„Strašně si toho vážím. Pro mě byla pocta už to, že jsem byl na seznamu vybraných trenérů,“ řekl kouč, který přišel tým z Hané pozvednout z krize. K tomu si vybere nový realizační tým a dostane také nové hráče. Dva z nich, Brazilce Daniela Buena a Daniela Rossiho, už sledoval na tréninku béčka. A pro fans Sigmy chystá ofenzivní fotbal. „Určitě nebudeme hrát na jednoho útočníka,“ tvrdí Pulpit, jehož vzorem je italský fotbal nebo trenéři Pospíchal a Zeman. V Olomouci se Martin Pulpit dohodl na roční smlouvě s opcí.

Rozhovor


Vy jste vystudoval Právnickou fakultu UK?

Ano, jsem absolvent právnické fakulty.

A proč jste si vybral jako obor fotbal? To je přece jen trošku nejisté povolání. Po třech kolech můžete být klidně bez práce.

Po skončení sportovního gymnázia jsem zvažoval studium na FTK. Bohužel jsem nebyl silný v disciplíně plavání. Trochu mě bavila i historie, o tom jsem také uvažoval. Ale lákala mě i právničina, proto jsem se pak rozhodl pro práva.

A pak u vás vyhrál fotbal?

Ten jsem dělal neustále, i při studiu. Ale potom jsem se začal jednoznačně věnovat fotbalu.

A je tedy lepší fotbal než právo?

Moji spolužáci mě neustále lákají do svých advokátních kanceláří. Uvidím, jestli jednou nastane doba, že to budu moci srovnat.

Vy jste začal trénovat hodně brzo. Co k tomu bylo motivem?

První profesionální nabídka byla v osmadvaceti letech od klubu Pelikán Děčín. Tehdy jsem se rozhodoval, že bych odešel hrát do Itálie nižší soutěž a trénoval mládež v jednom klubu. V tu dobu jsem zároveň dokončoval studium profilicence a nabídka profi trenéra ve třetí lize se mi zdála zajímavá. Považoval jsem to i jako dobrý start do budoucí kariéry. Takže jsem se rychle rozhodl, asi během hodiny, pro Děčín.

Na první ligu jste si musel počkat celkem dlouho. Přitom třeba v Boleslavi nebo Plzni jste k ní měl celkem blízko. Proč to nevyšlo už tam?

Dvanáct sezon jsem čekal. Tato dvě mužstva, Boleslav a Plzeň, jsem přivedl na práh první ligy. Bohužel nebylo mi souzeno dovést to úplně do závěru. Snažil jsem se pracovat poctivě a věřil jsem, že ta chvíle jednou přijde.

Teď přišla. V Olomouci střídáte kouče Petrželu, toho jste před pěti lety nahradil v Mladé Boleslavi.

Vztahy s panem Petrželou jsou velice korektní, už dlouho. Myslím, že se navzájem uznáváme. Proto nemám strach převzít po něm mužstvo, protože vím, jakým způsobem pracuje.

Už jste se s ním bavil? Třeba o hráčích.

Ještě ne. Ale určitě se spolu setkáme.

Vy máte pověst bouřliváka. Patří podle vás tolik emocí k fotbalu?

Tým musí cítit, že trenér to utkání hraje s ním. Tak jako hráčům by mělo záležet na výsledku, tak by měli cítit od trenéra, že mu není lhostejné, jak zápas dopadne. Takže myslím, že kontrolované emoce k tomu vždycky patří.

Vy jste se ale v poslední době uklidnil. Dříve jste mi připadal takový trošku živější.


Záleží na situaci. Reaguji podle situace.

Váš vzor je italský fotbal. Proč zrovna ten?

Já se o italský fotbal zajímám už od dětství. Tenkrát to bylo jenom fandovství Interu Milán, postupně se to rozšířilo na celý italský fotbal. Měl jsem tu čest seznámit se s trenérem Zemanem, který mě do Itálie několikrát pozval. Ať už to bylo do Lazia nebo do AS Řím. Měl jsem možnost přímo nakouknout do italského fotbalu. Zúčastnit se tréninkových jednotek, vidět iks zápasů přímo v hledišti. Pro trenéra, si myslím, je italská liga zajímavá z pohledu taktiky. Myslím, že tam se dá hodně naučit taktika. Italský fotbal určuje, jakým směrem půjde fotbal dopředu. A v neposlední řadě to je druhá stránka, fandovství. Protože si myslím, že větší blázni do fotbalu než Italové na světě nejsou.

