která panovala, vyhodnotil tak, že tento krok by mohl přispět k uklidnění v klubu. Bylo to pro mě velmi složité rozhodnutí a teprve čas mu bude soudcem," řekl Runták.

Kromě něj se rozhodl prodat svůj podíl i další z drobných akcionářů Jan Grézl.

Oba balíky akcií koupil předseda představenstva Josef Lébr, formálně ale ještě obchod musí posvětit dozorčí rada hanáckého klubu.

„Myslím, že to skutečně uklidní situaci. Ale chtěl bych jasně říct, že prodej jeho akcií není o žádné filozofii, to je ryzí obchod," řekl Lébr.

„Panu Runtákovi nikdo nebránil v tom, prosazovat své názory. Ale v představenstvu se vždy hlasuje. A jemu se asi zdálo, že v poslední době prohrál těch hlasování nějak moc. Ale to je demokracie. Těžko může menšinový akcionář vytvářet tlak na většinového," podotkl.

„Bylo zjevné, že můj přístup k některým věcem v klubu byl jiný než přístup větší části dalších akcionářů. Dostával jsem se do situace, kdy jsem byl v menšině, a nebyl tak schopen prosadit svůj pohled. To situaci komplikovalo. A někteří akcionáři dospěli k názoru, že když se sníží počet akcionářů v klubu ze šesti na čtyři nebo na tři, bude snazší najít nějaký konsenzus," dodal Runták v MF Dnes.

Lébr by měl v nejbližší době odkoupit také akcie, které vlastní akciová společnost První olomoucká investiční.

Lébr by pak byl jedním ze tří akcionářů klubu, společně s městem a občanským sdružením SK Olomouc Sigma MŽ.

„Je mi jasné, že s tím přichází větší zodpovědnost za klub, ale zase by to mělo zjednodušit rozhodování," řekl Lébr.

Změny ještě nejsou dokončeny

Spory mezi akcionáři v Sigmě eskalovaly na podzim minulého roku. Nejprve v říjnu Runták nečekaně rezignoval na pozici místopředsedy představenstva.

V listopadu vyplula na povrch aféra kolem přestupů do zahraničí, z nichž měl profitovat ředitel klubu Jaromír Gajda, který údajně inkasoval peníze mimo oficální účetnictví. Tuto verzi potvrdila i legenda Sigmy Radim Kučera.

Napjatou situaci se rozhodl řešit z pozice předsedy dozorčí rady primátor Martin Novotný.

Výsledkem jednání byla Gajdou nabídnutá rezignace a návrh na změnu řízení olomouckého klubu. V jeho vedení by napříště měli být profesionální zaměstnanci.

Pracovní termín představení nového vedení byl stanoven na 10. února. Prozatím ale změny nejsou dokončeny. Podle Lébra především kvůli nutnosti dokončení formálních úkonů