Stejně jako v Číně, kde skóroval krásnou, ale nechtěnou patičkou, i tentokrát po úspěšné dorážce proti Nigérii přiznal, že vlastně chtěl zakončovat trochu jinak.

„Já se tak soustředil, abych to trefil čistě, až se to nepovedlo. Ale kdyby ano, tak to pravděpodobně gól nebude. Po této stránce tedy spokojenost,“ usmíval se odchovanec Olomouce, který je stále pod smlouvou v londýnské Chelsea.

Gól jste dal už s Čínou, teď znovu. Získal ve vás národní tým střelce?
Ono se to většinou jen ke mně odrazí. Ale byl jsem na místě, kde jsem měl být. A jak jsem to trefil, zaplaťpánbůh…

I když nešlo o body, byl to pro vás důležitý gól?
Důležitý byl spíš pro celý tým. Po tom, co se psalo po Austrálii, kdy na nás bylo hodně kritiky, i když z velké části zasloužené, jsme to museli nějak zvládnout. Nigérie byla lepším týmem než Austrálie. Druhý poločas už moc s fotbalem hlavně z naší strany neměl moc společného. Půlku druhé půle jsme ani neviděli na balon, jak nám to práskalo do očí.

Cítili jste se po zápase proti Austrálii pod tlakem?
Samozřejmě, tlak byl na nás vyvíjen z vnějšku i zevnitř týmu. Kdyby se prohrálo, tak by to byl hodně neúspěšný sraz… Aspoň že jsme ukázali, že dokážeme bojovat a že Austrálie byla jen špatný den.

I trenér Jarolím vás po Austrálii burcoval a očekával jiné nasazení. Byl to dnes velký rozdíl?
Ano. Já jsem to očekával. Když jde do tuhého, tak každý bude bojovat ještě víc. Musíme se naučit takhle bojovat v jakémkoli zápase, ne jenom když nám teče do bot. Na tomhle každý sám musí zapracovat.

Dá se na takový výkon navázat?
Myslím, že herně na první poločas jo. Tam jsme ukázali kvalitu a snažili se hrát fotbal, i když trošku jinak než v pátek. Měli jsme je přečtené, hráli jsme jednodušeji, a to na ně platilo. A druhý poločas jsme už týmově ubránili a odbojovali.

Pomohla kromě zlepšené bojovnosti i taktická změna, kdy jste přešli na systém se třemi stopery?
Taky. Ne každý zápas můžete takhle hrát, ale věděli jsme, že Anglie proti nim hrála na tři vzadu a nevěděli si s tím rady. Tušili jsme, že nebudou chtít měnit rozestavení jako proti Anglii, takže jsme hráli jinak. Možná to nečekali a z toho jsme určitě těžili.

Vám osobně se v tom systému hraje jak?
Snažím se to odehrát v jakémkoli rozestavení. Úkoly jsou hodně podobné, možná jen určité posuny a výstupy se trochu liší. Ale pořád je to stoperský post.

Jak si ceníte, že jste sezónu uzavřeli vítězně?
Vítězství je vítězství a to je vždycky cenné. Proti účastníkovi mistrovství světa je ještě cennější. Je dobře, že se to povedlo. Na dovolenou a za rodinami můžeme jet v klidu. Nemusíme myslet na to, že jsme oba zápasy prohráli. To by byla jiná nálada. Věřím, že jsme ten zápas proti Austrálii napravili.