Hodně se ve fotbale stále probírají nejrůznější herní styly a rozestavení. Jaký je vám vlastní?

Byl jsem ovlivněný ještě osmdesátými léty v české kopané. To se hrálo 4 -3 - 3, tehdy ještě s liberem. Hodně mě ovlivnila éra Bohemians za trenéra Pospíchala. Pak trenér Zeman, který také hraje 4 – 3 – 3. A pak ještě Evžen Hadamczik, který v Baníku Ostrava odvedl hodně práce, na toho se u nás trošku zapomíná. Tihle trenéři mě hodně ovlivnili. Dneska je to hra FC Barcelona, Ajaxu Amsterodam a vůbec celá holandská škola.

Takže fanoušci Sigmy se můžou těšit na co?

Pokud to hráčský stav a typologie dovolí, tak 4 – 3 – 3, když ne, tak 4 – 4 – 2, určitě ne na jednoho útočníka.

To znamená, že to v poslední době v Česku populární 4 – 5 – 1 hrát Sigma nebude?

To nebude. To neuznávám, to je o ničem.

A na co se můžou těšit hráči? Vy jste kdysi řekl, že český hráč je líný udělat krok na víc.

Myslím, že kvalita českých hráčů takovým velkým způsobem nezaostává za vyspělou Evropou. Když porovnáte tempo hry v anglické lize, italské lize s některými utkáními v naší nejvyšší soutěži, tak si myslím, že je to jenom o běhání. A vezměte si, že u nás máme dvě přípravná období, ve vyspělých ligách je to jenom o jednom. Naši hráči prakticky neustále trénují, tak že jsou dobře připraveni. Musí si uvědomit, že se při fotbale musí hlavně běhat.

Takže chcete tím říct, že jsou skutečně líní? Nebo se trénuje málo?

Plány svých trenérských kolegů nekontroluji. Ale myslím, že každý se snaží mužstvo co nejlépe připravit. Myslím, že to je o vůli a chtění hráčů ukázat v zápasech maximum.

Jaký je váš názor na standardní situace? Někteří trenéři je pilují do mrtě, jiní na ně moc nedají.

Část týdne se věnuji obranným, ty se snažím bránit zónově. A určitě i útočným. Je to jedna z možností, jak vstřelit branku.

Hned po příjezdu do Olomouce jste řekl, že budete jednat s vedením o změnách v kádru. Už jste se na něčem dohodli?

Řekli jsme si, kde mužstvo potřebuje posílit. Hráče jsme si vytipovali, teď se pracuje na tom, aby přišli do Sigmy Olomouc.

Pokud neodejde Melinho, tak budou v týmu tři Brazilci. Není to možná až moc?


Hlavně to bude klást důraz na mě a realizační tým. Budu se muset během čtrnácti dnů naučit základy portugalštiny, abychom si trošičku rozuměli.

A realizační tým už jste si vybral?

Dal jsem vedení tipy. V úterý by to mělo být dotaženo i co se týče mých asistentů.

Nebojíte se negativních reakcí diváků? Část z nich vedení Sigmy vyčítá odvolání trenéra Petržely.

Nebyl jsem první kandidát na post trenéra do Olomouce. Číslo jedna byl Víťa Lavička. Tyhle věci bych nechtěl komentovat. Důvody, které k tomu vedly, a to, co se tady stalo. Nebyl jsem tady, nepřísluší mi to komentovat.

Takže věříte, že Sigma bude mít podporu diváků od prvního kola?

Myslím, že jsem neměl nikdy problém si fanoušky získat. Ale ne nějakým podlízavým způsobem. Vždycky tvrdou prací, tak, aby mužstvo předvedlo takový výkon, aby diváci viděli, že chtělo vyhrát a udělalo pro to maximum.