VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rossi: S přítelkyní zkusíme první Vánoce v Olomouci

Olomouc – První Vánoce v Česku čekají letos Daniela Rossiho. Devětadvacetiletý brazilský fotbalista působí v olomoucké Sigmě od roku 2007, a zatímco v předchozích letech jej na konci roku čekala dlouhá cesta domů a po svátcích zase návrat, letos se rozhodl zůstat v Evropě.

2.12.2010 10
SDÍLEJ:

Daniel RossiFoto: DENÍK/Aleš Krecl

„Myslím si, že změna klimatu mohla hrát roli ve zdravotních problémech, které jsem pravidelně v zimě míval. Také chci poznat místní kulturu. Přiletí za mnou přítelkyně, tak vyzkoušíme Vánoce tady,“ říká devětadvacetiletý záložník, který se začíná řadit k nepostradatelným článkům výběru kouče Zdeňka Psotky.

Jak snášíte citelné ochlazení, které do Česka přišlo v posledních dnech?
Už jsem si docela zvykl, takže to pro mě není žádný problém. Sníh už mi nevadí. Letos poprvé zůstanu na Vánoce v České republice. Za dva týdny za mnou přiletí přítelkyně. Už se na ni těším.

Nebude mít problém s tou zimou, která tady je?
Jak říkám, je to poprvé, chceme si to vyzkoušet. V Brazílii už všechno znám, proto chci teď poznat, co nabízí Evropa.

Jak poznat Evropu? Postoupit se Sigmou

Vy už jste dokonale zabydlený Evropan?
Co se týká práce, tak to už jsem Evropan. Už mám to vnímání jiné.

V České republice už hrajete nějaký čas. Plánujete ještě chvíli zůstat, nebo je pomalu čas porozhlédnout se i po jiných státech?
Jsem tu šťastný. Samozřejmě bych chtěl poznat i jiné evropské státy, ale zatím jsem nepřemýšlel nad tím, že bych měl změnit působiště. Žiju tím, co je právě teď.

Takže nejlepší způsob, jak poznat Evropu, je postoupit tam se Sigmou?
Ano. To by bylo nejlepší. Už jsme si to vyzkoušeli a věřím, že se nám zase podaří postoupit do evropských pohárů. Myslím si, že na to máme.

Po podzimu jste na třetím místě. Nemysleli jste třeba v úvodu sezony i na vyšší mety?
Věřil jsem tomu že budeme ještě lepší. Ale je to těžké. Samozřejmě věřím, že se ve druhé polovině sezony zlepšíme a budeme alespoň druzí.

Desetibodová ztráta na vedoucí Plzeň už je moc velká?
Věřím, že nic není nemožné. Během sezony jsme měli hodně problémů, ale pokud budeme všichni zdraví a budeme chtít, tak nevidím důvod, proč bychom nemohli skončit první.

Sigma pravidelně hraje velmi ofenzivní fotbal. Vám jako Brazilci to asi maximálně vyhovuje.
Myslím si, že taková hra je lepší pro všechny. Líbí se to fanouškům i všem hráčům, taková hra je daleko lepší i na pohled. Samozřejmě tomu pak ale musí odpovídat také výsledek.

Nejvíc mne to baví uprostřed hřiště

Vy sám jste byl hlavně ke konci podzimu ve vynikající formě. Byla životní?
Hrálo se mi letos na konci podzimu dobře. Jednak jsme hráli celkově ofenzivní fotbal. Je to ovlivněno i tím, že jsem hrál na svém postu. Ve středu hřiště se mi hraje lépe než na místě pravého obránce. Jsem ve středu dění. Je to i pozice, na které mě to nejvíc baví. Myslím si, že i předtím jsem hrál dobře, možná jsem měl i lepší formu než teď. Třeba když jsme hráli v Evropské lize. Nebylo to ale tolik vidět, protože na místě pravého obránce jsem byl trochu limitovaný. To jsem sice i ve středu hřiště, kde taky musím bránit, ale je to určitě míň než v obraně.

S kým se vám ve středu pole hraje nejlépe? Složení záložní trojice předvedla Sigma na podzim celou řadu.
Nedá se to tak jednoznačně říct. Každý hráč je trochu jiný. Hořava je hodně ofenzivní, já jsem zase víc defenzivní, Bajer něco mezi. Nedá se říct, s kým se mi hraje nejlíp.

