Mezi tuzemskou smetánkou hraje nepřetržitě třicet let. Tři kola před koncem ligy se ale zdá, že ji zachrání jen vzepětí rovnající se zázraku.

„Pořád doufám, že se něco stane a Sigma v lize zůstane. Situace je ale čím dál vážnější," říká Oldřich Machala. Za Olomouc v lize nikdo neodehrál více zápasů než on. V klubu po skončení kariéry krátce pracoval jako manažer, později i trénoval.

„Je to pro mě velká tragédie, že je momentálně Sigma tam, kde je. Za těch třicet let od doby, co jsem tady odehrál první ligový zápas, jsem si nedokázal představit, že se dostane do takové situace," tvrdí Machala.

„Sestup je pro mě stále něco nepředstavitelného. Bohužel to vypadá, že nám pomůže jen zázrak."

Ještě před dvěma lety se přitom na Hané opájeli historickým triumfem v českém poháru.

Mužstvo vedené jinou olomouckou legendou, Petrem Uličným, zahnalo i přes devítibodový odpočet – dědictví úplatkářské aféry, strašáka sestupu a sezonu vyšperkovalo nezapomenutelným vítězstvím v plzeňském finále nad Spartou.

Po Pivarníkovi to začalo

V letní přestávce převzal mužstvo Roman Pivarník, vyhrál s ním superpohár a na začátku listopadu s ním vedl ligu.

Co se na Andrově stadionu přihodilo, že nastal takový zlom? V mužstvu nezůstal kámen na kameni a klub rozložily vlastní vnitřní neshody.

Minář: Zbavili jsme se hráčů, kteří hrají jinde prim

„Zřejmě jsme urazili fotbalového pánaboha," konstatoval na tiskové konferenci po utkání s Ostravou současný sportovní manažer a zároveň i trenér Ladislav Minář.

„Je škoda, že hráči, kteří tady nebyli dost dobří, hrají jinde prim," připomněl Minář, že fotbalisté jako Jakub Petr, Michal Vepřek, Tomáš Janotka nebo Václav Vašíček pomáhali na jaře k záchraně Slovácku, Jihlavě, Brnu či Znojmu.

Úpadek odstartovala Sigma už loni v květnu propuštěním kouče Pivarníka, který byl 
s týmem na čtvrtém místě. Zdálo se, že spíš kvůli tomu, že si dovolil kritizovat vedení klubu za přestupovou politiku, než kvůli výsledkům.

„Zatímco Sparta přivedla Váchu a Lafatu, my jsme prodali Hubníka s Rossim do Jablonce, který je naším konkurentem v boji o poháry," řekl například Pivarník poté, co Sigma třikrát v krátké době prohrála rozdílem třídy se Spartou. Ta je dnes mistrem, zatímco Hanáci míří do druhé ligy.

Pivarník skončil na lavičce Sigmy téměř přesně před rokem, 6. května 2013.

Pro Sigmu začal rok hrůzy, který momentální krizí právě vrcholí.

Kotůlkova štace

Nástupce Pivarníka Martin Kotůlek účast v pohárech nezachránil. A lépe si nevedl ani se znovu oslabeným mužstvem, z nějž odešel nejprve dirigent Hořava a posléze i další záložník Pospíšil do Plzně 
v novém ligovém ročníku.

Ukázalo se, že boj o evropské poháry je jen zbožným přáním a Sigma daleko spíš bude bojovat o záchranu.

Kotůlek skončil po třinácti kolech se ziskem šestnácti bodů. Ani to ale pro Sigmu ještě nebylo dno.

Psotkova anabáze

Do trenérského křesla znovu usedl Zdeněk Psotka, jenže si vedl ještě hůře než Kotůlek a skončil před Ostravou.

Ve štychu ho nechaly posily, které jako manažer Sigmy sám přivedl.

Zkušený bek Vidlička bojoval se zraněním, mladý Slovák Karaš sám se sebou a talentovaní mladíci s narůstajícím psychickým tlakem.

