„Musím říct, že tam jsou šikovní kluci. V těch jedenácti dvanácti letech talent mají a já doufám, že jim tento projekt pomůže, aby pokračovali ve fotbalové kariéře,“ říká bek české fotbalové reprezentace.

Projekt fotbalové školy Romana a Michala Hubníka je v plném proudu. Jak se vám zamlouvá jeho průběh?

U prvního turnusu jsem být osobně nemohl, ale byl jsem s kluky ve spojení. Jednou jsme měli besedu přes skype, takže kluci se mě ptali na různé věci. Dnes jsem měl možnost si s klukama z druhého turnusu zatrénovat a večer před tím jsme měli besedu. Jsou tady kluci z Moravy, z Čech i ze Slovenska a my doufáme, že takový zájem bude i nadále. Ty pozitivní ohlasy rodičů i kluků samotných potěší a jsem strašně rád za to, že se to povedlo fantasticky zorganizovat.

Co jste všechno během tréninkové jednotky s mladými fotbalisty stihli?

Kluci byli rozděleni na čtyři týmy, u každého byl trenér a každý dělal své věci od techniky přes žonglování až k samotnému hraní. Co deset minut jsem se vystřídal u každého týmu a musím říct, že tam jsou šikovní kluci. V těch jedenácti dvanácti letech talent mají a já doufám, že jim tento projekt pomůže, aby pokračovali ve fotbalové kariéře. Třeba je to trochu nakopne a věřím, že to pomůže si Sigmě.

Možnost si zatrénovat s reprezentanty jste předpokládám zamlada neměl.

Přesně tak, já pocházím z Valašska, kde jsou vesměs samé vesnice. Do města jsem přijel v patnácti letech a tenkrát žádný takový projekt, tuším, nebyl. Jsem rád, že jsme s pomocí kluků i bráchy do toho šli. O to víc nás teď těší ty reakce.

Jakou jste musel v posledních hodinách absolvovat cestu, abyste strávil krátký čas s dětmi?

Včera ráno (v úterý, pozn. red.) jsme se s Herthou vraceli ze švýcarského soustředění do Berlína. Nejprve jsme cestovali autobusem do Lucernu a odtamtud letecky do Berlína. Přistáli jsme v jednu odpoledne a kluci už mě tam čekali s autem. Kolem půl desáté jsme přijeli do Olomouce, kde jsme měli do půl jedenácté besedu. Teď po obědě nás s rodinou čeká cesta zpátky.

Účastníci fotbalové školy

Fotbalový reprezentant Roman Hubník trénoval v Olomouci s mladými hráči ve fotbalové škole
Fotbalový reprezentant Roman Hubník trénoval v Olomouci s mladými hráči ve fotbalové škole

Jak zatím probíhá příprava v týmu nováčka Bundesligy?

Nejhorší dva týdny jsou za námi. Měli jsme třífázové tréninky, při kterých se hodně běhá a posiluje. Teď už se těším na herní fázi. V neděli se přesouváme letecky na soustředění do Rakouska, kde následně hrajeme předposlední den přátelák se Sigmou. Na ten se opravdu těším.

Kondiční fázi přípravy jste přestál ve zdraví?

Měl jsem akorát drobné potíže se zády. Hodně jsme posilovali, ale jinak to je bez problému. Vynechal jsem asi jenom jeden trénink.

Do Berlína v létě přišlo několik nových fotbalistů. Jaká je vaše pozice v týmu?

Koupili jsme nového stopera z Frankfurtu, takže se budu prát o pozici a doufám, že v prvním kole proti Norimberku nastoupím.

Jaké jsou klubové cíle pro nadcházející ročník nejvyšší německé soutěže?

Střed tabulky by pro nás byl určitě dobrý. Důležitý bude především začátek, od kterého se bude odvíjet celá sezona. V sezoně, kdy jsme spadli, s námi bojoval o udržení Hannover a Mainz. Na druhý rok se tam pak hrály evropské poháry. Vyrovnanost Bundesligy je ohromná a pro nás by byl střed tabulky asi ideální.

Vedení klubu vysoké cíle nestanovilo. Počítáte ale s tím, že fanoušci od vás budou nejspíš hodně očekávat?

Nemyslím si, že fanoušci budou očekávat, že budeme hrát třeba v první trojce nebo pětce. I když se to může stát a byl bych za to jenom rád. Fanoušci nás podporovali celou loňskou sezonu ve druhé Bundeslize a pak si s námi užili postup. Teď by určitě nechtěli zažít zase sestup, takže myslím, že nás poženou co k nejlepším výsledkům.

Čtyři dny po zápase se Sigmou bude Herthu čekat přípravný zápas s Realem Madrid. Na které utkání se těšíte víc?

Na zápas se Sigmou se těším, protože tam znám hodně kluků, ale na zápas s Realem samozřejmě taky. (usmívá se) Je to jeden z nejlepších týmů na světě a ten zápas bude i odměnou pro fanoušky. Ti nás opravdu celou sezonu podporovali, v žebříčku návštěv jsme skončili snad sedmnáctí v Evropě. Měli jsme průměr 46 tisíc na zápas, což je na druhou ligu, myslím, fantastické. Zápas s Realem pro ně bude odměnou za to všechno a pro nás asi hodně kvalitní generálka na start Bundesligy. (smích)

Ještě na závěr odbočíme z Německa na Hanou. Sledujete vývoj údajné korupční aféry Sigmy Olomouc?

Ano, jsem zvědavý, jak to dopadne. Věřím, že to bude ve prospěch Olomouce, protože je tady krásný stadion a areál. Loni Sigma hrála skoro až do konec o poháry a i letos má kvalitní tým. Pro Olomouc to bude hodně důležité a věřím, že to dobře dopadne.

Překvapilo vás, jakou roli v kauze hraje postava Jiřího Kubíčka?

Je to určitě ojedinělé. Hodně mě překvapilo, že člověk, který tady pracoval dvacet třicet let dokáže proti klubu takhle jít.