Hrál jste už odmala převážně na defenzivních místech v sestavě?
Hrál jsem vlastně na všech pozicích. Zprava, zleva i uprostřed, vpředu i vzadu. I styl hry je tam trochu jiný. Nedá se říct, že bych hrál pořád jen v defenzivě.

Andrův stadion byl byl pro Brazilce malý

Takže jako každý Brazilec máte v hlavě hlavně útočení?
Je to tak. Je to normální.

Možná by šlo domluvit s Tomášem Hořavou, že byste se aspoň občas prohodili, abyste mohl sem tam dát taky nějaký gól.
To asi ne (směje se). Je tu hodně ofenzivních hráčů a někdo prostě vzadu zůstávat musí.

Neškodilo by vidět víc takových gólů jako v domácím zápase s Framem Reykjavík. Měl jste po něm tenkrát obrovskou radost.
Byl to zápas, kde jsme prohrávali, a když jsem v poslední minutě vyrovnal, měl jsem samozřejmě obrovskou radost. Je to vždycky nádherný pocit.

Zažil jste někdy ještě lepší?
Pamatuji si jeden zápas, když jsem hrál za Avaí. Za stavu 0:0 jsem dal rozhodující gól v poslední minutě, ale to už je hodně dávno.

Sigma otevřela v září novou jižní tribunu, která stadion uzavřela ze všech čtyř stran. Jak se vám líbí?
Nová tribuna se mi moc líbí. Je moderní, na stadion teď může přijít víc lidí a to je dobře.

V brazilské lize by olomoucký stadion ale asi neobstál.
V Brazílii jsou stadiony daleko větší. Ne všechny jsou tak moderní jako tady v Evropě. A vždycky je tam strašně moc lidí.

Prázdno na stadionu? Když se nedaří, je aspoň klid

To vám asi musejí nízké návštěvy na české lize vadit?
Je to tak, vadí mi to. Je tady jiný typ lidí než v Brazílii. Na druhou stranu, i když jsou tady návštěvy nižší, místní lidé mi připadají více chápaví. V Brazílii je na stadionu větší množství těch opravdu velmi zapálených fanoušků. To ale nemusí být vždycky pozitivní, dokážou vytvořit i hodně nenávistné prostředí.

Takže když se nedaří, tak je aspoň klid?
Ano, to je pravda (směje se). To, že je na stadionu pořád hodně volných míst, je další motivace k lepším výkonům. Když budeme dál předvádět dobrý fotbal, tak si fanoušci cestu na stadion najdou.

Chtěl byste někdy ještě hrát fotbal na nejvyšší úrovni v Brazílii?
Neuvažuju o tom. Tak do pětatřiceti bych chtěl zkusit hrát v Evropě. S tím stylem, který hraji, bych to mohl vydržet. V Brazílii tak do čtyřicítky (směje se).

To je opravdu tak závratný rozdíl mezi evropským a jihoamerickým fotbalem?
Je to jiný fotbal. Z různých důvodů, třeba proto, že je tam pořád tak velké teplo. Hra je tomu uzpůsobená. Tolik se neběhá, hráči musejí více přemýšlet.

Byl jsem doma sám, i když tu byl Melinho

Po utkání s Brnem spěšně z Olomouce odešel Melinho. Poprvé za celou dobu jste zůstal bez krajana. Necítil jste se osaměle?
Není to pro mě velký rozdíl. Necítím se tady nijak osaměle. Caihame i Melinho jsou moji přátelé, ale bavil jsem se s nimi vždycky stejně jako s kterýmkoliv jiným hráčem z týmu. Melinho tady měl manželku a Caihame přítelkyni, takže jsem byl doma sám, když tady byli, stejně jako jsem teď. Samozřejmě kdyby sem přišli další Brazilci, tak jim rád pomůžu.

České přátele už v Olomouci máte?
Tím, že v češtině moc nekomunikuji, tak je pro mě těžké najít si přátele. Ale několik Brazilců je v Šumperku, mám přátele mezi Angličany, ale i mezi Čechy. Ale může za to i moje povaha, jsem celkově spíš klidný a málomluvný člověk, takže je to pro mě ještě o něco těžší.

Čeština je pro vás pořád problém?
Už rozumím dobře. Když po mně něco chce trenér, tak mi to nedělá problémy. Spíš je pro mě hodně těžké mluvit. Většinou proto mluvím anglicky.

