Výbuch. To je stručné zhodnocení výkonu olomouckých fotbalistů na pět písmen v domácím utkání proti Kladnu. Souboj SK Sigma v zápase 20. kola skončil na Andrově stadionu ostudou porážkou 1:3, která byla navíc zasloužená. Hanáci totiž hráli špatně.

„Hráči, kteří nás měli držet, nás nedrželi,“ říká trenér SK Sigma Olomouc Zdeněk Psotka.

Bylo to ještě horší šok než předchozí neděli po Mladé Boleslavi?
Jednoznačně. Protože výkon některých hráčů byl mizerný až podprůměrný v rámci jejich možností. A bylo to u většiny hráčů.

Mohl to být třeba tím, že si proti Kladnu hodně o sobě mysleli?
Ne, to určitě ne. Myslím, že první poločas jsme prostě byli pod takovým jakoby tlakem, že musíme. A chyby se kupily jednak v rozehrávce i v defenzivě. Byli jsme málo agresivní. Jsme moc hodní, prohrávali jsme hodně osobních soubojů. Málo komunikujeme. Oba stopeři, když mají svůj den, tak jsou výborní. Ale nepomůžou si komunikací, aby si k sobě někoho třeba stáhli.

Ta chyba v komunikaci možná byla i u třetího gólu?
Měli jsme standardku. Tu situaci mohl vyřešit Tomáš Nuc, měl být v souboji důraznější, pak tam prohrál další souboj Tomáš Hořava. Takže Peťa Drobisz vyrážel ven a trefil Darka a byl z toho gól do prázdné. Myslím, že tam šel dobře.

Zkušení nás nedrželi

Hodně tentokrát chybovali zkušenější hráči.
Přesně tak. První poločas mě obrovsky zklamal. Prohrávali jsme osobní souboje a neměli ani odražené míče ve středu pole. Ti hráči, kteří nás měli držet, nás nedrželi. A naopak třeba mladý Nuc to zvládl. O přestávce si řekneme, že budeme hrát jednoduše. A Martin Hudec rozehraje čtyřikrát na bílého. Je z toho roh a my z něj inkasujeme.

Hodně nevynucených chyb měl tentokrát i Marek Kaščák.
V prvním poločase jsme byli pomalí v přechodu do defenzivy a Marek tam neplnil to, co jsme chtěli. Tam byl největší problém.

Teď navíc máte těžký los, jedete do Brna a doma hrajete proti Slavii.
My se musíme soustředit na sebe, na svoji výkonnost. Začít pracovat od nuly, začít pracovat na tom, aby to byl týmový výkon. Zase tam bylo hodně individualismu.

Jednoduché chyby v defenzivě

Po utkání jste řekl, že osm hráčů z deseti vás zklamalo. Davida Kobylíka jste ale mohl pochválit? Tomu to ve druhém poločase na levém křídle celkem šlo.
V prvním poločase jsme propadli ve středu hřiště. Byli jsme pomalejší v přechodu do defenzivy. Proto jsme zařadili zpátky Tomáše Hořavu. David udělal velký kus práce v bojovnosti, nasazení, že chtěl jít za vítězstvím. Dokonce bych řekl, že svým výkonem vyburcoval východní tribunu, která byla neustále pozitivní a povzbuzovala, za což jí patří velký dík. Myslím, že David byl ve druhém poločase příkladem v bojovnosti a nasazení pro celý mančaft.

O přestávce jste střídal Toleskiho. Ten se zatím prakticky neprosadil. Jsou jeho výkony pro vás zatím velký zklamáním?
Nechci to moc rozebírat přes média. Hlavně je zklamání celá práce. Tam nebyl udržený míč, jsou tam jednoduché chyby v defenzivě. Jde jen o to, aby se ten souboj podstoupil, trošku ochoty směrem dozadu. A směrem dopředu spousta ztracených lehkých míčů. Vyříkáme si to a podle toho to budeme řešit.

Možná bude radikálnější řez

Sigma na jaře zatím uhrála jen jeden bod. Je to krize?
Mým úkolem je sestavit mužstvo a musím pracovat na vztazích na hřišti. Tam to nemáme optimální. S Boleslaví nám to fungovalo, ale proti Kladnu to bylo jiné. Většina hráčů by si měla sáhnout do svědomí, jestli podala svůj stoprocentní výkon. Já jsem přesvědčený, že ne.

Takže je to krize? Už jste hodně odstřižení od horní části tabulky
Už před jarem jsem říkal, že musíme být pokorní a dál pracovat. Možná zvládneme další zápasy a zase to bude dobré. Ale hlavně musíme pořád stejně pracovat, mužstvo se musí vrátit k té poctivé práci, kterou dělalo na podzim. Nemít hlavy v oblacích, hrát o každý výsledek v každém zápase. A ten nejbližší máme v Brně.

Budou po blamáži s Kladnem důrazné pohovory s hráči?
To určitě budou. Tak jako byly třeba i po Jablonci. Nemám rád, abych moc míchal se sestavou. Raději ji mít konsolidovanou, aby to fungovalo. Ale ty výkony mě k tomu nutí. Možná tam bude nějaký radikálnější řez.

Chyby soupeře netrestáme

Proč proti Mladé Boleslavi tým hrál na sto deset procent a teď proti Kladnu to bylo tak špatné?
Je to o zodpovědnosti, přístupu k utkání, psychické odolnosti hráčů. Kolik jsme udělali chyb v rozehrávce bez ataku soupeře. A to je čistě podcenění. Tam začínají problémy. Nejsme tak důrazní v komunikaci.

Kladno ve druhém poločase jednou vystřelilo na branku a dalo dva góly. Vy se naopak na každou branku pěkně nadřete.
To jsou věci o té komunikaci na hřišti. Být tam důraznější. Nejsou to systémové věci. Celý týden se chystáme na standardky, jsme tam, kde máme být, ale dáme si vlastní gól. Třeba gólman Kladna také rozehrál špatně, ale my z toho gól nedáme. Nepotrestáme to. A to jsou věci, které dělají výsledek.

Naznačil jste, že uděláte změny v sestavě. Mohlo by jich být i více? Rossimu už skončil trest, Komárek se uzdravil.
Nebyly tam dobré individuální výkony, bylo tam málo srdíčka. Ale myslím, že by to nemělo fungovat tak, že bude úplně jiná sestava. Nebylo by to koncepční.

A aby to bylo koncepční, tak i proti Kladnu nastoupil Heidenreich?
Přesně tak. Je to hráč, který je mladý, i když to není žádná jeho omluva ani výmluva. Myslím, že si to v týdnu před utkáním vyžral dost. Dostal ještě jednu šanci, možná tam u něj byl kousek posun.

Už jste dlouho nebodovali, takže se musím zeptat, jestli necítíte nějaký tlak od vedení klubu.
Tlak cítím. A sám o sobě chci, abychom byli stejně dobří jako na podzim a stejně dobře pracovali. Když se nevyhrává, tak tlak na trenéra je, Takhle to prostě ve fotbale chodí.