Rosický a zdravotní komplikace, to je jako nekonečná telenovela, která započala v roce 2007.

Když už všichni jásají, že je nejlepší český záložník současnosti kompletně v pořádku, objeví se další problém. Jako teď před úvodním kvalifikačním duelem proti Litvě, který je na programu v úterý v Olomouci.

Špílmachr národního týmu vynechal čtvrteční a páteční tréninkový program, na vině byla třísla. Tedy zranění, které hráče londýnského Arsenalu provází jako nepříjemný stín už od března 2009.

„Měl trošku natažené svaly kolem pravého tříselného kanálu. Podrobili jsme jej intenzivní léčbě,“ řekl reprezentační doktor Petr Krejčí.

Ten v neděli předstoupil před novináře s klíčovou zprávou:

„Dnes šel prvně do normálního tréninku, snesl ho dobře a neměl žádné problémy. Předpokládáme, že v úterý bude připraven do zápasu.“

A čeští fanoušci se mohou znovu radovat. Vždyť přítomnost Rosického na trávníku je nelepší předpoklad k výhře. Z oněch 73 zápasů, kdy nastoupil, Česko prohrálo jen třináct. Čtyři porážky se přitom datují až do roku 2000, kdy ještě sbíral zkušenosti coby devatenáctiletý mladíček.

Teď, o deset let později, je Rosický alfou a omegou českého týmu. Když je na trávníku, u soupeřů vyvolává pocit strachu a beznaděje.

„Je to náš klíčový hráč,“ souhlasí trenér Bílek. I tomu musel spadnout kámen ze srdce, stejně jako samotnému „malému Mozartovi“.

Rosického zlobilo tříslo od jednoho z pražských tréninků. Bolest se projevila až v klidu.

„Po jednom tréninku říkal, že to začal malinko cítit, ale že to není nic vážného.

Druhý den už ale řekl, že by ho to hodně limitovalo v pohybu, tak jsme to radši nechali,“ upřesnil Bílek.

„Za ty dva roky zdravotního martyria si toho prožil hodně a bere to srdnatě. Jen tak něco ho nezaskočí. Ví dobře, kdy potřebuje vysadit. Poznal sám, že nemá cenu trénovat,“ uvedl Krejčí.

Podle něj ale zdravotní peripetie technického záložníka nekončí.

„Sval potřebuje pořád protahovat a uvolňovat, jak rehabilitačně, tak medikamentózně. Léčba bude probíhat dál i po skončení tohoto srazu.“

Na jak dlouho vydrží radost z Rosického zdraví tentokrát?