Co legrácky spoluhráčů v kabině?
Jo, jo. Tomu už dobře rozumím (směje se).

Vrátil jsem se z Brazílie a odpadl

Jak se těšíte na zimní přípravu?
Je to pro mě kvůli počasí hodně obtížné. Asi všichni, kdo na takové teploty nejsou zvyklí, tím hodně trpí. Nejlepší by bylo, kdybychom byli celou dobu v Turecku.

Jaký vztah máte k umělé trávě? U nás na ni hráči hodně nadávají.
V Brazílii to nemáme. Nebo spíš jsou tam taková hřiště, ale profesionální týmy na nich nehrají. Stejně jako čeští hráči, ani já to nemám rád. Když člověk spadne na kolena nebo na záda, tak to hodně bolí.

V úvodu podzimní části jste měl opět zdravotní problémy. V posledních dvou letech se to opakuje. Čemu to přičítáte?
Zdravotní problémy jsem měl v minulosti hlavně v zimě. Připisuji to změně klimatu. Na měsíc jsem vždycky odjel do Brazílie, kde bylo enormní vedro, a po návratu do Česka jsem pravidelně po týdnu odpadl. Nemusí to být samozřejmě jen ten jediný důvod, ale myslím si, že to může hrát svou roli. I proto chci letos zkusit zůstat přes celou zimu tady.

Jíme krocana, ale preferoval bych toho kapra

To je váš nápad, nebo jste ho konzultoval třeba i s lékaři?
Je to můj nápad. S nikým jsem to nekonzultoval, ale už jen cestování do Brazílie je hodně únavné. Cesta tam trvá v podstatě jeden celý den, to samé potom zase zpátky. K tomu změny klimatu. Vždycky jsem se pak cítil hodně unavený až zničený. Není to ale jen toto. Chci prostě poznat místní kulturu. Jak lidé slaví Vánoce. Příští týden už se budu chtít jít někam podívat.

Máte už pro přítelkyni připravený program? Nebo vybrané místo, kam ji vezmete?
Zatím ještě nemám nic připraveného. Uvidíme, až přiletí, co se jí bude chtít dělat. Na Štědrý den a na Silvestra ale budu tady v Olomouci.

Liší se nějak brazilské zvyky o vánočních svátcích od českých?
Myslím si, že v tom žádný velký rozdíl nebude, ale tady v Česku jsem to ještě nezažil, tak uvidíme. V Brazílii se sejde celá rodina a je tam strašné vedro (směje se).

Ke slavnostní večeři míváme kapra, vyzkoušíte ho?
My jíme krocana, Vánoce v Brazílii jsou trochu zamerikanizované, ale já bych preferoval raději toho kapra. Chtěl bych to vyzkoušet.

Česko bych klidně reprezentoval

V Olomouci už vás fanoušci považují za svého. Nedávno dokonce při utkání vyvěsili transparent s kanárkem, který měl modrý dres
s osmičkou. Všiml jste si toho?

To jsem si nevšiml. Ale je to hezké.

V anketě serveru iDnes.cz vás příznivci vybrali i do nejlepší jedenáctky Sigmy všech dob, co na to říkáte?
Radim Kučera, který je tam se mnou, mi o tom říkal, já to ani nevěděl. Jsem z toho překvapený. Nejsem tolik viditelný hráč, nedávám tolik gólů. Jsem spíš týmový hráč a to diváci většinou moc nevidí. Jsem ale samozřejmě rád.

Co kdyby vám někdo nabídl, že můžete reprezentovat Českou republiku, přijal byste to?
Asi bych řekl ano. Nejsem žádný velký nacionalista.

Autor: Jiří Fišara

2.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Milan Brázdil
11

"Nechtěný" volební skokan Brázdil opět první: Je to obrovská satisfakce

Sigma? Mnohem víc si věří, nepříjemná pro kohokoliv, chválí Kučera

Loni Sigmu vyzval dvakrát coby kouč Znojma, pokaždé odcházel poražen (1:2 a 1:4).

Olomoucký Pirát Pikal: Životní změna? Jako poslanec budu víc ve vlaku

Jedním z největších překvapení letošních voleb do poslanecké sněmovny je bezpochyby Česká pirátská strana. 

Plecharéna slavila! Mora se lídrovi pomstila za debakl

FOTOGALERIE / Prokletí domácího stadionu je u konce. Olomoučtí hokejisté potřetí za sebou vyhráli na vlastním ledě.

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení