„V soutěžním zápase jsem ale byl kapitánem poprvé,“ řekl v rozhovoru pro Deník.

Také první brazilský kapitán v historii se po zápase hodně zlobil na rozhodčího Jecha.

„Udělal opravdu hodně chyb, ale tak je to všude na světě, že sudí občas pomůže většímu týmu,“ pokrčil rameny.

Zápas jste dohrával s kapitánskou páskou na rukávu. V Sigmě to bylo poprvé. Byl zápas pro vás díky tomu v něčem jiný?
V soutěžním zápase to bylo opravdu poprvé. Být kapitánem byl dobrý pocit, ale jinak to pro mě bylo stejné jako v každém jiném zápase. Snad jen to, že jsme prohrávali a hrál jsem chvíli v obraně, bylo jiné.

Jak jste se v defenzivní čtyřce cítil? Obvykle hráváte na jiné pozici.
Už jsem stopera několikrát hrál, a problémy mi to nedělá. Myslím, že tam můžu hrát. Samozřejmě moje původní pozice je spíš než obránce defenzivní záložník. Ale speciálně v tomto zápase, to bylo třeba, protože se Kučera zranil. K tomu jsme hráli doma, prohrávali a chtěli útočit. I já jsem chtěl, ale mohl jsem se zapojit vlastně jen při rozích.

Mohl by vás trenér na místě stopera využívat častěji?
Jsem tady, abych pracoval pro tým. Mám to v Sigmě rád a rád za ni hraju. Pokud mě trenér bude potřebovat na místě stopera, tak tam budu hrát. Je mi to jedno. Chci prostě Sigmě, trenérovi i spoluhráčům pomoct, jak nejlépe budu umět. Nezáleží na tom, na které pozici.

Vaši spoluhráči i trenér po zápase cítili křivdu kvůli rozhodnutím rozhodčího. Viděl jste to také tak?
Ano. Podle mě rozhodčí v tomto zápase udělal velké množství chyb. Tuším, že nastavil pouze dvě minuty. To byla bezesporu veliká chyba, rozhodně to mělo být více.

Po souboji Sionka s Tomášem Hořavou jste se dožadovali penalty. Viděl jste tu situaci?
Ano, viděl jsem to velmi dobře. Byl jsem přímo u té situace a byla to jasná penalta. S rozhodčím jsme o tom mluvili celý zápas. Že nás při standardkách drží, tahají a strkají. Takže o tom věděl, že se to děje. A před koncem, když ten kluk stáhl Hořavu, tak stejně faul neodpískal.

V dnešním fotbale je však takových situací v každém zápase hromada. Vybočoval tenhle z „normálu“?
Byla to jasná penalta. Ale, jak jsem říkal, nebyl to jen tenhle moment, který nám vadil. Už jsem mluvil o nastaveném čase. Prostě jsme nedostali alespoň možnost ještě se zápasem něco udělat. Přitom, když Sionko měl problém, tak se nehrálo minimálně tři čtyři minuty. To byla podle mě opravdu velká chyba.

V takto emocionálně vypjatých zápasech, jako byl ten se Spartou, se často diskutuje s rozhodčím. A kapitán si obvykle může dovolit víc než zbytek týmu. Nebyl to pro vás trochu problém, když jste cizinec?
Neměl jsem s tím problém. Rozumím všemu a česky už také něco řeknu. V tomto zápase navíc s rozhodčím mluvili skoro všichni. Samozřejmě i já jako kapitán. Jak jsem říkal, upozorňoval jsem ho na to držení při rozích a standardkách. Ale samozřejmě je hodně těžké sudího přesvědčit, že udělal chybu.

Stížnosti na výkony rozhodčích jsou v Česku časté. Je to v Brazílii nebo Japonsku, kde jste také hrával, podobné?
Tohle je asi doopravdy všude stejné. Záleží samozřejmě na konkrétní situaci a konkrétním zápase. Tady hrála roli i naše situace v celé soutěži. Nejsme na tom moc dobře a doma jsme hodně chtěli vyhrát. Ale to, že sudí sem tam pomůže většímu klubu, je všude na světě. V našem zápase udělal rozhodčí hodně chyb, ale zase nemůžu říct, že by ve všech zápasech s většími kluby byli rozhodčí proti nám. To zase ne.

Mluvil jste o situaci v tabulce. Po pondělní dohrávce jste klesli na poslední místo. Jaká je podle vás v týmu atmosféra? Od doby, co jste přišel, jste takovou situaci nezažil.
Je to poprvé, co jsme opravdu až na spodu tabulky. Je to něco nového a samozřejmě se to nikomu z nás nelíbí. Myslím si ale, že máme pořád kvalitní mužstvo. Sezonu jsme začali dobře. Odehráli jsme několik dobrých zápasů, ale pak jsme přišli o devět bodů a přestalo se nám dařit. Dvakrát jsme remizovali, pak se řešilo, jestli dostaneme body zpátky, nebo ne… Je to spíš psychologický problém. Ale hráče máme dobré, jsme spolu skoro tři roky. Věřím, že se zvedneme. Buď na jaře, nebo nejlépe už ve zbývajících třech zápasech.