Poté, co „benfica" suverénně loni ovládla MSFL, teď mladí hráči sbírají zkušenosti 
v druholigových soubojích. Vybrali jsme tři jména, která by fotbaloví fanoušci měli čím dál pozorněji sledovat.

Václav JemelkaBéčko Sigmy (v modrém) proti Zábřehu - Petr Rajnoha a Václav Jemelka

Dvacetiletý levý obránce je příkladem toho, jak by hráči měli sbírat zkušenosti ve vyšší soutěži. Zlepšuje se zápas od zápasu, samozřejmě s drobnými výkyvy, přes jeho stranu útoky soupeře prostě nechodí.

Díky slušné výšce je také silný v hlavičkových soubojích a dobře rychlostně vybavený.

Zrzavý fotbalista také pravidelně získává hodně míčů díky přehledu ve hře a nebojí se podpořit útok, což je v moderním fotbalu naprostou nezbytností. Navíc poprvé dostal pozvánku do reprezentace U21, což před startem sezony čekal asi málokdo.

Na druhou stranu mívá občas problémy s rozehrávkou, často místo jednoduchého řešení volí to složitější. Tyto nedostatky se však dají přičíst jeho věku. Pokud B-tým Sigmy vydrží hrát ve druhé lize důstojnou roli, tento obránce bude díky herní praxi vhodným adeptem do prvního týmu.

Tam by měl vytvořit konkurenci zatím slabě hrajícímu Michalu Vepřekovi a postupně snad převzít jeho úlohu. Vzhledem k nedostatku levonohých obránců je zde také předpoklad, že by mu neměla přibýt konkurence nového hráče.

„Já bych s tím nepospíchal. Jemelka je hráč, který je s námi teprve druhý rok. Loni střídal v MSFL, letos nastupuje pravidelně. Je to ročník devadesát pět, má výhodu 
v tom, že je vysoký," řekl k vyhlídkám svého svěřence trenér Augustin Chromý.

Zároveň upozornil na nedostatky. „Někdy má ale problémy v tom, že mu chybí herní zkušenost, někdy pozdě reaguje. Vidím u něj zlepšení, zrovna v tomto zápase (s Vyšehradem, pozn. red.) se mi velice líbil. Zahrál velmi jistě, vyhovoval mu styl hry soupeře, který hodně nakopával míče ,
a on je silný v hlavičkových soubojích," vrátil se k poslednímu zápasu trenér béčka Augustin Chromý. Odměnou levonohému obránci byla pozvánka do reprezentace. „Můžu říci, že ho hodně překvapila. Co se týče jeho posunu do A-týmu – vyhovuje mu silová mužská kopaná, má dobrou fyzickou kondici. Máme v něm velkou budoucnost, ale rozhodně bych jeho případný posun neuspěchával," hodnotí Chromý.

Petr ŠevčíkPetr Ševčík

Další typický produkt z Olomoucké líhně. Šikovný a hbitý středopolař, který aktuálně nastupuje na pozici ofenzivního záložníka, začíná být stabilním členem reprezentace do jednadvaceti let.

Pojetím hry a pohybem připomíná Martina Pospíšila, umí přejít soupeře v souboji jeden na jednoho, umí dobře odcentrovat a je platný v kombinaci.

Samozřejmě nechybí v nominaci Vítězslava Lavičky pro kvalifikační utkání s Černou Horou (13. října). Slabinou dvacetiletého záložníka je však jeho malá výška a váha. Pro mužský fotbal musí jednoznačně zesílit, protože souboje s říznými druholigovými obránci rozhodně nejsou tím, čím by se mohl chlubit. Trestuhodně často také selhává i v těch největších šancích, které mu spoluhráči připraví. Potřebuje větší nadhled a rozvahu při zakončení a ve hře v pokutovém území.

V tom mu druhá liga jednoznačně pomůže a fanoušci Sigmy se tak mohou těšit na dalšího technika ve středu pole.

Jan ŠtěrbaJan Štěrba (vpravo)

Jak známo, akademie Sigmy produkuje kvalitní defenzivní hráče s velkými obtížemi. Důvodem je především fakt, že 
v mládežnických kategoriích se zdokonalují především ofenzivní hráči, kteří musejí umět přehrát bránící soupeře. Na obránce (a především stopery), moc práce nezbývá. Když už se však nějaký odchovanec v prvním týmu objeví, bývá to velká kvalita. Roman Hubník, Tomáš Ujfaluši, David Rozehnal… a Jan Štěrba? Jednadvacetiletý defenzivní univerzál odehrál za béčko či devatenáctku již 
72 utkání.

Především, když má vedle sebe spolehlivého parťáka, jde jeho výkon v zápase strmě vzhůru. Silný v hlavičkových soubojích a přehledu ve hře. Na svůj věk je také mentálně silný a také on nechybí v nominaci reprezentace U21.

Na jeho pozici je však v současné době obrovský přetlak. Roman Hubník s Urošem Radakovičem vytvořili velmi jistou stoperskou dvojici, která patří k nejlepším v lize. Oba jsou však v Sigmě pouze na hostování (Hubník oficiálně jen do zimy).

Dalším konkurentem je velezkušený Jan Rajnoch, který pomohl vykopat zpět nejvyšší soutěž, nosí kapitánskou pásku a řídí kabinu. Také on už však má své roky, které nikdo nezastaví.

Všichni tři hráči mají budoucnost před sebou. A všichni si přejí, aby si výkony ve FNL vybojovali místo v sestavě prvoligového týmu. K tomu však vede ještě dlouhá cesta.

Václav Jemelka

Datum narození: 23. 6. 1995

Preferovaná noha: levá

Výška: 186 cm

Váha: 75 kg

Zápasy za SK Sigma: 26

Odehrané minuty: 1955

Vstřelené góly: 0

Asistence: 0

Žluté karty: 2

Červené karty: 0

Starty za reprezentaci U21: 0

Petr Ševčík

Datum narození: 4. 5. 1994

Preferovaná noha: pravá

Výška: 172 cm

Váha: 65 kg

Zápasy za SK Sigma: 61

Odehrané minuty: 4474

Vstřelené góly: 9

Asistence: 1

Žluté karty: 5

Červené karty: 0

Starty za reprezentaci U20: 1

Starty za reprezentaci U21: 0

Jan Štěrba

Datum narození: 8. 7. 1994

Preferovaná noha: pravá

Výška: 186 cm

Váha: 75 kg

Zápasy za SK Sigma: 72

Odehrané minuty: 5953

Vstřelené góly: 1

Asistence: 1

Žluté karty: 5

Červené karty: 0

Starty za reprezentaci U16: 11

Starty za reprezentaci U17: 12

Starty za reprezentaci U18: 8

Starty za reprezentaci U19: 12

Starty za reprezentaci U21: 0
(Celkem 3342 minut, 2 góly)