Reprezentační stoper začal přípravu v Newcastle United

Reprezentační stoper David Rozehnal (*1980) začíná nový díl své fotbalové kariéry. Vyměnil Francii za Anglii. V týmu Strak ze St. James Parku bude mít na zádech číslo 6 a chystá se na Premier League.V pondělí 2. červencese poprvé potkal s novými spoluhráči. „Mám za sebou první seznamovací trénink,“ řekl Rozehnal Deníku.

Úvodní trénink v Anglii máte za sebou. Jak jste se v novém klubu cítil?
Všechno pro mě bylo nové. Kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak jsem si připadal, jako kdybych šel první den do školy. Kromě trenéra a pár členů realizačního týmu jsem nikoho neznal. Ale mám z toho dobrý pocit, všichni spoluhráči vypadají jako normální. (smích). Nejsou to namyšlené primadony.

Máte teď klidnější spaní, když už víte, co bude v nové sezoně?
Klidnější spaní… Ano, to už mám pár dní. Navíc teď, když jsme začali přípravu, asi budu spát hodně a tvrdě, odpočinek budu potřebovat.

Jak superbonus jste dostal delší volno, Newcastle začínal o pár dní později než Paříž.
Byly to čtyři dny a přišly mi vhod. Byl jsem doma, užíval jsem si psychickou pohůdku. Fyzickou moc ne, protože jsem už trénoval sám, ale bylo to příjemné volno navíc.

Hned druhý den přípravy letí Newcastle do Rakouska. Co tam bude v plánu?
Mělo by to být kondiční soutředění, první zápas má být až po návratu.

Před podpisem smlouvy jste musel na testy. Ty do anglické ligy vypadají jak?
Nejprve lékařská prohlídka, v tunelu mi proklepli úplně všechno. A pak fyzické testy, výskoky, akcelerace a spousta dalších věcí. Mezitím jsem si promluvil s trenérem

Už jste někdy takové zažil? Třeba při přestupu do Brug nebo Paříže?
Ne, to bylo poprvé. V obou předchozích případech to byly jen lékařské prohlídky. Tohle byl těžší test, připravenější, profesionálnější. Na jejich výsledky čekali, dokud je neměli, tak nic nepodepisovali.

A nebál jste se fyzických testů? Občas se stane, že některý hráč jimi neprojde?
Nebál jsem se. I když jsem tam letěl jen na zdravotní prohlídku. Až tam mi došlo, že bude i fyzický test. Ale cítil jsem se dobře, dal jsem do toho všechno.

Jak se vám zatím v Newcastle líbí? Je hned vidět, že v Anglii to je jiná liga?
Nic takového jsem ještě nezažil. Přivítání, vstřícnost všech, ochota, nádherný stadion. Nic není problém, všechno hned zařídí. Tohle mě úplně dostalo. A tréninkové centrum, to stojí za to, to jsem ještě neviděl.

Podle kouče Sama Allardyce si na Premier League zvyknete rychle a bez problémů. Asi pro vás bude nejtěžší srovnat se s tamní tvrdostí?
Tvrdost a tempo, na to se musím nachystat. Myslím, že rychlostně bych neměl mít problémy. Už se na to těším, věřím, že přechod zvládnu dobře.

Máte už vybrané číslo, se kterým budete nastupovat?
Ano. Všechna moje oblíbená čísla byla zabraná. Nabídli mi, jestli bych nechtěl šestku. A zalíbila se mi, takže budu mít šestku.

 

 

Je to high class, řekl o nové tváři trenér

 

OLOMOUC/NEWCASTLE -Je pro mě důležité, že mám důvěru trenéra. Tuhle větu opakují fotbalisté pravidelně. A stoper David Rozehnal se může v Newcastle na důvěru trenéra skutečně těšit.

Kouč, v anglickém fotbale manažer, Sam Allardyce totiž Rozehnala skutečně chtěl. Lanařil ho už v zimě, to ještě působil v Boltonu. Pak přešel do Newcastle United, ale na Rozehnala nezapomněl.

A z jeho příchodu má radost. „Je to obrovsky zkušený střední obránce,“ řekl pro klubový web Sam Allardyce. „He´s a high class player,“ řekl doslova Allardyce. Volně přeloženo - Je to prvotřídní hráč. Při hovorech o Rozehnalovi nešetří superlativy. „Odehrál spoustu zápasů za národní tým i v nejvyšších soutěžích. Nebude mít problém zvyknout si v nejlepší lize na světě,“ řekl kouč přezdívaný Big Sam. „Doufám, že si zvykne tak rychle, jak jen to bude možné,“ podotkl.

„Je to velmi užitečný hráč. Má přehled, je vysoký, také má velmi dobrou techniku. Pomůže nám posílit střed obrany. A také je senzační člověk,“ přiblížil Big Sam Rozehnala fanouškům Newcastle.