Solidně se uvedl snad jen bijec Lietava. V superformě hrající Doležal však třicátníka vystrnadil ze základní sestavy.

Sigma Lietavu prodala dalšímu konkurentovi v boji o záchranu Bohemians a za pár týdnů byla i bez Doležala. Nepohlídala si registraci prodloužení smlouvy a mladý forvard pláchl do Jablonce.

Další fatální přešlap, který nezachránil ani příchod last minute Davida Depetrise.

„Jestli je kádr dost dobrý, to je otázka spíš na lidi, kteří ho stavěli," má jasno Machala, kdo za současnou mizérii může.

Přesto však doufá jako správný srdcař ve šťastný konec.

„Stále to není definitivní. Pořád jsou tři kola. Sám jsem zažil těžké situace, kdy se to zvládlo. Ale zkušených hráčů tam není moc a psychický stav po tom pondělním průběhu zápasu bude špatný. Je to vážné, kritické, ale pořád věřím, že to dobře dopadne," nechce se smířit s tragickým koncem.

TRENÉŘI V SIGMĚ ZA POSLEDNÍ ROK

Roman Pivarník

Roman Pivarník při zápase Sigmy s Teplicemi.

Ve funkcičervenec 2012 – květen 2013

Bilance11 – 8 – 7 34:26

Nejčastější sestava: Blaha (Zlámal) – Rossi, Škerle, Dreksa, Vepřek – Hořava, Pospíšil – Navrátil, Ordoš, Schulmeister (Hubník) – Doležal (Klesnil).

Martin Kotůlek

Kouč Martin Kotůlek

Ve funkcikvěten 2013 – listopad 2013

Bilance6 – 4 – 7 27:28

Nejčastější sestava: Zlámal (Blaha) – Vidlička, Škerle, Koutný, Javůrek – Pospíšil, Šindelář – Navrátil, Ordoš, Falta – Doležal (Varadi).

Zdeněk Psotka

Trenér Sigmy Zdeněk Psotka

Ve funkcilistopad 2013 – květen 2014

Bilance2 – 3 – 8 14:26

Nejčastější sestava: Zlámal – Varadi, Škerle, Šindelář (Svozil), Javůrek – Pospíšil, Houska – Zahradníček, Navrátil, Schulmeister – Depetris.

SESTUPOVÁ MATEMATIKA

Současná situace Sigmy z hlediska boje o záchranu v lize je po domácí porážce s Ostravou tristní.

Za určitých okolností se ale Hanáci stále ještě nemusejí ohlížet na výsledky soupeřů.

Pokud ve zbývajících třech kolech třikrát zvítězí, rozhodně neskončí hůře než čtrnáctí. Bohužel je to vzhledem k síle příštích soupeřů, zejména Sparty a Liberce, zřejmě ta nejméně pravděpodobná varianta.

Tou nejpravděpodobnější je naopak ta, ve které sestoupí pražští Bohemians a s nimi jeden z dvojice Olomouc – Znojmo.

Přesně takové obsazení bude mít i duel na Andrově stadionu 
v předposledním kole. Špatnou zprávou je, že Hanákům ani vítězství ve vzájemném duelu nemusí k udržení stačit.

To v případě, že Znojmo urve body v některém z utkání na Slovácku a doma s Duklou. Pak by musela alespoň v jednom 
z venkovních zápasů bodovat 
i Sigma.

Důležitou roli může hrát na konci sezony i vzájemný zápas Sigmy se Znojmem (na podzim 2:1 pro Znojmo). V případě stejného součtu branek neplatí pohárové pravidlo o gólech venku, a rozhoduje celkové skóre. To mají momentálně lepší Jihomoravané.

Zachráněné ale ještě nejsou ani Příbram, Ostrava, Slavia a Brno. Sestupová tajenka se tedy dost možná bude řešit až v posledním kole.