Fotbalisty Košic dovedl ve čtvrtečním finále Slovenského poháru k triumfu nad Slovanem Bratislava (2:1).

„Pro celé východní Slovensko je to obrovský úspěch. S něčím podobným tady nikdo před sezonou nepočítal. S kolegou Jirkou Nečkem jsme strašně šťastní a děkujeme všem, kteří nám drželi v Čechách palce," uvedl viditelně dojatý Látal, který potvrdil, že olomoucká trenérská škola patří jasně k nejlepším v zemi.

Věříte v osud? To snad nemůže být ani náhoda, že jste se po deseti letech zase dočkal prakticky ve stejný den velkého triumfu.
Kamarádi z Ostravy mi to v týdnu přípomínali a já jsem nad tím pak přemýšlel. Hodně mě to motivovalo, protože jsem si říkal, že to tak asi má být, že prostě ten Slovan můžeme za dobré konstelace porazit. Nakonec se to povedlo a mám z toho obrovskou radost.

Favority jste rozhodně nebyli.
Slovan jasně vyhraje slovenskou ligu, lepší tým momentálně na Slovensku není. My jsme ale před týdnem s nimi odehráli doma, i přes porážku, dobrý zápas. To nám psychicky hodně pomohlo. Ve finále jsme měli i štěstí, ale prostě se mi zdálo, že jsme do toho dali více srdíčka. Prostě jsme více chtěli.

Kdy jste začal věřit, že se to podaří?
Vedli jsme jen o gól 2:1. I když jsme v obraně hráli velmi dobře, tak to bylo pořád otevřené. Víte, jak to ve fotbale chodí, jedna vydařená standardka může průběh zápasu otočit. Ale jsem hrdý na to, že jsme finále vyhráli. My měli jistou účast v Evropské lize prakticky už před finále, protože Slovan bude mistrem. Ale chtěli jsme tu trofej získat, aby se neřeklo, že hrajeme poháry jen kvůli tomu, že byl ve finále Slovan.

Můžete popsat, jak probíhaly oslavy?
Z Myjavy, kde se finále hrálo, jsme jeli autobusem sedm hodin. Víte, jak to mám nastavené, že oslavy během sezony jsem neměl rád jako hráč, a už vůbec ne jako trenér (směje se). Ale v tomhle případě je jasné, že jsme do toho šli všichni naplno. Jsou situace, kdy si prostě úspěch musíte užít a vychutnat. A tohle byla jedna z nich. Do Košic jsme přijeli ve čtyři ráno, takže si asi dovedete představit, jak to vypadalo.

Co se pilo?
(směje se) Tak zhruba všechno, ale tady v Košicích jsem si musel dát borovičku. To bych tady místní fandy urazil, kdybych odmítl.

Bylo to podobné jako před deseti lety, když jste jel s Baníkem už s jistým titulem z Olomouce?
Určitě. Taky jsme stavěli na každé benzince (směje se) a hodně se zpívalo.

Velký svátek pro celé Košice

Dá se říct, kde tenhle úspěch řadíte?
Ono fakt nejde srovnávat úspěchy z pozice hráče a trenéra. To jsou dva úplně jiné světy. Když jsem začal s trénováním, tak jsem to tak ještě neviděl a třeba říkal, že tak kvalitně sestavený tým může trénovat každý. Teďka se tomu směju, protože to byl strašný omyl. Díval jsem se na trenéřinu jako hráč a podstatné věci vůbec neviděl.

Už to vnímáte jinak?
To už dávno. Chci tím říct, že z pozice trenéra to je mnohem složitější a náročnější. A mně strašně pomohlo to, že jsem šel v trenéřině postupnými kroky. Hodně mi dala angažmá ve Frýdku-Místku, Opavě, Sokolově i ostravském Baníku. V každém klubu jsem získal zkušenosti, bez kterých to nejde dělat.

Do Košic jste přišel na podzim, kdy byly třetí od konce. Jak se vám je podařilo zvednout?
Tvrdou prací a dobrou morálkou na každém tréninku. Bez toho nemáte šanci ve fotbale uspět, a je jedno jestli působíte v Česku nebo na Slovensku, v první nebo třetí lize. Je třeba taky říct, že úspěchu ve Slovenském poháru jsme podřídili během jara absolutně vše. Košice nepatří ke klubům, které by si mohly dovolit mít široký a kvalitní kádr, jako třeba Slovan. Proto jsem v posledních ligových zápasech šetřil naše největší opory. Prostě jsme úspěchu v poháru obětovali i výsledky v lize, kde jsme už dávno zachráněni.

Těšíte se na účast v Evropské lize?
Samozřejmě, bude to pro mě v pozici trenéra premiéra. A těší se na něj celé Košice, bude to tady zase velký svátek. To říkám i s vědomím, že to budeme mít hodně těžké.

Baníku budu fandit i v derby

I když působíte na Slovensku, o české lize máte pořád dokonalý přehled. Sledujete výkony Baníku nebo Olomouce?
Určitě, já v Baníku sice skončil, ale rozhodně jsem na něj nezanevřel. Vyhazovy prostě k trenéřině patří a po pár dnech a týdnech se na vše díváte s větším nadhledem.

Takže svůj úspěch neberete jako satisfakci vůči vašemu bývalému zaměstnavateli…
Fakt ne, já se nerozešel s Baníkem ve zlém. A to říkám i tím, že mám svůj názor, který není moc pozitivní, na to, jak klub momentálně sportovně funguje. Baníku ale pořád fandím a držím palce. A stejné to bude i v pondělním derby v Olomouci. Na druhé straně si taky přeju, aby se Baník i Sigma zachránily. Už tak nemá Morava a Slezsko v lize moc týmů, tak by byla škoda, kdyby jeden z tradičních klubů sestoupil.