Tehdy ještě nebylo stoprocentně jisté, že zápas bude kontumován ve prospěch Sigmy. Vysoká pravděpodobnost se nakonec naplnila a Hanáci půjdou do odvety s luxusním náskokem.

Historie však varuje, že ani tříbrankové manko z prvního zápasu není nesmazatelné, byť jde o ojedinělé případy.

„Určitě nepojedeme do Olomouce se svěšenými hlavami, že je už všechno ztracené. Ve fotbale je možné všechno, stále se můžeme pokusit o zázrak,“ řekl slávistický kouč Michal Petrouš.

Za poslední tři roky, co se hraje systémem dvojzápasů český pohár, se však takový kousek podařil jen Mladé Boleslavi.

Ovšem odvetu hrála na svém stadionu a proti druholigovému Sokolovu. Ze čtvrtého kola nakonec postoupila na pokutové kopy.

Z paměti se vynořují také vzpomínky na srpen 2009 a kolaps Slovanu Liberec ve čtvrtém předkole Evropské ligy. Severočeši na půdě Dinama Bukurešť podobně jako Sigma nedohráli a UEFA zápas kontumovala.

Doma Liberec držel postupovou porážku 0:2 do 81. minuty, kdy inkasoval potřetí. V penaltovém rozstřelu pak vypadl.

Kouč Sigmy Zdeněk Psotka v opakování ničeho podobného nevěří.

„Samozřejmě, stát se to může, ale zažili jsme utkání v Aberdeenu, kde jsme vyhráli 5:1. I tehdy se mohlo zdát, že je rozhodnuto. To je pro nás příklad, jak takové utkání zvládnout. Být pokorní, pracovití a koncentrovaní ve všech činnostech,“ připomněl vlastní zkušenost z léta 2009. Odvetu se Skoty Sigma doma zvládla a vyhrála 3:0.

Sami slávisté už v Olomouci jednou vyhráli rozdílem, který by se jim dnes hodil. Před deseti lety v bitvě o druhé místo v lize a místenku do kvalifikace o Champions League na Hané triumfovali 5:1.

V olomouckém dresu tehdy hrál momentálně slávistický útočník Stanislav Vlček, který však do tohoto zápasu nezasáhl, a také dnešní kapitán Sigmy Radim Kučera, který debakl na protrpěl na trávníku.